kaszel - to juz tak dlugo trwa

napisał/a: musiabela 2008-04-15 22:07
witam!
problem z kaszlem u mojeje coreczki (Klaudia ma teraz 7 lat) trwa juz naprawde b. dlugo (ok. 3 lat). oczywiscie sa przerwy, ktore niestety nie trwaja zbyt dlugo. kaszel jest bardzo dziwny pod wzgledem jednoznacznej charakteryzacji - czasem suchy (swiszczacy) to znowu mokry (odrywajacy sie). czy to dzien czy noc nie ma znaczenia ale dziwne jest to ze przykladowo dzisiaj w nocy Mala kaszle a nastepnej nocy spi spokojnie. przewaznie corka spi z otwarta buzia czasami tez chrapie - wiem ze to wskazuje na przerosniety trzeci migdal - i tu mam dwie opinie lekarzy laryngologow zupelnie odmienne (ostatnia z nich jakies 1 m-c temu brzmi nalezy migdal usunac ale nie ma gwarancji ze kaszel ustapi). badania na obecnosc pasozytow nic nie wykazaly, testy alergologiczne (wykonywane ok 3 lat temu) rowniez negatywne, przeswietlenie pluc - nic. okolo 1 m-ca temu wykonalismy badanie krwi na mykoplazme (wynik slabo dodatni 2,2 RATIO). czy to znaczy ze wreszcie znalezlismy przyczyne tego dlugotrwalego kaszlu? dodam ze przy kazdorazowym badaniu u pediatry gardlo, oskrzela byly czyste. czy powinnam powtorzyc testy alergologiczne (moze bardziej szczegolowe - poprzednie ok. 20 alergenow). co mam robic - czym powinnismy zaczac leczenie jesli chodzi o mykoplazme. prosze o pomoc bo mala naprawde sie meczy !
napisał/a: Peter 2008-04-16 08:52
Nie jest wykluczone, że przyczyna kaszlu tkwi w przewlekłej, skąpoobjawowej infekcji spowodowanej mycoplasmą o charakterze nawracającym.
Dziecko powinno mieć podniesioną odporność (i w przypadku zaostrzenia objawów) odpowiednia antybiotykoterapia np. Klacid.
Co do 3-go migdałka, to są leki - Lymphozil lub Lymphomyosot.
napisał/a: Isis 2008-12-01 18:42
Moja córka też ma często kaszel + do tego katar. Za 2 tyg. jestesmy umówione na wizytę u laryngologa w celu sprawdzenia czy przypadkiem nie ma przerośniętego trzeciego migdała. Dziś rano dopadł ją taki suchy kaszel, czy to może być od kataru, zapchanego nosa ciągle (nos zapchany ale nie smarka)? Czy mogę jej robić inhalacje z 3% Nacl czy lepiej z samej soli fizj. 0,9 Nacl czy jeszcze z czegoś innego?
napisał/a: Isis 2008-12-02 09:33
Dziecko dziś ma już kaszel na całego :( Po konsultacji tel. z naszą pediatrą mamy robić inhalacje z Berodualu i Pulmicortu (czy mogę robić inhalację razem i czy trzeba dodawać soli fizj. czy nie jest to konieczne?), podawać syrop Actifed i wit. C. Zastanawiam się czy mogę dołączyć Clemastin, bo katar też jest i czy mogę też podawać Sinupret i w jakiej ilości (3x dziennie po 15 kropli?) I co jeszcze???
napisał/a: Peter 2008-12-02 12:53
Clemastin nie jest potrzebny, jeśli lekarz zalecił Berodual i pulmicort.
Powinno się do tych leków dodać soli fizjologicznej (tak ok. 1/2 nimsa). Sinupret można, ale jeśli chodzi o leki, to nic więcej.
napisał/a: Isis 2008-12-02 13:22
Peter bardzo dziękuję za odp. ;)

Dziś wieczorem jedziemy na wizytę do pediatry, mam nadzieję, że osłuchowo będzie ok! ;)
Czy myśli Pan że powinnam iść z córką na wizytę do alergologa???
napisał/a: Peter 2008-12-02 13:25
Jak sobie pediatra nie będzie mógł poradzić, to wskazana konsultacja alergologa.
napisał/a: Isis 2008-12-02 15:08
Mam jednak nadzieję, że te inhalacje pomogą ;)
napisał/a: Isis 2008-12-02 21:27
No i jesteśmy po kontroli: gardło żywoczerwone, katar śluzowo-ropny, osłuchowo ok. Lekarka kazała robić inhalacje z samego Berodualu, dawać Clemastin, Prospan, Actifed i psikać Tantum Verde do gardła i do nosa Euphorbium. Wskazana kontrola laryngologiczna.
napisał/a: Peter 2008-12-10 09:13
Ok.
napisał/a: qroniek 2010-12-13 11:30
Witam, ja jutro z moim synkiem (3 lata) idziemy do alergologa z tych samych przyczyn.. osłuchowo ok, u laryngologa ok. prawde mowiac ostatnio kaszel zniknal - najgorzej bylo latem w nocy i rano. dwa razy bylismy w szpitalu po nocnym ataku zapalenia krtani.

mam dwa pytania:

- w jaki sposob mozna wykluczyc/wykazac astme (laryngolog, kiedy zadalem mu pytanie o astme powiedzial, ze mozliwe, ze to rownie dobrze mogly byc ataki astmy jak zapalenia krtani - nie wiem tylko ze w szpitalu nikt nie bral tego pod uwage?)

- czy berodual jest sterydem? tzn. czy jego czeste stosowanie nie bedzie skutkowalo w przyszlosci np. otyloscia? - jaka jest roznica miedzy sterydami wziewnymi a berodualem, ktory jest tak szeroko polecany, a nie moge znalezc nigdzie rzetelnych, obiektywnych informacji na jego temat.

pozdrawiam
tomek
napisał/a: Peter 2010-12-13 11:46
Duszność potocznie wiązana z astmą może mieć różne przyczyny. Jeśli mamy do czynienia ze stanem spastycznym krtani (wywołanym przez różne czynniki, w tym infekcję), objawy ograniczają się zasadniczo do tego narządu. Przy osłuchiwaniu nad drzewem oskrzelowym winno być czysto. Natomiast przy astmie, słyszalne powinny być świsty charakterystyczne dla stanu skurczowego oskrzeli. Oczywiście, możliwe są różne modyfikacje tego stanu utrudniające pewną diagnozę.
Berodual (fenoterol) nie ma nic wspólnego ze sterydem. To lek działający na zakończenia b-adrenergiczne mięśniówki gładkiej oskrzeli powodując jej rozluźnienie. Tym samym uzyskujemy zwiększenie wentylacji płuc. Osobiście nie widzę sensu podawania takiego leku przy stanie spastycznym, czy zapalnym krtani, a bywa, że jest przepisywany.