jasne plamy na zębach

napisał/a: bee_atka1 2007-03-31 15:08
Mam pytanie, od dłuższego czasu na przednich zębach pojawiaja mi sie jasne biale plamy. Czasem sa bardziej a czasem mniej widoczne... Czym jest to spowodowane i jak moge temu zapobiec?? Czy moze miec na to wplyw takze dieta?? Pasta do zebow?? Naprawde mam juz dosc zaslaniania zebow kiedy sie smieje...
napisał/a: klapouszek2 2007-04-01 22:46
Białe plamy na zębach to zmiany zabarwienia szkliwa spowodowane najczęściej zaburzeniami podczas jego mineralizacji - odwapnieniem, próchnicą początkową (kredowa plama powstaje w miejscu regularnego nie doczyszczania powierzchni zęba), czy tzw. fluorozą (nadmiar fluoru w szkliwie). Teraz tylko pytanie czy masz za mało wapnia czy za dużo fluoru ?
napisał/a: bee_atka1 2007-04-02 23:32
dziekuje za odpowiedz:) jednak te plamy czasem sie zwiekszaja a czasem w ogole znikaja wiec mysle ze mze jest to sprawa fluoru w pascie do zebow?? A moze rzeczywiscie mam niedobor wapnia ..nie wiem juz..
napisał/a: mg100 2007-04-18 23:40
Mam 25 lat. Od wielu lat na moich zębach znajdują się białe plamki. Oprócz tego końcówki niektórych zębów są jakby pół przeźroczyte i szarawe. Najbardziej jest to widoczne na górnych jedynkach.

Czy jest to jakaś wada wrodzona zębów?
Czy może to powodować ubytki w szkliwie?
Czy da się to jakoś leczyć?

Proszę o odpowiedź.
napisał/a: ariana2 2008-07-06 17:25
Ja mam to samo... 2 białe plamy na koncach jedynek ;(( nie wiem od zego to jest ale różni dentyści różnie mówią. Jedna dentystka powiedziala ze to od nadmiaru fluoru, a druga ze to demineralizacja szkliwa i zalecila paste tooth musse to jest jakas japońska pasta na odbudowanie szkliwa troche droga bo 50 zł . używał jej ktoś kiedys? jeżeli tak to pomaga? prosze o odpowiedzi jak cos to mam zdjecie jeżeli ktos chce zobaczyc jak to u mnie wyglada to prosze pisac na akli@op.pl
napisał/a: DobryDent 2008-08-15 11:15
Gdy białe plamy występują na kilku przednich zębach, są symetrycznie (te same zęby strony lewej i prawej) i utrzymują się tak od dzieciństwa - mamy FLUOROZĘ. Fluoroza nie wymaga leczenia, ale można ją zamaskować protetycznie licówkami, koronami lub kompozytem (nie polecam).
Gdy białe plamy pojawiają się później (a nie od czasu wyrznięcia zęba) to jest to początkowy rozwój próchnicy - na tym etapie należy stosować pasty z dużą ilością fluoru i ograniczyć kwaśne pokarmy i napoje (Cola, soki, surówki).