Kolano- artroskopia czy warto ją wykonać?

napisał/a: aalexz 2014-11-08 23:39
Od dłuższego już czasu mam problem z lewym kolanem. Na początku czułam tylko ból wiec poszłam z tym do ortopedy który stwierdził że nic mi niedolega i ze powinnam zacząć uprawiać sporty. Niestety kolano bolało nadal a po pewnym czasie zauważyłam że pod kolanem pojawiła się torbiel bakera. I zaczęły się kolejne wizyty u lekarzy bo jednak w kolano coś musi być dostałam wiec skierowanie na rezonans którego wynik umieszczę niżej. Gdy poszłam z wynikiem do lekarza on dał mi skierowanie do szpitala na klasyfikację do zabiegu artroskopii. Gdy dotarłam tam usłyszałam ze uszkodzenie jest zbyt małe jak Narazie zeby wykonywać zabieg i powiedział żebym przyszła za.rok na kontrolę i wtedy zobaczymy co dalej. W sumie sprawę trochę olalam kolano się uspokoiło ale niestety znowu zaczyna boleć i to z siłą 2x większą niż wtedy, torbiel się także prawdopodobnie powiększyła i ona tez boli. To wszystko sprawia mi mega duże.problemy z normalnym funkcjonowaniem. Czekam na 25.11 na wizyte u ortopedy. Zobaczymy co powie.

Jednak ja mam pytanie. Czy nalegac na operacje podczas wizyty? Bo.szczerze mówiąc wole mieć.zabieg i pocierpiec jakiś czas niż cały czas męczyć się.z kolanem
Kolejne moje pytanie to.czy wymiary torbieli pokazują ze jest to.duża torbiel?

Wyniki rezonansu
Badanie MR kolana lewego wykonane w sekwencjach T1, PD i T2-zależnych
Uwidocznione struktury kostne- bez cech uszkodzenia, o prawidłowym sygnale
płyn w jamie stawowej: nieznaczna ilość
chrząstki stawowe: bez cech uszkodzenia
łąkotki przyśrodkowa(MM) i boczna(LM): zmiany przeciążeniowe, z brzeżną horyzontalną szczeliną pęknięcia roku tylnego MM, LM bez cech uszkodzenia
staw rzepkowo-udowy i aparat wyprostny: bez patologii
więzadła krzyżowe(ACL, PCL) i poboczne (MCL,LCL) bez cech uszkodzenia
dół podkolanowy- wielokomorowa torbiel Bakera o wys. ponad 5cm i średnicy ponad 3cm
Wnioski: uszkodzenie rogu tyniego MM z torbielą Bakera w dole podkolanowym