Kamica nerkowa a wynik moczu

napisał/a: juku22 2011-09-14 20:54
Prosze o interpretacje wyniku moczu:
Glukoza- ujemny
Bilurbina - ujemny
ciała ketonowe- 80.00 mg/dL
Ciężarwłaściwy >=1.030
erytrocyty- dużo
pH- 5.5
Białko- 30.00 mg/dL
Urobilinogen- 0.2 E.U/dL
azotyny - ujemny
leukocyty- ujemny
Barwa- żółta
klarowność- przejrzysty
Osad- nabłonki wielokątne:dość liczne wpw
leukocyty: pojedyncze w prep
erytrocyty świeże: 25 w polu widzenia
erytrocyty wyługowane: 12 w polu widzenia
inne skłądniki : liczne pasma śluzu

Dodam ze powod robienia badania to atak nerki, prawdopodobnie kamicy. Bardzo prosze o porade
Dodam ze mam kamice nerkowa i raz w roku albo co 1,5 roku rodze kamienie, raz z prawej nerki raz z lewej. Kontrolne USG nerek robione dwa tygodnie temu wykazały w obu nerkach złogi do 3 mm, wiem ze to male zlogi ale 1,5 roku temu rodzialm złog 3,5mm i niestety utkwił w przewodzie moczowym przez co miałam zatrzymanie moczu- na szczescie obeszlo sie bez przetoki,
Bardzo prosze o interpretacje wyniku moczu, co oznacza obecność białka, ciał ketonowych, erytrocytów świezych, wyługowanych, nabłonków wielokątnych oraz licznych pas śluzu
napisał/a: juku22 2011-09-15 12:42
bardzo prosze o interpretacje
napisał/a: Christine1 2011-09-15 13:10
Obecność białka może oznaczać infekcję. Ciała ketonowe pojawiają się np. po wymiotach, ale bywają też inne przyczyny.
Erytrocyty świadczą najprawdopodobniej o kamicy, jeśli nie byłaś tuż przed lub tuż po miesiączce.
napisał/a: juku22 2011-09-15 13:13
dziekuje, w chwili robienia badan nie bylam ani przed ani po miesiaczke, wymiotow tez nie mialam, dostalam antybioty proxacin 500 jutro chyba pojde do urologa bo mialam islny atak nerki wcz dzisiaj juz nic nie czuje.
napisał/a: juku22 2011-09-18 14:20
od wczoraj mam stan pogoraczkowy ok 37,2 , atakow juz nie mam (mialam tylko jeden konkretny w srode), natomiast nerka boli, od srody przyjmuje tez antybiotyk i mimo tego stan podgoraczkowy pojawil sie dopiero wczoraj, co to moze oznaczac (mocz oddaje w miare normalnie)
napisał/a: Christine1 2011-09-19 10:54
To może oznaczać wiele, np. rozwijającą się infekcję nerkową lub inną.
Kiedy skończyłaś brać antybiotyk?
napisał/a: juku22 2011-09-19 17:22
Jestem w trakcie(biore od srody) a od soboty mam stan podgoraczkowy:(Ponizej 37 nie schodzi!
napisał/a: juku22 2011-09-19 17:27
nie mam juz atakow nerki, ale nereczka sie odzywa w ciagu dnia, moze to przez to?
ale z 2 strony biore antybiotyk
napisał/a: Christine1 2011-09-20 01:17
Po skończeniu antybiotyków, trzeba odczekać kilka dni (3-7 dni, w zależności od rodzaju antybiotyku) i zrobić powtórne badania: moczu bad. ogólne, a z krwi - kreatynina, mocznik, OB.

Nie jest też wykluczone, że złapałaś dodatkowo jakąś infekcję, albo antybiotyk, jaki bierzesz, jest nieskuteczny na infekcję, którą już miałaś i dlatego utrzymuje się u Ciebie stan podgorączkowy. Inną przyczyną może być schodzący kamień - i dlatego odczuwasz dolegliwości bólowe od nerki. - Czy lekarz przepisał Ci jakieś leki na ból lub wspomożenie wydalenia złogów?
napisał/a: juku22 2011-09-20 07:41
tak, dostałam nospe forte, tanyz (rozkurczowe) razem z nimi mam brac tez np apap,no i ten antybiotyk proxacin 500 a jak ataki beda mocne mam wolac pogotowie zeby dali zastrzyk, albo jechac na ostry dyzur po kroplowke.
Dzisiaj juz mam 36,9 wiec nie mam stanu podgoraczkowego. Nera dalej sie odzywa. Pewnie kamyk daje znac.
Dzieki za pomoc
napisał/a: Christine1 2011-09-20 09:19
Gdy infekcja minie, kontroluj co jakiś czas mocz i krew.

Czy miałaś robione badanie biochemiczne wydalonego złogu? - Warto je wykonać, szczególnie u Ciebie, bo masz nawracającą kamicę. Trzeba sprawdzić, jaką powinnaś prowadzić dietę (czego starać się unikać, a czego najlepiej nie jeść, żeby nie tworzyły się kamienie). Obserwuj swoje PH moczu, obejrzyj swoje poprzednie wyniki - czasami z PH można przypuszczać, jaki masz rodzaj kamieni. PH ok. 5, to kamienie z kwasu moczowego, a PH > 7, to kamienie fosforanowe. - Jednak wyników tej obserwacji nie można brać jako pewnik.
Koniecznie musisz pic bardzo dużo wody i brać leki wspomagające wydalenie kamienia, np. Rowatinex.

No i chciałam się dopytać - jaki lekarz przepisał Ci Tanyz? - Tanyz jest zalecany dla mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Są inne leki, które działają łagodnie moczopędnie i nie są polecane głównie dla mężczyzn...
Branie paracetamolu (np. Apap) nie jest wskazane, jeśli nie masz gorączki (gorączka to temperatura powyżej 38 stopni). - No-spa Forte jak najbardziej pomocna, tylko uważaj, żeby nie brać więcej, niż zalecił lekarz, albo przeczytaj ulotkę.
Pamiętaj też o zakwaszaniu moczu: jedz żurawiny, pij sok z żurawin, czarnej porzeczki, sok cytrynowy (ale z tym nie przesadzaj). - Zakwaszanie moczu utrudnia powstawaniu infekcji bakteryjnych.
napisał/a: juku22 2011-09-20 10:41
tanyz przepisal mi lekarz w szpitalu poprzednim razem jak bylam, ale lekarz faktycznie nie zbyt "dobry", gdyz mialam wtedy zatrzymanie moczu w nerce i temp 37,7 kazal mi wracac do odmu i czekac na temp 38, a w wypisie nawet nie wspomnial o zatrzymaniu moczu, ech... szkoda gadac
Co do badania kamieni to nie udalo mi sie jeszcze ich zlapac, moj urulog tez wlasnie mowil zeby dac go do przebadania-moze nasteonym razem sie uda - oby nie za szybko powrocil porod kamieni.
Ph mam generalnie 5,5 (waha sie miedzy 5 a 5,5)Rowatinex bralam tamtym poprzednim razem(teraz o nim zapomnialam calkiem, ale zaczne brac go)
Dziekuje CI Bardzo za pomoc i cenne wskazowki