KOLANA

napisał/a: Victoria_15 2007-07-03 11:34
Cześć, ;)
Mnie zaczęły boleć kolana po obozie na którym byłam w zeszłe wakacje (trenuje 5 lat siatkówkę). Mam 15 lat, kolana zaczęły mnie najpierw boleć na treningach gdy biegałam i skakałam, myślałam że to przez wysiłek jaki miałam na obozie. Mieliśmy tak zwane tereny, gdzie chodziliśmy często po górach no i treningi mieliśmy dwa razy na dzień a czasami nawet trzy razy dziennie. Zaczął się sezon, no i wraz z nim nasilające się bółe kolan. Poszłam do zwykłego chirurga i bez żadnego oglądania kolan ani skierowania na prześwietlenie, zadała mi tylko pare pytań i kazała kupić maść i opaski uciskowe i żebym smarował kolana tą maścią rano i wieczorem, a w tej opasce miałam chodzić cały czas. Oczywiśćie to mi nie dało żadnych rezultatów. W końcu dostałam numer od trenerki do specjalisty od kontuzji sportowców.W listopadzie poszłam do tego lekarza (pomijając to że za każdą wizytę u niego musiałam płacić 60 zł). Potem to już była długa droga leczenia. Od zastrzyków po rehabilitacje, aż po różne ćwieczenia które musiałam robić w domu. Razem wydałam na to leczenie dobre 1000 zł. Przez dwa miesiące zrezygnowałam z treningów i chodziłam w jakimś pasie na zespół rzepkowo-udowy :|. Kolana dalej mnie bolą na treningi zaczęłam chodzić (trenowałm w tym pasie bo podobno też tak można) bo bardzo chce trenować i myslałam że bolą mnie dlatego że rosnę (wiele osób mi tak mówiło). Na dzień dzisiejszy to kolana mnie jak bolały tak bolą i nikt nie wie dlaczego. Kiedy za długo siedze lub stoje w jednej pozycji to czuje wtedy jakby mi ktoś w jednym miejscu pod albo koło rzepki położył ciężki młotek takie uczucie drętwienia, kiedy często klękam albo chodze po schodach to jest takie dziwne uczucie, taki dyskomfort, gdy skacze kłują mnie z tyłu i po bokach... poprostu beznadziejnie. Chciałabym żeby to już się skończyło... ;(
Aha miałam też robiony rezonans ale na jedno kolano (lewe, bo tak lekarz zdecydował że narazie zaczniemy leczyć jedno). Nie byłam z tym jeszcze u żadnego lekarza. mam zamiar iść ale może jest tu ktoś kto będzie wiedział. Taki jest opis tego rezonansu:

Łąkotki bez cech uszkodzeń powierzchni stawowych.
Aparat więzadłowy ciągły.
Struktury kostne bez patogicznych sygnałów.
Wskaźnik Insall-Salvati nieznacznie powyżej górnej granicy normy.
Kształt rzepki typ III w klasyfikacji Wiberga.
W obrębie chrząstki od strony przyśrodkowej widoczne drobne ognisko patologicznych sygnałów - nie mozna wykluczyć zaczynającej się patologii chrząstki.

Ten rezonans robiłam już jakiś czas temu (na początku stycznia) więc może się coś zmieniło.

Jeśli macie podobne problemy piszcie ;) ja już nie wiem co mam robić ze swoim. :(
napisał/a: bitoff 2007-07-03 14:08
Kup sobie na poczatek GLUCOSAMINE + MSM od pomaga w regeneracji stawów... Są na allegro 55 zł
napisał/a: klapouszek2 2007-07-07 00:46
są też w aptece gdzie leków miejsce Polecam glukozaminę z chondroityną np. ARTRO PROTECT czy Doppel Herz na stawy. W Twoim wieku wystarczy 1 tabl/kaps dziennie.
napisał/a: Kolo 2007-07-19 22:20
Witam. mam podobny problem.

Rok temu nadwyrężyłem kolana. Ból był wręcz nie do zniesienia wiec pojechałem na pogotowie. Nie chcieli dać skierowania do chirurga ale jakoś się u niego znalazłem. Stwierdzili nadwyrężenie kolan i poradzili mi żebym zrobił przerwę od sportów itp, fastum gel opaski uciskowe. Po jakimś czasie było już wszystko ok ale do chwili. Z tego co wiem jak już ma się problem z kolanami to już tego się nie wyleczy do końca.

Kilka dni temu byłem nad jeziorem i trochę wyziębiłem kolana przez ta zimną wodę od tamtej pory jak zegnę kolana o więcej niż 90' to mnie bolą, a kiedy je prostuję to coś strzela w kolanie i nie mogę wytrzymać z bólu. (mam tak już chyba 3 dzień)

I dodam jeszcze że biorę GLUCOSAMINE olimp 1 tab. dziennie. i smaruje kolana fastum gel-em.

Proszę o pomoc i porady.
napisał/a: MadziUlqa 2007-07-28 20:40
Hej! Ja też ma problemy z kolanami... Mam niestabilne stawy kolanowe. Dlaczego? Nikt nie wie. Miałam już pare raczej "mechanicznych" urazów m. in. naciągnięcie i naderwanie więzadeł, zdarcie chrząstki i takie tam... inne historie. To dotyczyło tylko prawego kolana, wystarczyło, że źle stanęłam, kopnęłam piłkę, zrobiłam przysiad! Kolano prawe pobolewało czasem.. więc uparcie chodziłam do chirurga, a on zamiast mnie wysłać na jakieś badania, to wypisywał zwolnienia z w-f, to na miesiąc, to na trzy, to na pół roku, i przepisywał REPARIL (ok 20 zł). Kiedyś powiedział, że jeszcze 2-3 takie incydenty z gipsem i trzeba będzie zrobić operację..! I zaczęły się problemy z lewym kolanem.. źle stanęłam, straszny ból ale po 4-5 dniach przeszedł. I od tej pory męczę się z 2 kolanami, które okropnie bolą.. coś mi przeskakuje w stawach.. dlaczego? też bym chciała wiedzieć.. Uwielbiam jeździć na rowerze-niestety nie zawsze mogę.. przez ten ból...Jak biegam, mam uczucie, jak by te kości w stawie ślizgały się... i jak by zaraz jedna z nich miała się wysunąć. Znalazłam gabinet z USG (prywatny..65 zł)ortopeda zrobił USG i napisał, że mam coś tam z rzepką (chondromolacja czy coś takiego) i że być może mam jakiś odłamek kości w stawie.. i być może to przez niego odczuwam ból.. Poszłam z tym do chirurga, wysłał mnie na prześwietlenie.. (a ile sie umarudził! :/) na prześwietleniu nic nie wyszło.. tzn. on tak powiedział.. i kazał kupić REPARIL i znaleść sobię "ortopedę, który to wyleczy, tylko prywatnie! bo to trzeba leczyć!" tak dosłownie powiedział... dałam za wygraną.. już nie mam siły chodzić po tych lekarzach...
napisał/a: Ania_204 2007-07-28 21:41
Witaj Madzia!
proponuję leki z glukozaminą,,czyli np Artresan, Artrostop, albo Bioglukozamina. Właśnie od takich mikro urazów powstaje większy uraz. To wszystko się dobrze nie zagoi i znów coś i tak powstaje kolejny wiekszy uraz. Możesz brać doraźnie w razie bólu przeciwbólowe i przeciwzapalne. Powinnaś zainwestować w ortezę na kolana. Będziesz miała stabilniejsze. Zalecam zimne okłady. Podrawiam. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zapraszam na gg, albo po prostu na forum.
napisał/a: MadziUlqa 2007-07-29 18:01
Dziękuję!
Mam kilka pytań.. Jak wybrać taką ortezę? Czy te preparaty są na receptę? W jakich dawkach mogę je przyjmować? Czy faktycznie powinnam znaleźć jakiegoś dobrego ortopedę i zacząć to leczyć?
napisał/a: Ania_204 2007-07-29 20:18
Witam. Ortezę można kupić w sklepie rehabilitacyjnym. Ważne by miała otwór na rzepkę. Napewno w sklepie doradza. Leki które podałam są dostepne bez recepty. Nalezy je przyjmować 3x1 tab. Jeśli jeszcze jakieś pytania to zapraszam. Pozdrawiam. Oczywiście,że trzeba znaleść dobrego ortopedę. Napisz skąd jesteś. To trzeba leczyć...
napisał/a: MadziUlqa 2007-07-29 21:40
Dziękuję za odpowiedź. Ortezę kupię na pewno! Jestem z Krakowa. Jeśli by Pani znała jakiegoś dobrego ortopedę...[/quote]
napisał/a: Ania_204 2007-07-29 22:00
Dr Tomasz Sortysz, albo prof Zarzycki...
napisał/a: MadziUlqa 2007-07-30 16:50
A jeśli by pani mogła mi jeszcze powiedzieć..jeśli pani wie, oczywiście.. gdzie mam szukać tych lekarzy? W jakimś szpitalu, czy w gabinecie i na jakiej ulicy to była bym bardzo wdzięczna.
napisał/a: Ania_204 2007-07-30 21:39
Polecam jeszcze Skolarczyk Artur, Kraków, Francesco Nullo 8a, 501-098-847,

Sorysz Tomasz, dr nauk med. Spec. chirurgii ortopedyczno - urazowej
tel. 0 503 19 84 61
Kraków, Lubicz 25 lok.7

Zarzycki D., prof. dr hab. nauk med.
tel/fax. 0 12 411 54 88
Kraków, Masarska 7 lok.2

Pozdrawiam.