Kamica bezcieniowa

napisał/a: woodyy 2014-05-06 18:06
Mam 20 lat, lekarz ogólny skierował mnie na USG celem zbadania nerek (ze względu na wysokie ciśnienie - jak dotąd idiopatyczne). USG wykazało dwa sporego rozmiaru złogi w lewej nerce (1,5 cm i 0,8 cm) oraz poszerzoną miedniczkę w prawej nerce. Czy może to mieć wpływ na podwyższone ciśnienie tętnicze krwi? Obecnie biorą telmisartan w dawce 40mg raz dziennie. Ciśnienie się ustabilizowało (wcześniej dochodziło do 170/110).

Urolog skierował mnie na urografię. Nie wykazała ona jednak żadnych złogów, a w opisie nie ma nawet zastrzeżeń odnośnie poszerzonej miedniczki. Czy przy takim rozmiarze złogów mogły one zostać niezauważone, nawet jeśli ich geneza wynika z krystalizowania się kwasu moczowego (kamienie moczanowe, bezcieniowe). Nie powinny być widoczne jakieś luki w kontraście? Czy rozbieżności odnośnie miedniczki nerkowej wynikają z subiektywnej oceny lekarzy wykonujących opis, czy jakimś cudem ozdrowiałem, a może to nie moje nerki na tej urografii? :P

Słyszałem, że kamienie moczanowe można rozpuścić zwiększając PH moczu (zwłaszcza, że PH mojego jest bardzo niskie), czy to prawda? Jeśli tak, to czy takie głazy jak u mnie też będą podatne?

Dołączam dokumentację medyczną, jaką udało mi się zgromadzić. Załącznik nie chciał się dodać, muszę podlinkować;)
http://postimg.org/gallery/1vu1ah7k/
Byłbym wdzięczny za interpretację wyników oraz porady dotyczące dalszego leczenia.