Jedna nerka a alkohol

napisał/a: akram 2007-09-03 23:40
Witam! Od 19 lat, czyli od urodzenia nie mam jednej(prawej) nerki. Cale moje zycie praktycznie nie zwracalem na to uwagi, bo nie robi mi to zadnych problemow. Ta nerka ktora posiadam jest za pewne wieksza niz te u osob z dwoma. Po urodzeniu gdy wykryto u mnie ten brak, jak mi wiadomo, robiono szereg badan, z ktorych wyniklo, ze z ta 1 nerka wszystko w porzadku. Pogodzilem sie z faktem ze kariery sportowej raczej nie zrobie ;), wszelkie inne aspekty zycia stoja dla mnie jednak otworem. Teraz jednak zastanawia mnie sprawa wplywu alkoholu na moj organizm. A mianowicie chcialbym poradzic sie kogos kto sie na tym zna w kwestii:
- czy powinienem bardziej uwazac z alkoholem niz osoby posiadajace 2 nerki
- jak alkohol moze wplywac na moja nerke (slyszalem rozne opinie, jedne mowia ze piwo wrecz dobre na nerki inni w alkoholu widza wszelkie zlo).
- wreszcie czy moge pic, czy nie, a jesli to pierwsze czy tak jak osoby z 2 nerkami czy jakies ograniczenia, jak czesto, ile, czy np piwo tak, a alkohole mocniejsze nie itp itd..

Z gory dziekuje za odpowiedzi!

EDIT: Przepraszam, przypadkowo umiescilem posta w dziale lekarz rodzinny, a wlasciwie chcialem w lekarz internista. Prosze moderatora o ewentualne umieszczenie wiadomosci w najbardziej dla niej odpowiednim miejscu.
napisał/a: Christine1 2007-09-04 18:01
Alkohol jest dla ludzi - dla ludzi umiejących zachować umiar!

W Twoim przypadku powinieneś zachować szczególną ostrożność, bo masz tylko jedną nerkę, więc musisz bardziej o siebie dbać i jeśli już będziesz pić alkohol, to zawsze w umiarkowanych ilościach i raczej - niezbyt często.

Piwo, owszem, dobrze wpływa na nerki, ale tylko wtedy, gdy nie pije się go w nadmiarze - nawet piwo może uszkodzić nerki, jeśli pije się go dużo i często.
napisał/a: akram 2007-09-04 19:59
3-4 piwka na tydzien:>?
napisał/a: Christine1 2007-09-06 11:15
Sorki, ale alkohol nie jest na receptę i nikt nie będzie wyliczał Ci, dopuszczalnych dla Twojego organizmu, dawek...
Najlepszym doradcą jest zdrowy rozsądek (mam nadzieję, że go posiadasz) - i nim się kieruj.


Życzę zdrowia