kolano- chondromalacja

napisał/a: paulinaa1 2009-06-02 15:39
WItam
Mialam robiona artroskopie kolan,obu w kwietni 2008r- oczywiscie w obu przypadkach chondromalacja rzepek. Obecnie studiuje na AWF...i niestety bole kolan znow powrocily. Zdaje sobie sprawe, ze ciagle obciazenie na roznych zajeciach i poza nimi dopomoglo temu:(( Dlatego mam pytanie czy w przypadku nawrotu dolegliwosci kolejne artroskopie to "normalka"? Dodam, ze wizyte u lekarza mam 15 czerwca, ale pisze tutaj bo moze ktos z was mial takie nieprzyjemne powroty:(((
pozdrawiam
napisał/a: patina327 2009-06-12 19:16
Witam, mam stwierdzony I stopień chondromalacji. Boli mnie kolano, strzela, przy chodzeniu kucaniu. Byłam u ortopedy, przepisał leki i skierował na rehabilitację. Poprosiłam o zwolnienie na tydzień przynajmniej, aby troszkę odciążyć kolano, gdyż pracę mam która wpływa niekorzystnie na staw. Powiedział, że na takie coś nie daje się zwolnienia, że to mi nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Mam pytanie czy lekarz ma rację? Dziękuję z góry za odpowiedź.
napisał/a: Aislinn 2009-07-16 17:36
Witam, lekarz rozpoznał u mnie przerośnięcie fałdu błony maziowej i chondromalację. Nie miałam przeprowadzanej artroskopii, gdyż lekarz powiedział, że póki co wolałby nie ingerować chirurgicznie. Wcześniej zajmowałam się tańcem irlandzkim i chciałabym wiedzieć, czy np. po operacji istnieje możliwość powrócenia do aktywności fizycznej?

Do Pani powyżej: po rozpoznaniu chorób lekarz dał mi zwolnienie z w-f (wtedy byłam jeszcze w liceum). Nie sądzę więc, żeby Pani lekarz miał rację. Najwyraźniej nie zrozumiał, że ma Pani szkodliwą pracę.
napisał/a: depeche89 2009-09-01 11:06
Witam,
Ja mam taki problem już od dawna, prawdę mówiąc odkąd tylko pamiętam a mam 20 lat. Kolana zawsze mi bardzo głośno strzelały i to przy każdym zgięciu i do tego boli, tak bardziej po przedniej stronie stawu. A jak zginam i coś się zablokuje tak, że nie może strzelić to czuje okropny ból. Mój tato ma podobne dolegliwości i idzie niedługo na artroskopię. Czy ja też powinnam pójść z tym problemem do lekarza? Co to może być? Tydzień temu byłam operowana na strzelające biodro i czekam na kolejny zabieg.
napisał/a: kazimierz 2010-01-27 21:34
Witam rozponano u mnie chondromalację III stopnia w prawym kolanie, ortopada przepisał mi zastrzyki o nazwie SYNOCROM FORTE , które mają być podawane 3 razy w odstępach dwutygodniowym (koszt okoł 900 zł). Dodam, że choruję od kilku lat na RZS, czytając powyższe posty zastanawiam się, czy lekarz nie powinien przeprowadzić najpierw artoskopii a potem podać lek. Dodam, że 3 lata temu w drugim kolanie była artoskopia i usunięta cysta Beckera ( i jest okey po tamtym zabiegu ) . Po zabiegu lekarz ocenił stopięchondromalacji II/III. Kwota którą mam wydać nie jest mała i zastanawiam się czy jest sens jest jej stosowania ze względu na moją chorobę. Zażyam glukozaminę, chodzę na rehabilitację.
napisał/a: Krystysia 2010-09-03 23:11
Witam,
mam 17 lat, byłam dzisiaj u lekarza i stwierdzono u mnie chondromalację rzepki w obu kolanach. Jedno mnie już dosyć mocno boli przy tym jak chodzę, lekarz powiedział, że jest to spowodowane przeciążeniem. Niewiele wiem o tej chorobie oprócz tego co tutaj i na innych stronach przeczytałam. Możecie mi coś więcej o niej powiedzieć ? Skąd to sie bierze ? Nie jestem żadnym sportowcem, sport uprawiam tylko rekreacyjnie narty, pływanie, rower, rolki..
Co mogę zrobić żeby przestało boleć? Lekarz polecił mi zażywać Arthroblock.
Co jeżeli chodzi o ćwiczenia, jakie powinnam wykonywać a czego mi raczej nie wolno?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź ;)
napisał/a: ulna 2010-09-07 16:12
Przyczyną chondromalacji w Twoim wypadku jest najprawdopodobniej nieprawidłowa mechanika w stawie, która w Twoim wypadku jest już od urodzenia swoją droga bardzo rzadko zdarza się aby ktoś w Twoim wieku kto w dodatku nie trenował miał prawdziwą chondromalację. Na jakiej podstawie została postawiana diagnoza??
napisał/a: Krystysia 2010-09-07 19:23
Właśnie jak czytałam kiedy zazwyczaj choruje się na tą chorobę to trochę zdziwiło mnie, że też mi to dolega..
Lekarz poruszał tymi kolanami, patrzył przy jakim ruchu mnie bolą, podotykał rzepkę i na tej podstawie stwierdził chondromalację.. Powinien zlecić jakieś badania ?
Bo lewe kolano już nieźle daje mi w kość przy zwykłym chodzeniu i nie wiem co mogę z tym zrobić..
napisał/a: ulna 2010-09-08 12:05
W celu potwierdzenia diagnozy powinno zostać wykonane co najmniej USG i po ewentualnym potwierdzeniu należałoby wdrożyć odpowiednie leczenie, które najprawdopodobniej będzie polegało na poprawie mechaniki i wad kończyn.
napisał/a: Yarrr 2013-03-02 14:48
Hej. Z chondromalacją żyję już od wielu lat. Kolana mają się dobrze. Powiem jedno: TRZEBA REGULARNIE (z 2 razy na tydzień) ĆWICZYĆ. Jak? Po rozgrzewce (np. delikatny rowerek leżąc na plecach lub siedząc na tyłku), robimy:

I) WZMACNIANIE:

1) \"Krzesełko\". Opieramy się plecami o ścianę i obniżamy tak, że nogi w kolanach mają 90 stopni (kąt prosty). Wytrzymujemy ile możemy.
2) Stojąc przy ścianie, tyłem do niej, blisko ściany, między kolano (tylna część nogi) a ścianę wkładamy coś, co można \"zgniatać\", na używam gumowego beretu napompowanego powietrzem. Może to być miękka piłeczka czy koc. Ćwiczoną nogą wgniatamy to w ścianę. Noga wykonuje ruch w zakresie 10 stopni jedynie! Chodzi o to, by ćwiczyć głowę przyśrodkową (część mięśnia nad kolanem, od środka tj. wewnętrzną)

Robimy tego wszystkiego po 3 serie.

II) ROZCIĄGANIE:

1) stojąc podciągamy nogę do tyłu, zgiętą w kolanie, przytrzymujemy ręką za stopę

2) leżąc plecami na łóżku, jedną nogę trzymamy na ziemi, z boku łóżka, podginamy ją do tyłu tak, żeby stopa była pod pośladkami (stopa na ziemi, pośladki na łóżku). Drugą nogę podnosimy do góry i przyciągamy ręką w stronę klatki piersiowej.

To wszystko. Generalnie chodzi o to, by rozciągać zewnętrzną stronę uda, a wzmacniać wewnętrzną (przednią - wewnętrzną).
Te ćwiczenia powstały po latach kontaktów z dobrymi rehabilitantami i dziesiątkach wizyt w gabinetach. Teraz ćwiczę sam w domu. Nogi są zdrowe. Ale wystarczy że odpuszczę przez tydzień - dwa, a kolana zaczynają boleć!
Tak więc, trzeba ćwiczyć do końca życia.

Jak coś niejasne, proszę pisać:
madyar@interia.pl
napisał/a: lusiwojcik1996 2013-07-30 22:27
Witam. Jestem sportowcem po artroskopii kolana. Stwierdzono u mnie chondromalacje kolana. W jednym z wyników znalazłam coś takiego "chondromalacja M94.2". Chciałam sie dowiedzieć co znaczy to "M94.2"? Czy mógł by mi ktoś pomóc?