kolano - podejrzenie złamania rzepki

napisał/a: sebeq76 2016-08-20 11:04
Dzień dobry,

5 dni spadłem z roweru na beton i uderzyłem w podłoże rzepką.
Pojawił się silny ból, ale mogłem zginać i prostować nogę.
Ponieważ wypadek zdarzył się daleko od domu przejechałem jeszcze ok 35 km z tym bolącym kolanem.
Jeszcze tego samego dnia poszedłem na ostry dyżur, kolano lekko spuchło.
Lekarz zrobił RTG i na jego podstawie plus po badaniu manualnym stwierdził ze istnieje prawdopodobieństwo złamania dolnego bieguna rzepki. Założył mi gipsową szynę, powiedział, ze mogę obciążać nogę, żebym załatwił sobie tutor i założył go zamiast szyny. Wyjął też drobny kamyczek (ok. 3 mm) ze skóry na wysokości rzepki i oczyścił ranę - miałem punkowe skaleczenie. Mam sie zgłosić na kontrolę po tygodniu. Dostałem zastrzyk przeciwtężcowy i antybiotyk.
Od tego czasu trzymam noge nieruchomo, staram się jej nie fosrować i często ją chłodzę. Opuchlina już trochę zeszła, jednak nadal widać róznicę z kolanem zdrowym. Moje pytania:
- dostałem lek niestetroidowy lek przeciwzaplany i przeciwbólowy - czy jest sens to brać, mimo, że kolano mnie nie boli? i tak biorę już antybiotyk, nie chciałbym dodatkowo obciążać organizmu
- czy można wykonywać ćwiczenia statyczne izometryczne? Kolano mogę wyprostować a nawet zrobić przeprost, wtedy nic nie boli
- lekarz opisujący badanie (spec. radiolog) - nie zauważył złamania rzepki. Wszystko w normie, jedyna anomalia to wysoko ustawiona rzepka, ale to już wiedziałem wcześniej - czy moje obajwy to moze byc cos innego? kolano podczas pełnego odciążania nie boli, boli przy zginaniu, ale staram się tego unikać zgodnie z zaleceniami
- co to takiego jest "balotowanie +"

Pozdrawiam,
Sebeq
napisał/a: PioCS 2016-08-22 18:10
Witam
1. Jeżeli kolano nie boli to nie brałbym leków przeciwbólowych
2. proponowałbym wykonywać ćwiczenia w bez bólowym zakresie ruchomości najlepiej w zamkniętym łańcuchu kinematycznym, żeby zginacze i prostowniki stawu kolanowego współpracowały ze sobą
3. zbyt wysoko ustawiona rzepka to najczęściej za mocno napięty mięsień prosty uda
4. co do urazu to może kaletka moziowa jest potłuczona i musi ie to zagoic
5. balotowanie rzepki +, świadczy o obrzęku w rejonie stawu rzepkowo udowego
napisał/a: sebeq76 2016-08-22 20:34
PioCS napisal(a):Witam
1. Jeżeli kolano nie boli to nie brałbym leków przeciwbólowych
2. proponowałbym wykonywać ćwiczenia w bez bólowym zakresie ruchomości najlepiej w zamkniętym łańcuchu kinematycznym, żeby zginacze i prostowniki stawu kolanowego współpracowały ze sobą
3. zbyt wysoko ustawiona rzepka to najczęściej za mocno napięty mięsień prosty uda
4. co do urazu to może kaletka moziowa jest potłuczona i musi ie to zagoic
5. balotowanie rzepki +, świadczy o obrzęku w rejonie stawu rzepkowo udowego


dzięki za odpowiedź.
kolano boli tylko przy zginaniu, ból zaczyna sie gdzies w granicy 70 stopni.
co to jest zamknięty łańcuch kinematyczny?
kaletka jest na pewno potłuczona, bo oprócz samego uderzenia, to jeszcze lekarz wyjął z niej niewielki kamyczek.
dzisiaj byłem na kontroli - lekarz powiedział, ze on absolutnie nie widzi, zeby rzepka była uszkodzona, zarówno na podstawie RTG jak i na podstawie badania manualnego i obserwacji kolana. powiedział, ze mam juz chodzić bez stabilizatora i poprawiać zakres zginania kolana.
napisał/a: PioCS 2016-09-12 14:28
Zamknięty łańcuch kinematyczny to taki gdzie stopa jest stale o coś oparta np. podłoga, piłka, pedał w rowerze. pozdrawiam