kłopot z pamięcią

napisał/a: ewciak79 2012-06-29 13:08
Witam,
chciałam opisac przypadek mojego ojca.
Jest on taksowkarzem ,ma 63 lata, od prawie 600 dni jest anonimowym alkoholikiem. Do AA zglosil sie rok temu gdy wystąpił u niego zespół korsakowa(majaki, zaniki pamięci etc) Po wizytach u psycholog i dobraniu odpowiednich tabletek stan jego umysłu się poprawił, choc nadal sie zdarzało ze czasem o czyms zapominał, ale nie było to kłopotliwe ani uciązliwe. nadal mógł jezdzic taksówką.
Bierze RICORDO - na pamięć, oraz jakies jeszcze na uspokojenie 0,5 tabletki Od jakiegos czasu (około 3 tygodni) zaczął miewać bardzo wysokie cisnienie (dochodziło do 200) .Drętwieje mu twarz, jak to sam okresla "ma jakby martwą skórę" Oczywiscie lekarz przepisał mu tabletki na obnizenie Valsacor
W minioną sobotę nagle tato zapomniał gdzie ma jechać, gdzie są główne ulice, z dnia na dzień stan ten sie pogorszył. Zaczął zapominać gdzie mieszka, że ma psa, jakim autem jeżdzi etc.W poniedziałek dostał skierowanie na kompleksowe badania do szpitala. Od tego czasu zrobiono mu juz tomografie, która nic nie wykazała, oraz badania krwi. Obecnie leży w szpitalu i cały czas zapomina co robi w tym szpitalu, jak długo juz tam jest i czemu został do niego skierowany. Potrafi w ciagu 5 min 3 razy zapytac o to samo. Jutro ma zostac mu zrobiony rezonans.
Czy istnieje cos takiego jak nawrót zespołu korsakowa? Bo zostało to zasugerowane przez jedna z lekarek, ale czytałam o tym troche i nigdzie nie ma wzmianki o nawrotach.
Powiedzielismy tez lekarzom że swego czasu ojciec został pogryziony przez kleszcza i czy nie jest to może bolerioza.
Boimy się czy moga to byc poczatki alzheimera?
Będę wdzięczna za jakies podpowiedzi
Ewa
napisał/a: jezebel1 2012-06-29 20:51
oczywiście objawy przypominają chorobę Alzheimera natomiast przebieg nie za bardzo - w chorobie Alzheimera objawy nie pojawiają się z dnia na dzień, choroba postępuje przez wiele lat

co do zespołu Korsakowa to mechanizm w jakim do niego dochodzi nie do końca jest poznany, podejrzewa się niedobory witamin z grupy B obecne u alkoholików ale także trwałe zmiany w płatach skroniowych
natomiast właśnie te zmiany w mózgu mogą być trwałe, mogą częściowo się cofnąć, a potem inne czynniki mogą ponownie ujawniać uszkodzenie mózgu
napisał/a: ewciak79 2012-07-02 11:07
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Pocieszeniem jest, że to raczej nie jest Alzheimer. W sobotę został wykonany rezonans i dziś lub jutro będa wyniki .Mam nadzieję że przyniesie to jakieś rozwiązanie.

Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-15 19:46
Może komuś się przyda

[url_special=http://neurologia.wieszjak.polki.pl/alzheimer/276200,Jakie-sa-typowe-objawy-choroby-Alzheimera.html:19x8peaj]http://neurologia.wieszjak.polki.pl/alzheimer/276200,Jakie-sa-typowe-objawy-choroby-Alzheimera.html[/url_special:19x8peaj]