Kaszel od 4 tygodni

napisał/a: baskad1 2014-03-25 18:24
Witam. Mam duży problem z dzieckiem 3,5 letnim. Córka silnie kaszle od prawie 4 tygodni. Na początku była to zwykła infekcja z katarem i delikatnym kaszlem. Przyjmowała neosine i miała robione inhalacje z soli fizjologicznej. Po tygodniu wyglądało że jest już dobrze i nagle zaczęła silnie kaszleć w nocy suchym kaszlem, natomiast w dzień kaszel był sporadyczny, bez gorączki i innych objawów. Udałam się do lekarza, która to stwierdziła że osłuchowo jest czysto i zleciła leki antyrefluksowe (helicid, debridat i ranigast na noc). Zrobiłam crp i morfologię. Wszystko w normie. Kaszel nie ustępował. Poszłam do lekarza prywatnie. Powiedział, że ma zaostrzone szmery pęcherzykowe i zmiany przykręgosłupowe. Zalecił sumamed forte na 5 dni po 4,5 ml i inhalacje z nebbudu w rozcieńczeniu z solą fizjologiczną. W razie czego odroczył rtg klatki piersiowej i czynniki atypowe. Po 5 dniach antybiotyku kaszel nie ustąpił, wręcz się nasilił. Jest suchy i strasznie męczący. Dziecko kaszle praktycznie non stop. Zrobiłam rtg i nic nie wyszło. Zrobiłam również badania na krztusiec i mykoplazmę. Również nic nie wyszło. Lekarz z przychodni w tej chwili zleciła Klacid, ale waham się z podaniem tego antybiotyku bo jest to chyba ta sama grupa co sumamed i boje się że skoro tamten nie pomógł to ten również. Bardzo proszę o jakąś poradę, bo nie wiem jak pomóc mojemu dziecku. Czy nie byłby lepszy np. zinnat zamiast tego klacidu. Proszę również o odpowiedź eksperta. Dziękuję.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-03-25 18:33
Trop pasożytów nie był brany pod uwagę? Nie ma innych objawów, takich jak zgrzytanie zębami, niespokojny sen, bóle brzuszka itp.?
napisał/a: baskad1 2014-03-25 18:58
W sumie to żadnych objawów świadczących o pasożytach nie było. Dzisiaj zrobiłam jej badanie z krwi w kierunku glisty ludzkiej, ale wynik dopiero w poniedziałek. Alergia była też brana pod uwagę. Robione były testy skórne i z krwi i nic nie wyszło. Kaszel jest masakryczny, może zwyczajnie antybiotyk nietrafiony...
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-03-25 19:03
Trzeba cudu aby pasożyty wyszły w badaniu. Porozmawiaj z lekarzem czy nie widzi możliwości przeleczenia lekiem p. pasożytniczym.
napisał/a: baskad1 2014-03-25 19:15
Moja lekarz stwierdziła, że nie leczy przeciw pasożytom profilaktycznie. Myślałam, że skoro zrobię badania z krwi na glistę to jest szansa na to, że będą wiarygodne. Słyszałam, że z kału jest ciężko coś znaleźć. Co do sumamedu mam wrażenie, że jest to słaby antybiotyk. Wielu moich znajomych twierdzi, że na ich dzieci ten rodzaj antybiotyku nie działa. Moje dziecko miało podobny antybiotyk w grudniu na zapalenie oskrzeli pod nazwą azitrolek i wtedy było ok. Więc nie wiem dlaczego teraz jest inaczej.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-03-25 19:24
Ale ona może mieć lamblie, owsiki a nie tylko glistę, więc logiczne że w badaniach nawet z krwi nie wyjdą.
Tutaj nie ma mowy o profilaktyce tylko o wyeliminowaniu jednej z najbardziej powszechnych chorób w tym wieku. jeżeli dziecko chodzi do przedszkola to wg publikacji naukowych prawdopodobieństwo nosicielstwa któregoś z pasożytów jest w ok. 100%.
napisał/a: baskad1 2014-03-25 19:32
Jeszcze raz porozmawiam z lekarzem o ewentualnym odrobaczeniu. Tylko, że ten kaszel jest okropny, taki jakby krtaniowy. Nie wiem czy pasożyty mogą coś takiego powodować. Lekarka twierdziła, że tylko glista może powodować silny suchy kaszel. Załóżmy, że to nie robaki, tylko zapalnie oskrzeli. Jaki właściwy antybiotyk powinna dostać po sumamedzie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-03-25 19:35
Zapalenie oskrzeli diagnozuje się bardzo prosto i nie wyobrażam sobie aby doświadczony pediatra nie mógł tego stwierdzić.
napisał/a: baskad1 2014-03-25 19:56
Są różni lekarze...To w takim układzie co oznaczają zaostrzone szmery pęcherzykowe i zmiany przykręgosłupowe, które stwierdził lekarz?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-03-25 20:05
Nie wiem nie jestem lekarzem ale nawet lekarz Ci tego nie powie, bez osłuchania dziecka.
Dałem jeden trop, który warto sprawdzić zanim dziecko dostanie kolejne antybiotyki a potem sterydy, bo tą drogę zapewne pójdzie pediatra.
napisał/a: MOJA PORADA 2014-03-31 00:05
Może to jest infekcja dróg oddechowych na tle wirusowym. Zwłaszcza, że CRP jest prawidłowe. Chyba, że badanie na pasożyta okaże się pozytywne. Każdy z wymienionych antybiotyków powinien pomóc na zapalenie oskrzeli. Ważne jest też, aby Pani córka brała preparat osłonowy w trakcie lub po antybiotykoterapii. Pozdrawiam.
napisał/a: Wasztyl 2014-04-01 23:23
Moje pytanie jest trochę inne:

Czy coś na ten kaszel dziecko dostało? Czy uznali, że antybiotyk załatwi sprawę, bo intuicja podpowiada mi, że nie załatwi...

pozdrawiam