Kamienie

napisał/a: Wkachna 2007-01-25 20:22
Okazalo sie ze mam kamienie w woreczku żolciowym, moj lekarz pierwszego kontaktu przepisal mi leki (bol ustal) i skierowal mnie do chirurga, ale ja nie chce usowac woreczka zolciowego. czy sa jakies leki ktore rozpuszczaja kamienie? i czy przy usowaniu kamieni podczas zabiegu chirurgicznego zawsze usowa sie kamieni wraz z woreczkiem? zgory dziekuje za odpowiedz
napisał/a: klapouszek2 2007-01-25 23:39
Usuwanie chirurgiczne konczy sie chyba zawsze usunieciem calego pecherzyka zolciowego {choc glowy za to nie dam} Jednak stosuje sie rowniez rozbijanie kamieni na drobniejsze fragmenty za pomoca ultradzwiekow lub mechanicznie (co do szczegolow to niech sie wypowiedza specjalisci )
Natomiast co do lekow to istnieja metody farmakologicznego rozpuszczania kamieni tzw litolizy ale poddaja sie jej tylko kamienie cholesterolowe (czyli takie, w ktorych zawartosc cholesterolu przekracza 70%) oraz ktorych srednica nie przekracza 15mm . Poza tym rozpuszczenie kamieni jest procesem dlugotrwalym (od pol roku nawet do 2 lat) i raczej kosztownym bo leki te nie naleza do najtanszych.