kolano, rzepka

napisał/a: ~Anonymous 2010-11-19 19:48
Witam!
2 miesiące temu poślizgnełam się i uderzyłam kolanem we framugę drzwi. Na ostrym dyżurze, pomimo wykonanego rtg nic nie znaleziono. Kolano bolało i było "gorące". Umówiłam się prywatnie do ortopedy. Ten wykonał rtg rzepki i stwierdził "pęknięcie rzepki". Zalecił oszczędzać nogę i smarować żelem. Po 2 tyg. udałam się na kontrolę (już na NFZ). Tu lekarz nie widział żadnego pęknięcia. Przy badaniu czułam chrupanie i przeskakiwanie kolana.Przy ucisku okropny ból. (utrzymuje się on do dzisiaj ale jest już do zniesienia) Zalecił oklady z lodu i rezonans.
Do dzisiaj odczuwam dziwny dyskomfort. nie moge wykonać gwałtownych ruchów bo po jakimś czasie czuję gorąco i pieczenie. Kolano boli przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów. Poza tym gdy mam zgięta nogę to odczuwam coś w rodzaju kłucia i ciągnięcia. Odczuwam także piekące ciepło wewnątrz. Nadmieniam, Ze na rezonans muszę poczekać do stycznia 2011. Co robic???
Dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: ulna 2010-11-21 11:49
Witam
Przede wszystkim należy nie przeciążać kolana, jeśli jest ciepło zastosować zimne okłady, można to uzupełnić naproxenem, w spoczynku warto też zastosować elewację kończyny.

pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2010-11-23 17:17
Witam!
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Wczoraj byłam na usg stawu kolanowego. W opisie dr napisał min. śladowo zwiększona ilość płynu w kaletce nadrzepkowej. Drobne zwapnienia na zarysie podstawy rzepki, ślad płynu pod dystalnym odcinkiem więzadła rzepki. Więzadła poboczne w normie. Dostępne w badaniu odcinki łakotek jednorodne. Dół podkolanowy wolny. Z opisu wynika, że jest dobrze?. Martwi mnie ten płyn. Co to moze znaczyć?
napisał/a: Ania_204 2010-11-23 18:10
Nie ma co się przejmować płynem. Stan zapalny leczyć zimnymi okładami. Moim zdaniem są objawy chondromalacji,jak ulna napisała zmiany przeciążeniowe-odpoczynek,wyższe uniesienie kończyny i zimne okłady.
napisał/a: zbyszek703 2010-11-25 11:01
Witam mam podobną sytuację,stłukłem kolano bardzo mocno na ostrym dyżurze ściągneli mi z kolana 2 strzykawki krwi,ponieważ zrobił się krwiak.To co mnie martwi to puchnąca stopa nie wiadomo od czego?
napisał/a: Ania_204 2010-11-25 22:07
Ułożenie nogi wyżej zapobiegnie odkładaniu się chłonki, zimne okłady i maść aescin.
napisał/a: pasikonik3 2010-12-12 16:47
Witam.

Po wizycie u lekarza, wykonaniu rtg i usg kolana zdiagnozowano u mnie: chrząstka szklista na powierzchni stawu rzepkowo-udowego o nieregularnym obrysie i grubości z cechami chondromalacji II/III stopnia. Lekarz oprocz takich wspomagaczy jak arthrosop plus, wita-min plus, reparil oraz piascledine 300, zaproponowal mi jakis zastrzyk w kolano ktory podaje sie tylko w warunkach szpitalnych, po ktorym pozostaje sie 3 dni w szpitalu.

W związku z tym ze mam bardzo powazna sytuacje w domu, mam powaznie chore dziecko ktore sama wychowuje, postanowilam sie zastanowic nad decyzja odnosnie iniekcji do kolana i nie zapytalam co to za lek i jakie ma dzialania uboczne.

Prosze o , jesli macie wiedze na ten temat, przyblizenie mi co to moze byc za lek? I jakie powinny byc moje kroki jesli chodzi o dalsze postepowanie, czy skonsultowac sie z innym ortopeda czy rehabilitantem? co jest ciekawe nie mam bardzo silnych boli kolana a raczej odczuwam rozpieranie i usztywnienie kolana.

Dziekuje i pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2010-12-13 22:58
Witam1
Odebrałam wynik MR kolana. Proszę o "przetłumaczenie na polski"
W opisie:
Troczek boczny rzepki w okolicy przyczepu bliższego jest nieco pogrubiały, o podwyższonym sygnale w obrazach PD - fat-sat - obraz przemawia za jego naciągnięciem. Poza tym aparat więzadłowy, łąkotki i chrząstki stawowe stawu kolanowego w badaniu nie wykazują zmian.
Na skierowaniu miałam napisane : podejrzenie rozerwania łąkotki bocznej.

Czy to mozliwe aby w przeciągu 2 tygodni wchłonął się płyn, który został wykazany przu USG?
Poza tym, jak wychodzę z domu bez opaski na kolano przy obecnej pogodzie po kilku minutach odczuwam jakby mi coś w kolanie mroziło i piekło.
Dziękuję za odpowiedź..
napisał/a: ulna 2010-12-17 21:24
Według MRI występuje tylko naciągnięcie troczka, a to nie kwalifikuje się do żadnych zabiegów. Płyn jeśli była go niewielka ilość teoretycznie mógł się wchłonąć. Na podstawie obrazu MRI można stwierdzić, że kolano jest w zasadzie zdrowe. To pieczenie może świadczyć o jakimś procesie zapalnym, a może być też normalną reakcją tkanek miękkich, które doznały urazu.
napisał/a: ~Anonymous 2010-12-18 20:23
Witam!
Mam jeszcze jedno pytanie. Skoro z MR wynika, że kolano jest zdrowe, to dlaczego nie mogę założyć butów na obcasie? I jak długo taki stan może się utrzymywać? Czy to znaczy, że już nie będę mogła nosić szpilek?

P. S.
Wszystkim, którzy odwiedzaja stronkę, zyczę zdrowych, wesołych i rodzinnych Świat Bożego Narodzenia. A na nadchodzacy 2011 rok zdrowia zdrowia i jeszcze raz zdrowia.
napisał/a: ulna 2010-12-19 11:09
Naciągnięcie troczka może niekiedy dawać nieprzyjemne objawy i tu przede wszystkim należałoby rozpocząć od wzmocnienia głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego. To powinno sprawić, że ból powinien przejść, kiedy to zależy jak szybko dojdzie do odbudowy tego mięśnia