Jelito pokrzywka nowotwór

napisał/a: patient1 2007-06-14 17:25
Witam. Od jakiegoś czasu "gnębi" mnie pokrzywka przewlekła. Dziś byłam u lekarza, w poniedziałek okaże się czy będe robiła jakieś badania. Ponadto od jakiegoś czasu zaraz po jedzeniu dosłownie około 5 min czasem mniej mam nieprzyjemne uczucie w brzuchu, zaraz potem lekko, czasem mocno zaczyna kłuć w prawym boku i muszę się wypróżnić. Niedawno zauważyłam krew w kale. Pojawia się jedynie od czasu do czasu. Gdy idę się wypróżnić to albo mam niemal biegunkę albo zaparcie, przy czym często boli mnie brzuch, momentami bardzo mocno kłuje w prawym boku. Napisałam na początku o pokrzywce gdyż słyszałam że może ona się pojawiać jednocześnie z nowotworem jelita. Mam 16 lat - czy jest mozliwe abym miała raka? Nie wiem czy mam o tym wszystkim powiedzieć rodzicom. Często choruję i boję się, że stwierdzą że przesadzam, albo udaje. Prosze o pomoc co mam robić - czy udać sie do lekarza i jeśli tak to jakiego? Pisze na chirurgii bo wydaje mi się, że ma ona największy zakres. Proszę o odpowiedź osoby kompetentne bez żadnych zartów. Pozdrawiam serdecznie.
ps. wydaje mi się to temat dośc wstydliwy i nie wiem jak do tego podejść;\
napisał/a: Peter 2007-06-15 07:41
Objawy wskazują na zespół jelita drażliwego. Rozpoznanie stawia się po wykluczeniu innych chorób. Schorzenie to dotyczy osób wrażliwych i alergików. Z opisu wynika, ze do takich należysz. Konieczne testy alergiczne, szczególnie pokarmowe. Mogą coś wnieść do sprawy.
Poza tym powinno wykonać się kolonoskopię (wykluczenie innych przyczyn krwi w kale), ewentualnie gastroskopię. Też badanie kału na pasożyty i posiew bakteryjny.
Po tych badaniach można już będzie postawić wstępne lub ostateczne rozpoznanie.
napisał/a: Teodor M 2007-06-15 18:41
Z całym szacunkiem Peter dla Twojej wiedzy, ale w momencie kiedy jednym z objawów jest krew w kale, to o zespole jelita drażliwego (IBS) nie można już mówić. To jest jeden z objawów różnicujących. Bo IBS jest chorobą czynnościową, więc skąd ta krew miałaby pochodzić. Chyba, że krew pochodziłaby ze współistniejących hemoroidów, ale wtedy patient by to czuła jako silny ból w odbycie.
Peter napisal(a):Poza tym powinno wykonać się kolonoskopię (wykluczenie innych przyczyn krwi w kale), ewentualnie gastroskopię. Też badanie kału na pasożyty i posiew bakteryjny.

Z tym to już pełna zgoda. Patient, powinnaś powiedzieć o wszystkim rodzicom. Powinnaś pójść po skierowanie do dobrego gastrologa, lub gastroenterologa. Konieczne są badania, nie można tego zbagatelizować. Przyczyn może być wiele, może to być któreś ze swoistych zapaleń jelit, lub nieswoiste zapalenia jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Ale to będzie wiadomo po badaniach, które są konieczne. Ja nie jestem lekarzem, ale choruję na WZJG. Możesz również zajrzeć i zapytać na tym forum: http://www.crohn.home.pl
Ale najważniejsze to trzeba iść do odpowiedniego lekarza. A o nowotworach układu pokarmowego nie myśl, bo w Twoim wieku zdarzają się niezwykle rzadko.
napisał/a: Peter 2007-06-18 07:26
Filip - zapytaj lekarza, czy przy IBS nie może być krwi w kale. Oczywiście, pojawia się ona okresowo, ale jest to możliwe.
napisał/a: Teodor M 2007-06-18 12:30
Peter, jeżeli zapytam lekarza specjalistę, to zawsze odpowie mi, że nie. Dlatego zawsze w takich sprawach doradzam udanie się od razu ze skierowaniem do lekarza specjalisty, bo inni lekarze kiepsko się na tym znają.

Zresztą można o IBS poczytać tutaj: http://www.resmedica.pl/zdart7016.html
Tam jest m.in. taki fragment:

"Ważne jest to, że krew pojawiająca się w stolcu, gorączka, utrata wagi ciała czy utrzymujący się przewlekły ból brzucha nie są typowymi objawami IBS i należy wtedy szukać innej przyczyny."
napisał/a: Peter 2007-06-18 14:03
Jeśli chcesz opinii specjalistów, to proszę, fragment artykułu:

Zespół jelita drażliwego - możliwości lecznicze i sposoby postępowania z chorymi

Postępowanie kliniczne
Podczas zbierania wywiadu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obecność tzw. objawów alarmowych: niespodziewany ubytek masy ciała, obecność krwi w stolcu, niedokrwistość, wywiad rodzinny obciążony występowaniem nowotworów przewodu pokarmowego. Jeśli pacjent ma objawy alarmowe i zaparcie wystąpiło w ostatnich tygodniach, powinniśmy wykonać badanie endoskopowe całego jelita grubego - kolonoskopię. Pacjenci po 50. roku życia zgłaszający się z powodu zaparć mimo braku towarzyszących czynników ryzyka, w ramach profilaktyki wczesnego raka jelita grubego, powinni być kierowani na badania endoskopowe.
Klinika Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
Artykuł napisany przez lekarza z doktoratem i prof. medycyny.
Informacje posiadam z http://www.esculap.pl. portalu medycznego z dostępem tylko dla lekarzy.

Podsumowując moje postępowanie było lege artis.
Ujemny wynik kolonoskopii w tej sytuacji pozwala na postawienie diagnozy IBS. Samo zaparcie może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych (chociażby końcowego odcinka przewodu pokarmowego) i obecność krwi w kale. Nie oznacza to wcale nowotworu.