Kolano (ortopeda)

napisał/a: pawel85 2008-08-12 19:35
Jakies 5 miesiecy temu mialem kontuzje kolana podczas gry w siatkowke. Po wyskoku do pilki bylem lekko przechylony w bok i do tylu i spadlem na jedna noge (lewa). Poczulem wtedy jak noga w kolanie wygiela sie do wewnecznej strony moglo nastapic nawet wyskoczenie kolana i powrot na swoje miejsce. Po tym urazie jeszcze jakos udalo mi sie dojsc do domu. Lecz pod wieczor juz bardzo strasznie bolalo przy jakiej kolwiek probie zgiecia. Kolano jednak moglem zginac prawie w calym zakresie ruchu.
Nastepnego dnia bylem na pogotowiu chirurg po zbadaniu kolana i zrobieniu zdjecia RTG powiedzial ze jest to silne stluczenie i mam kolano okladac lodem i malo chodzic.
Po okolo 2 miesiacach od urazu prawie juz nie czulem onak urazu i postanowilem lekko potrenowac. Po probie kopniecia pilki stojac na lewej nodze (tej po uracie) lekko z pol obrotu kopnolem pilke i nastapilo ponowne wyskoczenie kolana.
Teraz po tych 5 miesiacach niby znowu jestem w punkcie z przed 2 urazu po PIASCLEDINE przepisanym przez ortopede, laseroterapi. Lecz przy zgieciu nogi i skrzywieniu do wewnacz dolnej czesci nogi nastepuje wyskoczenie kolana i bol z tylu kolana. Ponowne wskoczenie kolana na miejsce nastepuje po wyprostowaniu nogi. Dzisiaj sprawdzajac kolano na wlasna reke co jest nie tak, przy pelnym zgieciu naciskajac reka czesc udowa do wewnacz a czesc piszczelowa na zewnacz takze wyskoczylo kolano.
Dlatego mam pytanie co moze byc tego przyczyna czy napewno calkowicie zmasakrowana chrzastka stawowa czy moze cos z wiezadlami, przy zgdinaniu kolana mozna odczuc lekki chrupanie.
Drugie pytanie czy domagac sie od ortopedy jakiegos dodatkowego badania np rezonans magnetyczny lub czegos innego co zobrazuje dobrze co sie dzieje w kolanie?
napisał/a: NimfaBlotna 2008-08-12 20:19
hej
to tak na pierwszy rzut oka wyglada na zerwanie jakiegos wiezadla w kolanie - byc moze ACL albo MCL.
Czesto przy zerwaniu ACL kolano jest w miare sprawne dopoki nie zaczniesz robic ruchow skretnych pod obciazeniem - wtedy wlasnie zauwazasz niestabilnosc. Chrupanie moze swiadczyc o poczatku zmian zwyrodnieniowych chrzastki - tez czesto pojawiajacych sie po zerwaniu ACL.
Na pewno wizyta u ortopedy jest konieczna i pokaz mu w jaki sposob kolano "wypada" ze stawu. Dobrze byloby tez zrobic dalsze badania takie jak USG (mniej czule) lub rezonans zeby zobaczyc co dokladnie jest problemem.
napisał/a: pawel85 2008-08-19 11:53
No to mamy cudownych lekarzy w Polsce dzisiaj bylem u ortopedy powiedzialem mu co sie dzieje jeszcze w sobote odkrylem ze w czasie plywania jak mam luzno nogi nie napinam miesni to jak robie ruch rekami zeby plynac to udo plynie razem z cialem a piszczel zostaje w miejscu i nastepuje wyskoczenie kolana. A ortopeda mi mowi ze to nic z wiezadlami nawet nie badajac nogi tylko nadwichniecie kolana i ze nie ma potrzeby robic jakich kolwiek badan.
Teraz bede musial szukac sobie innego ortopedy jak ktos jest z Swietochlowic , Chorzowa bo podobno tez przyjmuje to strzeszcie sie dr Derkacza jedyny plus ze w przyszpitalnej przychodni w piasnikach jak sie przyjdzie to odrazu przyjmuje a nie trzeba czekac 2 miesiace na wizyte.
napisał/a: Anika47 2008-08-21 21:24
Mam nadzieje że ktoś mi szybko odpowie bo konczy się sierpień i już niedługo idę do pierwszej klasy liceum dlatego pilnie potrzebuje pomocy. Oczywiście mój problem to ból w obu kolanach .Pojawia się on po tym jak długo siedzę i następnie wstaję i chce iść jest to nie do wytrzymania szczegolnie gdy długo jade samochodem to później nie moge z niego wyjść ,tak bolą mnie kolana. Kiedy je rozruszam jest lepiej ,ale teraz się to nasiliłoi za każdym razem strasznie boli. Ktoś wie od czego to może być??? Dodam że sporo już szperałam w necie i znalazłam coś o kolanu kinomana i o tym że jak się za duzo forsuje kolana przysiadami czy pływaniem żabką to mozna uszkodzić chrząstki .co o tym myślicie?? co powinnam robić????
napisał/a: siasia201 2010-06-07 13:00
Witam!
Ja mam taki mały problemik, jestem po artroskopii kolana, miałam szytą łękotkę pod koniec marca b.r. Podczas zabiegu okazało się, że to nie koniec mojego cięcia, gdyż lekarz zaobserwował zerwane więzadło krzyżowe przednie i czeka mnie kolejna operacja, tym razem rekonstrukcja. Ale nie o tym chcę powiedzieć. Zaczęłam trochę biegać, jestem ogólnie sportowcem i zaobserwowałam, że po każdym wysiłku na tę nogę z przodu kolana na rzepce pojawia się fioletowo - sina plama i kolano mnie kłuje w tym miejscu i nad nim a także z tyłu. Czego to może być przyczyna? Czy ktoś może mi pomóc?

Asia