Jakie jest prawdopodobieństwo że potomstwo odziedziczy...

napisał/a: xavi_0 2007-03-25 03:11
Zawitałem na wasze forum z naszym małym problemem. Jestem z pewną kobietą już dość długi czas, mamy zamiar założyć rodzine - niesamowicie sie kochamy:) Nic więcej, tylko zakładać rodzine ale... Jest małe ale!
Mojej kobiety rodzice są głuchoniemi. Ojciec od urodzenia a matka od 1 roku życia kiedy to przebyła zapalenie opon mózgowych, wystąpiły powikłania i jest jak jest. Moje kochanie, jak i jej siostra są zdrowe i nie mają wcześniej wymienionych problemów.
Chciałbym się dowiedzieć czy prawdopodobieństwo iż nasze dziecko będzie głuchonieme jest większe niż w przypadku gdyby rodzice mojej dziewczyny byli zdrowi? Jeżeli tak to jakie jest prawdopodobieństwo itp.
Chciałbym się co nieco dowiedzieć na ten temat, do tej pory jakoś nie zagłębialiśmy się w tym temacie...
Liczymy na zrozumienie i poważne odpowiedzi.
Pozdrawiamy!
napisał/a: bjjgrzesiek 2007-03-26 12:41
25%
napisał/a: xavi_0 2007-03-26 12:49
bjjgrzesiek napisal(a):25%


Mógłbyś coś więcej o tym napisać?
napisał/a: klapouszek2 2007-03-26 23:28
a wedlug mnie jezeli bedzie dziewczynka to bedzie zdrowa a jesli bedzie to chlopiec to wtedy prawdopodobienstwo wynosi 50%. Przy zalozeniu, ze gluchota jest cecha recesywna (z tego co pamietam z genetyki i potwierdza to to, ze zadna corka tego pana nie jest chora). Jednak lepiej niech w tej sprawie wypowie sie jakis specjalista z tej dziedziny bo oczywiscie moge sie mylic ;) Aha mama Panskiej dziewczyny te chorobe/wade nabyla wiec nie mogla jej przekazac w genach.
napisał/a: xavi_0 2007-03-26 23:42
Jest recysywna... Jednak dziwi mnie to że 50%. Tak samo odpowiedź 25 % ma sie do tego nijak. Skoro jest zdrowa to chyba odziedziczyła geny zdrowe?

[ Dodano: 2007-03-26, 23:49 ]
Odpowiedź experta:

"Zalezy czy uposledzenie przyszlego dziadka jest genetyczne czy mechaniczne.
Jesli genetyczne, istnieje 1/4 szans na to, ze dziecko dostanie wadliwy allel. To, czy sie ujawni jest kwestia dominacji genetycznej, stawialbym na to, ze allel jest recesywny i nie ujawni sie. Powinno byc ok.

Gluchota w wyniku choroby nie ma nic wspolnego z dziedziczeniem."

Mógłby ktoś mi to troszke wytłumaczyć?
napisał/a: klapouszek2 2007-03-27 00:19
Bo te moje 50% jesli chodzi o chlopcow to w sumie 25% jesli chodzi o wszystkie mozliwe kombinacje i to to samo co 1/4
Jezeli jest to cecha recesywna to corka odziedziczyla te ceche od ojca ale ona sie u niej nie ujawnila - jest tylko nosicielka. zeby bylo jasniej XgY to ojciec (g -allel recesywny odp za gluchote) XX to matka, corka to XgX - czyli nosicielka. Jezeli teraz urodzi sie dziewczynka a ojciec dziecka bedzie zdrowy dziewczynka nawet jak odziedziczy ten allel to cecha sie nie ujawni bo potrzebne sa 2 allele recesywne do ujawnienia cechy. Jesli natomiast bedzie chlopiec i jego genotyp bedzie taki XgY - czyli matka przekaze mu odpowiedzialny za wade allel Xg to cecha sie ujawni a gdy matka bedzie dawczynia zdrowego allela - XY to chlopiec bedzie slyszal. Nie wiem czy to jest jasne

Moze tak bedzie bardziej obrazowo
XgY-(dziadek gluchoniemy) XX-(babcia genetycznie zdrowa) (rodzice Pana dziewczyny)
XgX-(mama-nosicielka-cecha sie nie ujawni) XY-(zdrowy tata) (Panstwo)
mozliwe kombinacje u potomstwa: XgX-(corka-nosicielka-cecha sie nie ujawni), XgY-(gluchoniemy syn), XX-(corka zdrowa), XY-(zdrowy syn) (Panstwa dzieci)


oczywiscie wszystko to przy zalozeniu, ze uposledzenie przyszlego dziadka ma podloze genetyczne.
napisał/a: sonia012000 2013-04-08 12:36
Jeśli problemy są na podłożu genetycznym to prawdopodobieństwo niestety jest dość wysokie.