Kanaliki i białe grudki w migdałach

napisał/a: wswiton 2006-11-22 23:58
Witam! Poszukuję pacjentów z poniższymi objawami:
migdały posiadające coś w rodzaju kanalików, dziurek, w których zbiera się lub tworzy biała, kremowa substancja o nieprzyjemnym zapachu. Problem pojawia się co jakiś czas.
Bardzo proszę o kontakt. Poszukuję wszelkich informacji na ten temat, gdyż jestem zainteresowana pracą naukową, która dotyczyłaby owego problemu.
napisał/a: adammm1 2006-12-05 22:29
ja to mam moge ci pomoc
napisał/a: wswiton 2006-12-06 12:35
Witam! Wysłałm list na Twoją skrzynkę. Chciałabym, abyś odpowiedział na pytania, które w nim zadaję, to pomoże mi w dalszych działaniach. Pytania nie są skomplikowane, ale jest ich trochę :)
Pozdrawiam!
napisał/a: straigh_ah 2006-12-14 19:59
no wlasnie ja mam te objawy... czy moglabys mi napisac czy sa to objawy jakiejs powaznej choroby i co jest przyczyna wystepowania tych "grudek"? jak to mozna leczyc? z góry dziekuje za pomoc
napisał/a: wswiton 2006-12-14 20:44
Witam zainteresowanych!
Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy skontaktowali się ze mną.

Podaje trochę szczegółowych informacji zaczerpniętych z kilku książek:
Przewlekłe zapalenie migdałków (mniemam, że chodzi właśnie o to schorzenie),(z łac.: tonsillitis chronica) . Stan ten cechują przewlekłe zmiany w obrębie migdałków, a zwłaszcza ich krypt, z nadmiernym złuszczaniem się nabłonka krypt i zaleganiem w nich czopów nieraz silnie cuchnących. Łuki podniebienne bywają przekrwione i zgrubiałe: przy ucisku szpatułką na łuk wydobywają się z głębi krypt czopy i płynna treść ropna: węzły chłonne szyi bywają powiększone i okresowo bolesne. Chorzy skarżą się na częste bóle gardła, uczucie zawadzania, przykry zapach z ust (spowodowany wydzielaniem się cuchnących czopów)….w przebiegu przewlekłego zapalenia migdałków bywają okresy zaostrzenia z objawami podobnymi do anginy (gorączka, przekrwienie migdałków, bolesność węzłów szyjnych)
Sposób leczenia radykalnego polega na wyłuszczeniu migdałków. Jeśli zabiegu nie można wykonać, stosowane bywa: mechaniczne usuwanie czopów, płukanie gardła łagodnymi środkami odkażającymi….
Schorzenia migdałków, zatok i zębów jako źródło zakażenia ogniskowego (np. przewlekłe stany zapalne migdałków) stanowić mogą miejsce rozwoju bakterii chorobotwórczych. Produkty rozpadu bakterii (antygeny bakteryjne) mogą dostawać się drogą krwi do odległych narządów (nerek, stawów, serca) powodując w nich odczyn zapalny(tzw. wtórne zakażenie)
Usunięcie migdałków. Wchodzą one (migdałki) w skład pierścienia obronnego, którego rola polega na ochronie wejścia do górnych dróg oddechowych przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wskazaniem do usunięcia migdałków jest ich znaczny przerost, sytuacja w której blokują one częściowo przepływ powietrza przez drogi oddechowe i mogą być przyczyną bezdechu sennego oraz stałego, dodatkowego obciążenia dla płuc. Operacja może przynieść dobre efekty u dzieci bardzo często zapadających na anginy, czyli wtedy, gdy migdałki przestają pełnić funkcję ochronną, a za to same stają się źródłem zakażenia. Ostatnio jednak tonsilektomię wykonuje się znacznie rzadziej niż kiedyś.

[ Dodano: 2006-12-14, 21:21 ]
Lekarze coraz częściej odradzają zabieg chirurgiczny ze względu na następstwa pozbycia się tej naturalnej ochrony, z drugiej strony jest to na tyle przykre schorzenie, że trudno z nim wytrzymać.
Wyleczenie "zupełne " raczej nie wchodzi w grę (tzn. znam lekarzy, którzy notorycznie przypisują antybiotyki - stara szkoła;))

Alternatywne metody leczenia/ zapobiegania/ a raczej łagodzenia objawów polegają na pielęgnowaniu jamy ustnej:
- dbanie o zęby (częste wizyty u stomatologa, mycie zębów po posiłu a szczególnie przed snem)
- płukanie ust łagodnymi środkami: rumiankiem, szałwią, sodą oczyszczoną itp.
- częste picie, zwłaszcza przetworów i soków owocowych
- mycie zjadanych owoców i warzyw, mycie rąk przed posiłkiem
- podawanie doustne witaminy C

Z metod, które okazały się skuteczne wśród moich znajomych i rodziny wyróżnić należy:
- spożywanie produktów zawierających probiotyki, np: actimel, jogobella l.casei,actiwia itp.,
- zażywanie (szczególnie w trakcie kuracji antybiotykowych) LAKCIDU, LACIDOFILU (do kupienia w aptece za niewielkie pieniądze)
- picie kwasu z kapusty kiszonej (co najmniej przez 2 tygodnie 1 szklanka dziennie)
- nie spożywanie pokarmów bardzo zimnych i bardzo gorących, pikantnych- drazniących
- nie spożywanie serów żółtych dojrzewających

Pozdrawiam i odsyłam do tematu "coś w gardle po raz kolejny"
napisał/a: sowelo 2008-03-14 19:41
Tez mam ten problem z migdałkami, jak mogę sie pozbyć tego przykrego zapachu i grudek raz na zawsze???
napisał/a: arkadius7777 2009-02-26 15:38
[img]http://ah85.w.interia.pl/migdaly.jpg[/img]
To są moje migdały angine ropna mam srednio 3 razy w roku i zastanawiam sie czy nie potrzebuje wycięcia tych migdałów.
Tu zamieszczam zdjęcie ich: http://ah85.w.interia.pl/migdaly.jpg może ktoś mi pomoze...
Dziekuje i Pozdrwiam.....
Arkadiusz arkadius2246@wp.pl
Jeżeli kogoś uraziłem moim zdjęciem to przepraszam ale zamiescilem je tutaj po to aby ktos mi pomógł...
napisał/a: zamiany1 2010-03-25 20:25
Mam to samo i to od pradawna.Migdałki mam zniszczone od przebytych b.wielu angin i innych infekcji g.dróg oddechowych.grudki o których tu mówimy u mnie są jasno zielonkawe i rownież niestety b.źle ''pachną'' i maja konsystencję kaszy-łatwo je po prostu rozmazać.Co kilka dni dosłownie sama oczyszczam sobie te migdały (bo te grudki ciągle się tworzą).Umytym palcem(końcem opuszka)dociskam migdałek i widzę w lusterku jak z kraterów migdałkowych wyłażą cale złogi tych grudek.Nie macie pojęcia ile tego tam jest!Raz wyszło mi tego pół łyżeczki od herbaty.To jest w tych migdałach ciągle nawet jak nie choruje (ale niestety b.łatwo zapadam na przeziębienia i zapalenie oskrzeli.Najpierw myslałam ze to ropa a teraz juz sama nie wiem .W dzieciństwie mialam gronkowca co objawialo sie tym ze robiły mi się b.bolesne czyraki na ciele.Wyleczono mnie wspomnianym sokiem z kiszonej kapusty i ogórkow.A wiec cos w tym jest!!!ten kwas to istne bogactwo zwiazkow mineralnych-b.aktywnych.Dzielmy sie radami moze znajdziemy skuteczny srodek.Pozdrawiam.
napisał/a: alternatywna 2010-07-02 21:01
Na 100% ma to ogromny związek z dietą!!!!!
Migdałków NIE WYCINAJCIE, są bardzo ważne dla organizmu-tylko spróbujcie radykalnie pozbyć się z diety nabiału i UWAGA- CYTRUSÓW.
To coś wyłazi ZAWSZE po soku pomarańczowym albo świeżych pomarańczach.
napisał/a: Ivy1 2011-06-07 18:36
nie zawsze po soku, często wychodzi samo z siebie u mnie pojawiło się niedawno ale co drógi - trzeci dzień musze jakos sobie pomóc (wycisnąć) to "coś" bo strasznie przeszkadza w mówieniu i łykaniu. Ogólny dal skierowanie do laryngologa i albo wycięcie mnie czeka albo wyduszenie tego czegoś
napisał/a: Nexit 2011-06-10 18:02
Mi po soku nigdy nie wychodzą, uwielbiam cytrusy, a zwłaszcza pomarańcze i ani myślę się ich pozbyć. W najbliższym czasie pójdę do laryngologa i zobaczę co mi poradzi. A jak mi te białe "cosie" wychodzą raz na 3 tygodnie to jest ze mną źle ?
napisał/a: wycięty 2011-09-27 23:32
hej! te białe grudki to ogólnie rzecz biorąc odrobiny pokarmu które zostały cześciowo strawione i "utkwiły" w kraterach które są w migdałach.Owe "kratery" w migdałach powstają w wyniku wielu przebytych angin i zapaleń gardła.Miałem ten problem,te białe grudki śmierdzą jak cholera a ja zacząlem mieć paranoje na punkcie odoru z ust... Jest tylko jedno wyjscie z sytuacji WYCIĘCIE migdałow.Zadne płukanki,dieta picie dużej ilosći płynów i podobne srele morele nie pomogą na dłuższą mete i kazdy lekarz nie konował to potwierdzi.Ja miałem 32 lata jak zdecydowałem sie na zabieg i moge tylko powiedzieć że żałuje że tak długo zwlekałem!! Wreszcie przyjemnie w paszczy ,oddech świeży jak na reklamie winterfresh! operacja tylko na pełnym znieczuleniu,komfortowo szybko bezbolesnie,2 tygodnie po operacji już nic nie boli a opowieści o strasznym bólu po operacji to piszą na forach ludzie którzy chyba w życiu gówno przeżyli i tylko straszą innych.I tyle na temat,dziękuje pozdrawiam pat