Koarktacja aorty?

napisał/a: asiulek1706 2008-12-02 11:27
Bardzo prosze o porade...poszłam do lekarza z powodu złego samopoczucia (nagłe chudnięcie, osłabienie itp.) szczegółowe badania moczu i krwi niczego nie wykazały. Lekarz zmierzył mi cisnienie i okazałosie zbyt wysokie. Kazał mi mierzyc przez tydzien kilka zay dziennie elektronicznym aparatem. Ciśnienie za kazdym razem było podwyższone, czasami siegało 160/117 tętno 118, najnizsze 130/90 tetno 80- w pojedynczych przypadkach. Dodam, ze napewno nie było to wywołane stresem, cisnienie było mierzone w roznych sytuacjach, i kiedy byłam bardzo spokojna równiez było ono zbyt wysokie. Wazne jest jeszcze to, że jestem osobą 23-letnia, waze 48 kg, nie pale papierosów, nie korzystam z używek, alkohol okazjonalnie. Inna dolegliwoscia która mi dokuczała i dokucza cały czas jest dziwne uczucie w nogach, czesto czuje okropne mrowienie połaczone z bólem, występujace kilka razy dziennie. Ciezko to opisac- to taki bol jak po przemarznieciu na mrozie nogi zaczynają sie nagrzewac, albo puchna pod wpływem ciepła... Bedac na kolejnej wizycie u lekarza wysunuł on następująca teze- mam asymetrie ciśnienia tzn. na jednej rece cisnienie ok 160/100 na drugiej 130/90. Puls zawsze podwyzszony. Natomiast jesli chodzi o nogi tętno jest o wiele słabiej wyczuwalne, tak jakby krew nie była rownomiernie pompowana do wszystkich czesci ciała. Do tego dochodzi kołatanie serca. Lekarz podejrzewa koarktacje aorty- jakies zwęrzenie, które jest dosc niebezpieczne. Jesli jesgo podejrzenie by sie potwierdziła musiałabym byc operowana!!!! Zostałam skierowana do kardiologa na echo serca, niestety nawet prywatnie nie moge isc od reki-wizyta dopiero w przyszłym tygodniu. Kilka dni temu zdarzyło mi sie omdlenie- czego nigdy wczesniej nie mialam.W miedzy czasie miałam robione: usg jamy brzusznej pod katem nerek i nadnerczy, rtg klatki piersiowej, badana była tarczyca -usg i poziom hormonow we krwi- wszystko bez zarzutów, prawidłowo. Bardzo sie tym martwie. Prosze, poradzcie- czy to mozliwe, zebym miała taka wade nie majac wczesniej zadnych dolegliwosci? co jeszcze moze byc przyczyna takich objawów w tak młdym wieku. Kazda opinia i porada jest dla mnie bardzo cena, zanim przyjdzie dzien wizytu u kardiologa to chyba nerowo sie wykoncze. Z góry bardzo dziekuje i pozdrawiam wszystkich!
napisał/a: angel3 2008-12-02 14:50
Twoje objawy jednoznacznie wskazują na koarktację- słąbo wyczuwalne tętno w tętnicach pachwinowych, wysokie ciśnienie, opuchnięcia konczyn dolnych... CoA ma to do siebie, że przy niewielkim zwężeniu może nie dawać objawów nawet przez kilkadziesiąt lat. Najczęściej pierwsze pojawiają się w wieku dojrzewania. Jest ona trudna do rozpoznania we wczesnym stadium zycia -nadciśnienie czasem nie ujawnia się odrazu, tak samo jak lewa komora nagle się nie powiększa, szmer zaś można uznać za niewinny czasem jest również trudny do wysłuchania).Co prawda występuje znacznie częściej u chłopców. Niska waga jest cechą charakterystyczną wszystkich wad serca, w tym również Coa. Jeżeli diagnoza się potwierdzi będzie potrzbna korekta koarktacji, ale nie obawiaj się- rokowania są bardzo dobre, a powikłania wytępują bardzo rzadko, aczkowiel operacja w przypadku wykrycia wady jest koneczna! ,gdyż może dojsć do rozwarstwienia aorty.

ps możesz w łatwy sposób sprawdzić prawdopodobieństwo diagnozy- mierząc ciśnienie na ramieniu i tętnicy udowej (jeśli masz taką możliwość) jeśli różnica między pomiarami będzie wynosiła więcej niż 30mmHg (mniej na udzie) to wada jest jednak bardzo prawdopodobna.

Pozdrawiam.
napisał/a: asiulek1706 2008-12-02 15:41
Bardzo dziękuję za odpowiedz, musze chyba zaczac do siebie dopuszczac taka możliwosc. Ja jestem straszna panikara jesli chodzi nawet o sam pobyt w szpitalu, a co dopiero mysl o możliwej operacji..

W jaki sposób można zmierzyć sobie ciśnienie tętnicy udowej? tzn- czy taki pomiar można w jakis sposób wykonac samemu (np. aparatem do mierzenia ciśnienia na rękach) czy też konieczne jest uzycie spocjalistycznego sprzetu.


Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!!!
napisał/a: angel3 2008-12-02 17:38
możesz poprosić o to swojego lekarza:)
napisał/a: asma1 2009-01-06 12:35
mi też wykryto koarktacje aorty w wieku 21 lat, teraz minął już rok od tego czasu i doktor skierował mnie na kolejne echo i rezonans bo powiedział że bede musiała mieć zrobiony zabieg, z wynikami kazał zaraz się do niego zgłosić....poszłam wyznaczyć termin do rejestracji a tu dopiero na wrzesień....nie wiem czy mogę tyle czekać?! a u Ciebie jak tam ?
napisał/a: kadia2 2009-09-20 01:37
a ja mam pytanie które nie pozwala mi sapc od ponad 2 lat:(

Mój synek urodził sie przez cc i dostał 10 pkt ale cos nie tak było , nie jadł zbyt dużo , a właściwie płakał, dopiero jak zauwazyłam że nieoddaje pewnego dnia moczu , nie je i nie pije a był upał , zwymiotował raz i miał luźny stolec , szybko pojechalam na ostry dyzur i okazało sie że synek jest w stanie krytycznym , ma koarktację aorty:(, walczył ale sie udało ma łatke z goretexu, ale chciałam sie zapytac czy mozna było wykryc wadę w ciąży ???? i dodam że miałam cały czas zapalenie przewodu moczowego do tego stopnia że musialam brac antybiotyk 4 razy. czy to mogło miec wpływ:) rozwija sie super i kocham go nad zycie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
napisał/a: kadia2 2010-03-08 22:32
na ostatniej wizycie właśnie się dowiedziałam że synek ma rekoarktację i czeka go zabieg :( no cóż damy radę ale czy ktoś mi da odpowiedź czy przy bardzo zaawansowanej koarktacji u noworodka można ją było wykryć w ciąży ????
napisał/a: chepurociel 2010-03-09 20:14
Wykrycie koarktacji u płodu jest trudne, ale możliwe.
napisał/a: kadia2 2010-03-13 20:57
dziękuję bardzo za odpowiedź i też mi tak sugerowała kardiolog
napisał/a: Kaska30 2010-10-25 22:22
Mam pytanie, ile Twoj synek mial jak dowiedziales sie o rekoarktacji. Pytam bo moj ma 16mc jestesmy po operacji i jak na razie nie ma nawrotu. Pozdrawiam:)