jelito wrażliwe

napisał/a: problemik 2007-09-24 21:35
Szukalam pomocy na ineternecie i znalazlam to forum, mam nadzieje ze chociaz co nieco sie dowiem. A wiec do rzeczy.. mam taki maly problem. Pare dni temu zaczal mnie drażnić, piec odbyt, sadzilam ze to moze od przetarcia od tak zwanych stringow ale lekkie pieczenie i dziwne uczucie nie minelo. Postanowilam sie TEMU "blizej przyjzec" w lustrze. Zauwazylam ze mniejwiecej na poczatku odbytu mam takjakby biała narośl podskórna nie wiem jak dokladnie to opisac.. nie swedzi mnie to wiec raczej nie moga byc to hemoroidy... nie wiem co zrobic.. pojsc do lekarza czy to moze normalna rzecz. Dodam jeszcze ze mam wrazliwe jelito i biore leki itp. od paru miesiecy i mam 27,7 jednostek zelaza. moze miec to jakis zwiazek? mam malo czas bo pracuje i wizyta u lekarza w moim przypadku jest sporadyczna moze jednak wy mi pomozecie... bylabym wdzieczna za jakakolwiek pomoc.
napisał/a: Teodor M 2007-09-25 12:10
Myślę, że to nie jest normalne i powinnaś iść do dobrego specjalisty gastroenterologa lub ewentualnie proktologa. Jeżeli masz stwierdzone "jelito wrażliwe", a tak naprawdę powinno być "zespół jelita drażliwego" (IBS), to pytanie na jakiej podstawie masz taka diagnozę. Bo powinny być wcześniej przeprowadzone badania wykluczające inne choroby jelit. Niestety lekarze często bagatelizują zgłaszane przez pacjentów dolegliwości i bez badań diagnozują "na oko", że jest to "jelito drażliwe", czyli choroba czynnościowa jelit uaktywniająca się np. z powodu stresu, złej diety itp. A tymczasem w jelitach może już byś stan zapalny jelit, spowodowany przez jakąś poważną chorobę np. chorobę Leśniowskiego - Crohna.

Dlatego powinnaś upierać się u lekarza pierwszego kontaktu aby dał Ci od razu skierowanie do specjalisty gastroenterologa, lub iść do niego prywatnie, bo lekarze POZ często chcą to sami leczyć, a bardzo kiepsko się na tym znają. Te objawy o których piszesz, to może być np. wypadająca śluzówka odbytnicy, wtedy tworzy się taka bańka na zewnątrz odbytu i z czasem jest to bardzo bolesne. Ale to zdarza się przeważnie w przypadku bardzo częstych biegunek. Może to też być ropień około odbytniczy, który zdarza się dość często w przypadku crohna. Choroba Leśniowskiego - Crohna jest już bardzo poważną chorobą, która może wystąpić w każdym miejscu układu pokarmowego, a najczęściej lokuje się na połączeniu jelita cienkiego z grubym, bardzo często zdarza się wtedy niski poziom żelaza, które się gorzej wchłania. Najczęściej występują najpierw bóle jelit, wzdęcia i biegunki, pojawia się krew w stolcu, ale czasami najpierw występują objawy pozajelitowe np. ropnie około odbytnicze, bóle stawów itp., a dopiero potem objawy jelitowe.

Równie dobrze może to być tylko "otarcie od stringów" ale to się okaże dopiero po konsultacji u dobrego specjalisty i zrobieniu podstawowych badań, np. badanie kału na krew utajoną i na posiew bakteryjny, a potem jeżeli byłoby to konieczne to inne badania np. kolonoskopia. Ale w żadnym wypadku nie można takich objawów bagatelizować.

Dorażnie ulgę może przynieść żel z apteki bez recepty Procto-Glyvenol, taki jak na hemoroidy, ale do lekarza trzeba z tym iść. Więcej poczytaj na tej stronie: http://nzj.iimcb.gov.pl i na tym forum: http://www.crohn.home.pl
napisał/a: lechito1986 2007-11-18 14:43
witam.zgadzam sie w 100% z Filipem.nie zwlekaj i skontaktuj sie jak najszybciej z dobrym lekarzem.......
napisał/a: Nowik.J 2013-03-06 14:21
Zauwałam kilka miesięcy temu ze zaczynam strasznie spadać na wadze i mam wzdęcia i zgagę, niestrawność. o Czym to może świadczyć? czy to może być krwawiący wrzód żołądka?
napisał/a: Nowik.J 2013-03-07 13:19
A może nim pojde do lekarza to może warto by było dla pewności wykonać taki test Caretest FOB- krew utajona? Jak uważacie? Jakoś nie wierze lekarzom, bo potrafia leczyc nie na tą chorobę co potrzeba. Będę wdzieczna za rady.