Kiepskie wyniki a dobre samopoczucie

napisał/a: shila87 2014-04-12 20:26
Witam.
Chciałabym przedstawić wam problem, który dotyczy mojej mamy. Od pewnego czasu miała bardzo opuchnięte powieki - od tego wszystko się zaczęło. Wybrała się do lekarza rodzinnego, który przepisał jej coś na alergię, co oczywiście nie pomogło. Jednak dał jej też skierowanie na podstawowe badania, które były dla nas zaskoczeniem. A więc m.in. wyszło tak:
OB 17 mm/h (norma 2-15)
cholesterol 238 mg/dl (norma 115-190)
TSH 10,60 (norma 0,27-4,2)
FT3 2,83 pg/ml (norma 2,04-4,4)
FT4 0,85 (0,93 - 1,71)
Z tymi wynikami dostała skierowanie do endokrynologa, który zlecił dodatkowo jeszcze:
TSH 11,08 ( 0,27 - 4,2)
antyTG 62,8 (0-4,11)
anty TPO 851,64 (0-5,61)
USG tarczycy : Miąższ tarczycy o obniżonej echogeniczności, zatartej, ziarnistej strukturze z obecnością zlewających się obszarów hypoechogenicznych i zwłóknień bez cech wzmożonego ptzepływu w badaniu PD.
Po tych wynikach padła diagnoza, że to Hashimoto. Lekarz przepisał 12,5 mg Euthyrox, kazał przyjść za miesiąc i życzył zdrowia. Dodam, że mama czuje się bardzo dobrze, nie ma problemów z nadwagą, nie czuje się osłabiona itp.
Diagnoza padła w piątek, a ja nie mogę się do dzisiaj pozbierać, szukam jakiejś nadziei, że z tym można żyć i że na to się nie umiera, bo o to się boję najbardziej. Chciałabym jej jakoś pomóc, czytam od wczoraj to forum i czuje natłok wiedzy i informacji, nie wiem jaki powinnyśmy podjąć pierwszy krok, co zrobić, czy przejść od razu na dietę, czy kupić suplementy, ale które na początek? Dajcie mi jakąś iskierkę, jakąś wskazówkę bo jestem z tym zupełnie sama i czuje się przybita :(
napisał/a: qwertypol34 2014-04-13 16:02
hmmm... zero objawów, przy tych wynikach, aż niebywałe. Zazwyczaj wszyscy źle się czują i coś każdemu dolega.
12,5 mg Euthyrox? - ile lat i ile kg? Dawka leku malutka, brać lek, wprowadzić dietę i suplementy (wątki pierwsze od góry), no i ruch to zdrowie.
napisał/a: shila87 2014-04-13 21:30
Poza opuchniętymi powiekami i ciągłym uczuciem zimna nie ma innych objawów, co też mnie niejako dziwi, bo na forum czytam, że większość czuje się bardzo źle, przy znacznie lepszych wynikach. Może to cisza przed burzą? Mama ma 59 lat, 168cm i 64kg. Taką wagę utrzymuje od bardzo dawna. Próbujemy powoli stosować dietę, jednak najbardziej dokucza brak chleba :( Czuję się skołatana tym wszystkim, bo nie wiem co będzie dalej, jak rozwinie się ta choroba, co zaatakuje :(
napisał/a: soaring 2014-04-15 08:33
najpierw poczytaj o chorobie choćby na wikipedii - nie ma powodu do paniki i gadania o śmierci. hashimoto niszczy tarczycę prowadzącej do jej niedoczynności. jest chorobą autoimmunologiczną, w tej chwili Twoja Mama ma silny stan zapalny w tarczycy, co można próbować zmniejszyć i lekiem jak zlecił lekarz, i suplementami polecanymi na tym forum. wszystko masz napisane, 50 tysięcy razy, omega 3, wit C, E, D3 na pewno, wyciąg z herbaty zielonej, itp.
dieta bezglutenowa nie musi oznaczać niejedzenia chleba, choć chleb nie jest ani zdrowy i potrzebny.
napisał/a: qwertypol34 2014-04-15 18:51
Dobre samopoczucie? - większość z nasz możne tylko pozazdrościć, bo przeważnie każdy czuje się źle.
Co do wyników, nie panikować, opieka lekarza jest, leki są, wprowadzić troszkę suplementów, i ograniczyć spożywanie glutenu i nabiału, lub jak się da nie jeść wcale (z naciskiem na tą drugą opcję).