Jelita, zoladek. przelyk

napisał/a: korma 2008-08-27 13:04
Witam Wszystkich, Mam pytanie odnosnie powiazan chorobowych midzy jelitami, zoladkiem a przelykiem.
Meczy mnie bol jelit, nieustanne gromadzenie sie gazow, probelem z ich oddawaniem, bol podbrzusza, kolki jelitowe.
Do tego dochodzi zoladek. W kwietniu w badaniu krwii wyszla mi obecnosc Helicobacter Pyluri (16 razy powiekszona max. norma.
Wzielam potrojna kuracje antybiotykowa i mialam nadzieje ze bedzie dobrze, lecz.. nie jest.
Zoladek boli mnie co prawda rzadzej ale doszla zgaga, cofanie sie tresci zoladkowej do przelyku, piecznenie itp.
Lekarz mysli ze mam IBS i refluks. Jednkaze jelita staja sie nie do zniesienia, budze sie w nocy z bolem...
Boli mnie bez wzgledu na to, czy sie stresuje czy nie (oczywiscie jak sie stresuje to jest jeszcze gorzej) Ostatnio od 3 miesiecy bola mnie niemal na codzien, jak sa dwa dni przerwy to wszystko.
Mam do tego jeszcze czasami biegunki. Ostatnio tez zauwazylam, ze po zjedzeniu jagod zostaly one wogole nie strawione, no ale moze to przypadek.
Wzdecia, bole jelit, zgaga, nudnosci, bol podbrzusza - ma to ze soba jakis zwiazek?
Jutro ide na gastroskopie (boje sie, ale mam juz tego wszystkiego serdecznie dosyc) Tylko jak mnie bola jelita czy to cos pomoze ? Lepiej byloby moze isc na kolonoskopie?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za porady!!!:)
napisał/a: Teodor M 2008-08-27 21:26
Myślę, że trzeba zrobić i gastro i kolonoskopię. Jak się dobrze postarać , to można oba te badania zrobić w znieczuleniu ogólnym, wtedy nie ma problemu. Trzeba zrobić badania całego przewodu pokarmowego, bo może to być zbieg kilku dolegliwości lub tylko jedna choroba. Ważne aby lekarze w czasie gastro i potem kolonoskopii pobrali wycinki do badań hist.-pat. To bardzo pomaga w postawieniu trafnej diagnozy, a w takich przypadkach postawienie diagnozy nie jest łatwe. O IBS-ie można mówić wyłącznie po zrobieniu badań całego przewodu pokarmowego, które wykluczą inne możliwe choroby organiczne. Nie wolno dać się zbyć lekarzom, którzy mówią, że to jest IBS, a nie zlecili wcześniej koniecznych badań. Być może po gastro i kolonoskopii, będzie trzeba jeszcze zrobić badanie jelita cienkiego, czyli np. enteroklizę, bo badania powyższe nie dają możliwości sprawdzenia jelita cienkiego.
No i przed tymi wszystkimi badaniami inwazyjnymi, lekarze powinni zlecić badanie nieinwazyjne, czyli badania kału na krew utajoną, zakażenia bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze. Trzeba dużo cierpliwości i uporu aby zrobić konieczne badania, ale jeżeli znajdzie się główną przyczynę takich objawów, to można dobrać odpowiednie leki i wtedy można normalnie funkcjonować bez bólu.

Pozdrawiam
napisał/a: korma 2008-08-28 21:04
Dzieki Filip. Po dzsiejszym badaniu gastrologicznym nie jestem madrzejsza. Wzieli wycinki do analizy i stwierdzili, ze widac ze mialam wrzody ale juz ich nie ma. Sprawdzil jeszcze raz obecnosc helicobacter i okazalo sie ze juz go na szczescie nia ma. Refluks moze mam, ale szkod w przelyku jeszcze nie wyrzadzil. Takiego odruchu wymiotnego przez cale badanie, to powiedzieli ze jeszcze nie widzieli. Cala bylam w kwasie zoladkowym :)
Powiedzial poza tym, ze musze isc na kolonoskopie a najpierw zrobic badania kalu, o ktorych Ty pisales.
Na badanie kolonoskopijne tu, gdzie mieszkam ( a mieszkam za granica) czeka sie do roku!
Gastroskopie zrobilam prywatnie, ale kolonoskopii prywatnie tu sie nie robi (przynajmniej tu gdzie mieszkam, to nie ma gdzie) W pazdzierniku bede w Polsce i chyba tutaj sobie zafunduje, bo rok czekac to ja nie wiem...?
Pozdrawiam, Mam nadzieje ze jutro bedzie dobry dzien bez bolu jelit. To sa moje mysli przed snem...
napisał/a: pytanko 2008-09-21 09:17
A przy okazji, czy badanie jelita cienkiego jest jakoś bardzo bolesne? Usypia sie przy tym pacjenta?