kiedy sa dni płodne?

napisał/a: Misia07019 2011-01-11 08:14
Witam,

Mam takie pytanko o dni płodne. Mam cykle długi regularne ok 30- 31 dni nigdy mniej i nigdy więcej... Jeżeli 4 stycznia był pierwszy dzień krwawienia (długość ostatniego cyklu 30dni), to kiedy przypada największe ryzyko zajścia w ciążę?

Jeśli 8 dc uprawiam pettnig z moim chłopakiem, a płyn preejakulacyjny znalazł się na moim pośladku, to czy są jakieś szanse na ciążę? Bo sama już nie wiem co mam myśleć.
Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
napisał/a: wikam2 2011-01-11 08:38
Dni płodnych i nieplodnych nie obliczamy. Mogą się przesuwać.
Jestes płodna na max tydzien przed owulacją i max 2 dni po niej. Sama owulacja wystepuje natomiast na 12-18 dni przed kolejną miesiączką. Przesunięcie miesiączki = przesunięcie dni płodnych.
napisał/a: ~Anonymous 2011-01-11 08:48
Jesli preejakulat znalazl sie tylko na posladku, to nie musisz sie niczego obawiac.
Jesli chodzi o ustalenie momentu owulacji to jest kilka metod tj. testy owulacyjne,obserwacja sluzu, mierzenie temp.,sprawdzanie szyjki macicy.Mozesz poczytac o tych metodach na naszym forum lub na necie. Przy cyklach bardzo regularnych, aby ustalic dzien owulacji odejmuje sie 14dni od daty @, poniewaz tyle trwa faza lutealna.Dniami plodnymi sa rowniez 5/7dni przed owulacja i 2/3dni po niej.Owulacja jest momentem uwolnienia sie komorki jajowej z jajnika.
napisał/a: wikam2 2011-01-11 08:51
Nie zawsze jest to 14 dni f. lutealnej. Jest to też 12-18 dni.
napisał/a: ~Anonymous 2011-01-11 09:02
No widzisz, a myslalam, ze faza lutealna to zawsze 2tyg przed @... dzieki za poprawke ;)
napisał/a: wikam2 2011-01-11 09:34
No własnie nie zawsze i w tym kolejny problem - niestety :)
I potem wygląda to mniej więcej tak :

Przy cyklu 30 dniowym :
-biorąc pod uwage fakt, ze owulacja wystapiła na :
12 dni przed następną miesiączką kobieta jest płodna od : 12dc do 20dc
13 dni ------------------------------------------------- od : 11dc do 19dc
14 dni ------------------------------------------------- od: 10dc do 18dc
15 dni ------------------------------------------------- od : 9dc do 17dc
16 dni ------------------------------------------------- od : 8dc do 16dc
17 dni ------------------------------------------------- od: 7dc do 15dc
18 dni ------------------------------------------------- od : 6dc do 14dc
Itd……..
Oczywiście wszedzie obowiązuje słówko OKOŁO :)
napisał/a: ~Anonymous 2011-01-11 10:17
No wlasnie, wszystko to takie pogmatwane, ze latwo sie pogubic, dlatego Misia jesli nie planujecie dziecka lepiej podczas zblizen pomyslcie o zabezpieczeniu, bo jesli nawet Twoje cykle sa regularne i jesli uda Ci sie okreslic kiedy mniej wiecej masz owulacje, zawsze moze zdarzyc sie przedluzenie cyklu, czasem bez powodu, a czasem z powodu stresu, choroby, podrozy... ;))
napisał/a: sylwiaksy 2011-01-13 14:48
ja również mam pytanie.. :)

Otóż jestem w 10 dniu cyklu. Zauważyłam dzisiaj na papierze dużo przeźroczystego i rozciągliwego śluzu (cere mam nawet lepszą) myślę że to dni płodne, ale co mnie zastanawia to że jak chciałam zbadać szyjkę macicy (chociaz nawet nie wiem czy dobrze ja wyczuwam i czy to faktycznie ona, w sumie to wciskam tam te swoje paluchy i wyciagam :D) to głęboko, głęboko w środku jest mleczny śluz. Więc nie wiem jak to w końcu jest. Czy to są moje dni płodne? To co w środku robi biały śluz? A na papierze rozciągliwy, i to zauważyłam ten płodnopodobny śluz kilka razy w tym dniu i wczoraj również. Bardzo uważnie obserwuje się od kilku cykli i zawsze tak mniej wiecej w połowie widzę ten sam śluz, tylko zastanawia mnie ten mleczny po badaniu ręcznym w środku..Czy ja to źle badam? Pozdrawiam.
napisał/a: wikam2 2011-01-13 15:59
Nie każdy w okresie płodnym ma śluz tylko i wyłącznie przeźroczysty. Czasem jest pomieszany z tym gorszej jakości ale to nie szkodzi. Wystarczy trochę śluzu płodnego przy szyjce macicy aby plemniki przezyły.
napisał/a: sylwiaksy 2011-01-13 18:52
No dobrze, a teraz jeszcze jedno ostatnie pytanie. Czy śluz płodny pojawi się na papierze po każdej wizycie w wc? Może głupie pytanie i nie wiem nawet czy zrozumiale to napisałam. Chodzi o to, że dzisiaj po południu zaobserwowałam płodny śluz a teraz wieczorem już nie, jest to możliwe?
napisał/a: wikam2 2011-01-13 18:55
No pewnie!!! Ciesz się, że w ogole go zauwazyłaś :)
napisał/a: sylwiaksy 2011-01-13 19:04
Oj to mnie uspokoiłaś, może mnie pamiętasz jak pisałam o ciąży. Wyniki bety negatywny, test też, a mnie i tak ciągle piersi bolą. Więc zawsze pozostaje te 10% schizowania się. Więc mam nadzieje, że ten śluz faktycznie jest płodny i świadczy o zbliżającej się owulacji..jak go widze to mi sie troche lżej na sercu robi. Wiem że głupie :)
Ale dziwne że raz wydaje mi sie ze jest mokro, a teraz jest sucho..zdezorientowana jestem totalnie.