kolano- chondromalacja

napisał/a: kacha1111 2007-08-27 21:30
Czesc. Od nie calych dwoch lat (dwa lata mina w pazdzierniku) boli mnie lewe kolano a od nie calego roku boli mnie prawe kolano (rowniez rok minie w pazdzierniku). W kwietniu bieżącego roku mialam robiona artroskopie prawego kolana no i wykryli chondromalacje rzepki I/II st. wiec mam pytanie jezeli w ciagu nie calego roku (w kwietniu to bylo jakies pol roku) zrobil mi sie I/II st. a prawa noga dwa lata boli i nie mam okreslonego stopnia jedynie podejrzenie ze w drugim kolanie rowniez jest chondromalacja to czy mozliwe jest to ze stopien chondromalacji jest wyzszy niz w prawym np. jest II/III lub III/IV?? jeszcze dodam ze jak mnie bolala jeszcze tylko lewe kolano to gralam duzo w pilke nożną i w ogole bylam bardzo aktywna.
No i mam jeszcze jedno pytanie. Od czego moge miec takie cos ze np. niby mam wyprostowana noge ale wiem ze jeszcze kawaleczek moge tzn. moze nie tyle co moge jeszcze wyprostowac ale czuje tak jakby mi cos siedzialo w kolanie i dopiero jak mocno poprobuje wyprostowac to mi cos chrupnie i jest wporzadku. Od czego to moze byc??
napisał/a: Ania_204 2007-08-27 21:58
Witam.
"chrupanie" jest spowodowane chondromalacą... Nie sądze,żeby był wyższy. To nie chodzi o to,że dłużej boli, to zalezy od zniszczenia. Czy wiesz na czym polega chondromalacja?
Jakie rozpoznanie było wypisane na wypisie ze szpitala? Czy było od tego czasu robione usg? Czy były jakieś iniekcje dostawowe? Jeśli tak to jakie?
Pozdrawiam.
napisał/a: kacha1111 2007-08-28 09:00
Ja wiem na czym polega chondromalacja. Chodzi mi teraz o lewe kolano (to na ktorym artroskopii nie przeprowadzano, i ktore dluzej boli niz prawe az o rok)
na to lewe niczego nie mialam robionego oprocz fizykoterapii ktora nie pomogla (mialam przepisane ultradzwieki i chyba pole magnetyczne) i po tej fizykoterapii zaczela mnie bolec prawa noga i akurat wtedy lekarza zmienialam i sie zajal zamiast lewa to prawą. No i na prawa mialam przepisany Arthryl domiesniowy i tabletki traummall (czy jakos tak), potem Diprophos i to nic nie pomoglo wiec dostalam skierowanie na artroskopie (teraz caly czas lykam glukozamine). Przed artroskopia nie mialam zadnego badania robionego nawet RTG ani na jedna ani na druga noge. Dopiero RTG zrobili mi na prawa w szpitalu przed artroskopia. I mam takie pytanie jaki stopien moge miec w lewym kolanie ktore mnie o rok dluzej boli niz prawe (a na prawe byla artroskopia) ??
napisał/a: Ania_204 2007-08-28 15:35
Witam.
Stopień trudny jest do określenia bez artroskopii. Bardzo dobrze,że zażywa pani preparaty na bazie glukozaminy. Dobrze byłby zrobić usg stawu kolanowego lewego. Można wtedy określić(jeśli jest dobry lekarz) jaki jest stopień chondromalacji. Proszę kupić sobie maść w żelu Deep Relief Żel. Jest na bazie mentolu i ibuprofenu. A dlaczego zaczęło boleć prawe po fizykoterapi na lewe kolano? Pozdrawiam.
napisał/a: kacha1111 2007-08-28 19:52
Prawa nie zaczela bolec od fizykoterapii tylko tak jakos sie zlozylo i akurat tak zapamietalam kiedy mnie zaczela bolec prawa noga. Ja kupilam sobie kilka dni temu Ben-gay zielony nawet troche pomaga przeciwbolowo. Czy to dobrze ze taka mascia sobie kolana smaruje??
napisał/a: Ania_204 2007-08-28 21:27
Witam.
Ben gay jak najbardziej może być.Skoro są jakieś skutki to dobrze.
Czy wykonano coś podczas tej artroskopii? Np. Chondrectomie? Czy była to tylko artroskopia diagnostyczna? Pozdrawiam.
napisał/a: kacha1111 2007-08-28 21:39
Artroskopia byla diagnostyczna bo na wypisie nic nie napisali ze cos mi robili :) A czy np. bol kostek moze byc spowodowany bolem kolan czy to cos innego ?? Bo ja mam juz chyba z kazdym stawem problem ale najbardziej to z kolanami. jeszcze nie bylam u lekarza z innymi stawami:) jedynie nie boli mnie jeszcze bark :P

[ Dodano: 2007-08-28, 21:44 ]
No i mam jeszcze jedno pytanie. Jak sie siedzi to w lewym kolanie (w prawym tez ale chodzi mi tylko o lewe) nad rzepka od zewnetrznej strony jest takie cos wystajace. Wiec mam pytanie. Czy to jest jeszcze rzepka czy juz cos innego?? bo to mnie tez bardzo boli jak dotykam i bardzo czesto (prawie zawsze) jak chce wstac np. z krzesla to nie moge sie odbic rowno tylko musze wiekszosc ciezaru przezucic na prawa noge i podbierac sie rekoma bo inaczej nie wstane bo strasznie boli... :/
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 21:51
wg najnowszej wiedzy samo pojecie "chondromalacja" jest juz troche przestarzale. Tradycyjna chondromalacja nie uzglednia przyczyny choroby i pewnie w ksiazkach znalazlabys informacje ze jest to schorzenie o nieznanej etiologii charakteryzujace sie zmiekczeniem chrzastki, wystepujace najczesciej u mlodych dziewczat i czasami ustepujace samoistnie. Natomiast obecnie szuka sie bardziej anatomiczno-biomechanicznego podloza tej dysfunkcji i czesciej uzywa sie terminu "patello-femoral dysfunction" czyli niewydolnosc/konflikt rzepkowo-udowy (sorry, nie wiem jak dokladnie sie to zwie po polsku)
Bardzo czesto zdarza sie, ze glownym problemem sa stopy, albo miednica. Zmiana ich ustawienia powoduje nieprawidlowe przenoszenie sil na kolano - stad konflikt rzepkowo-udowy, zapalenie, bol, zmiany w chrzastce.
Tak wiec tak, twoje stopy moga potencjalnie miec spory zwiazek z bolem kolan.
Poelcam ten artykul:
http://www.rehabilitacja.pl/modules.php ... =0&thold=0
napisał/a: kacha1111 2007-08-28 21:56
tylko ze kostki mnie zaczely ostatnio bolec... Zaczelo to sie od tego ze jedna kostke lekarz wykrecil mi gdy przeprowadzal ze mna wywiad jak szlam na artroskopie. nie bylo napuchniete ani nic takiego tylko bolalo. no i teraz obojetnie ktora stopa zle stane to i tak mnie boli tak ktora stanelam zle (nawet juz nie pamietam ktorą mi lekarz wykrecil) nigdy tez tak nie mialam ze zle stanelam to mnie odrazu kostki bolaly. nawet jak skacze to mnie bola :/
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 22:04
kacha111 napisal(a):tylko ze kostki mnie zaczely ostatnio bolec... Zaczelo to sie od tego ze jedna kostke lekarz wykrecil mi gdy przeprowadzal ze mna wywiad jak szlam na artroskopie. nie bylo napuchniete ani nic takiego tylko bolalo. no i teraz obojetnie ktora stopa zle stane to i tak mnie boli tak ktora stanelam zle (nawet juz nie pamietam ktorą mi lekarz wykrecil) nigdy tez tak nie mialam ze zle stanelam to mnie odrazu kostki bolaly. nawet jak skacze to mnie bola :/


to tym bardziej potwierdza, ze twoj problem jest bardziej globalny i nie powinnas patrzec tylko i wylacznie na kolano jako zrodlo problemow. To jest tylko hipoteza, i moge sobie spekulowac przez net, nie badajac cie, i moge sie tez mylic, ale skoro dotychczasowe leczenie nie przynioslo zadnych efektow, to moze warto by spojrzec na problem pod troche szerszym katem.

A skrecenie kostki przez lekarza moze byc tylko przypadkiem, tak jak ta fizykoterapia i drugie kolano
napisał/a: kacha1111 2007-08-28 22:09
no tez tak troche sadze... niedlugo bede szla do lekarza bo przestal strajkowac wiec mu powiem to co sie dzieje ze mna. a moze wiesz co to jest (pisalam w poprzednich postach) nad rzepka od zewnetrznej strony takie cos wystajacego ?? bo to mnie bardzo interesuje poniewaz to mnie boli tylko w jednej nodze...:P
W ogole ja jestem bardzo ciekawska:P
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 22:20
kacha111 napisal(a):no tez tak troche sadze... niedlugo bede szla do lekarza bo przestal strajkowac wiec mu powiem to co sie dzieje ze mna. a moze wiesz co to jest (pisalam w poprzednich postach) nad rzepka od zewnetrznej strony takie cos wystajacego ?? bo to mnie bardzo interesuje poniewaz to mnie boli tylko w jednej nodze...:P
W ogole ja jestem bardzo ciekawska:P


eee, chyba nie wiem