Kleszcz u dziecka

napisał/a: agak0108 2014-04-04 22:48
Witam. U 4-letniego syna zauważyłam dziś kleszcza. Kleszcz był malutki około 2 mm,płaski, mam podejrzenie że mógł się przyczepić wczorajszego popołudnia. Ponieważ bałam się sama go wyciągnąć poszłam do przychodni, gdzie został wyciągnięty. Dziecko dostało zapobiegawczo ospamox, 2 razy 4 ml przez 7 dni. Moje pytania i obawy:
-czy to w pełni wylucza ewentualne choroby, czy zrobic za jakiś czas badania?
-czy te 7 dni antybiotyku jest wystarczające, bo czytałam o dłuższym leczeniu?
-w miejscu wyciągnięcia jest malutka kropeczka, czy gdyby głowa została jest to widoczne gołym okiem,bo nie wiem, czy ten ślad jest takim śladem jak po ukąszeniu komara, czy tą nieszczesną ewentualnie głową?
Z gory dziękuję za odp
napisał/a: pinkxfloyd 2014-04-04 23:07
Myślmy leczyli antybiotykiem przez 10 dni. Na więcje pytań nie potrafię udzielić odpowiedzi :)
napisał/a: joannanr1 2014-04-04 23:17
Kleszcz to niestety bardzo poważna sprawa , mógł zarazić boreliozą ale nie musiał ponieważ nie wszystkie zarażają.Trzeba koniecznie za jakiś czas sprawdzić to odpowiednimi badaniami.Jeżeli okaże się , że nie jest zarażony tym lepiej , jeżeli okaże się że jednak tak , trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie , które jeżeli jest zastosowane zanim borelioza przejdzie w postać rozsianą nie trwa długo (zazwyczaj ok.miesiąca).Jutro postaram Ci się powiedzieć po jakim czasie zrobić synowi badania.Pamiętam , że po 6 tygodniach od usunięcia kleszcza ale muszę to jeszcze sprawdzić.Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem bo znam tą chorobę z autopsji.pozdrawiam
napisał/a: agak0108 2014-04-04 23:21
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.Czyli jednak podanie szybko antybiotyku nie wyklucza ewntualnych powikłań? I poprosze o informację, za jaki czas zrobić badania,bo pani dr nic nie wspominała, a ja nie spytałam, bo dopiero po fakcie zaczęłam o tym czytać
napisał/a: joannanr1 2014-04-04 23:36
Szybkie podanie antybiotyku jest wskazane i prawidłowe natomiast nie mam pewności czy dawka i długość podawania jest wystarczająca.Muszę się dopytać , ewentualnie mogę Ci podać numer tel.do lekarza , który leczy boreliozę.Jeżeli masz Facebooka to wiele na ten temat dowiesz się w naszej grupie:
https://www.facebook.com/groups/223212764432935/
napisał/a: joannanr1 2014-04-04 23:39
Jeszce jest możliwość skontaktowania się ze Stowarzyszeniem Chorych na boreliozę , to chyba najlepszy pomysł:
http://www.borelioza.org/kontakt.htm
napisał/a: agak0108 2014-04-04 23:46
Dzięki. Trochę mnie martwi fakt, że kilka tyg trzeba czekać, aby wykluczyć chorobę. Jeszcze jak się orientujesz napisz proszę, czy ta nieszczęsna głowa kleszcza jak zostaje w skórze jest widoczna gołym okiem? Widzę taką brązową kropeczkę, i nie umiem ocenić, czy to tylko ślad po ukąszeniu, czy ta głowa. Dzięki za namiary, narazie postaram się nie panikować
napisał/a: joannanr1 2014-04-04 23:53
Wcześniej niż po 6 tygodniach nie ma sensu bo nawet gdyby była borelioza to nie wyjdzie w badaniach.Oczywiście nie ma co panikować , trzeba tylko się dowiedzieć czy tak krótki okres brania antybiotyku jest wystarczający.Co do tej główki to niestety nie wiem bo nie widzę ale skoro fachowiec wyjmował to raczej jest w porządku.Moim zdaniem nawet jeżeli coś tam zostało to chyba i tak nie ma większego znaczenia bo przecież kleszcz już nie żyje więc krzywdy nie zrobi.
napisał/a: agak0108 2014-04-04 23:54
I jeszcze nasunęło mi się pytanie odnośnie dawki antybiotyku- dziecko waży 18 kg, dawka 2 razy 4 ml ospamox 250 mg/ 5 ml. Przeczytałam ulotkę i tam są podane przeliczenia mg na kg masy ciała. Wg moich obliczeń dałabym więcej, ale oczywiście zastosowałam się do zaleceń dr.
napisał/a: joannanr1 2014-04-04 23:57
Niestety o profilaktycznej dawce antybiotyku wiem niewiele , muszę się dopytać.
napisał/a: agak0108 2014-04-04 23:58
Dziękuję Joanno
napisał/a: joannanr1 2014-04-05 15:35
Cytat dr.Kurkiewicza leczącego boreliozę :
"Wg najnowszych wytycznych grupy ILADS i dra Burrascano każda osoba
pokąsana przez kleszcza, który w skórze przebywał dłużej niż 4
godziny i to w rejonie endemicznym, powinna otrzymać profilaktycznie
antybiotyk-pełną 4-6 tygodniową kurację!. A według badań PZH w
Warszawie ponad 80% terytorium Polski to rejon endemiczny dla
kleszczy roznoszących boreliozę. "