jakie dobre sa witaminy?

napisał/a: wojtas8585 2012-10-21 14:44
Witam chciałbym sie dowiedzieć jakie polecacie witaminy i minerały jakiej firmy?.Jak wiemy na rynku jest dużo dostepnych witamin ale nie wszystkie są tak skuteczne jak piszę producent a nie chce eksperymentowac bo długo by to zajęło czy ktos może mi polecić dobre witaminy z magnesem ale nie najtańsze tylko dobre z góry dziękuje
napisał/a: Apotheker 2012-10-22 11:27
Zależy czy chcesz preparat złożony wielowitaminowy z minerałami, w których z reguły albo nie ma wcale magnezu albo jest w małej ilości, czy potrzebujesz sam preparat z magnezem.
napisał/a: wojtas8585 2012-10-22 13:01
bo walce z pasożytami na pewno brakuje mi witamin i magnezu poprostu chce to uzupełnić może być osobno środek wielowitaminowy ale bez cukru bo nie jadam wogóle cukru i dobry magnez żęby sie dobrze przyswajał z góry dziękuje
napisał/a: araucaria 2012-11-07 23:14
Przede wszystkim szukaj wśród leków, a nie suplementów diety, które nie są przebadane klinicznie. Poza tym witaminy i minerały lepiej przyjmować w osobnych lekach, bo często wzajemnie sobie "przeszkadzają", np. zmniejszając wchłanianie, więc łykanie jednej tabletki zawierającej wszystko na raz jest - moim zdaniem - pozbawione sensu.
Preparatów magnezu z B6 będących lekami jest teraz naprawdę dużo, zapytaj w aptece - na pewno polecą coś dobrego (np. Magne-B6).
napisał/a: wojtas8585 2012-11-09 19:44
ok dzięki za info
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-09 20:25
araucaria napisal(a):Przede wszystkim szukaj wśród leków, a nie suplementów diety, które nie są przebadane klinicznie. Poza tym witaminy i minerały lepiej przyjmować w osobnych lekach, bo często wzajemnie sobie "przeszkadzają", np. zmniejszając wchłanianie, więc łykanie jednej tabletki zawierającej wszystko na raz jest - moim zdaniem - pozbawione sensu.
Preparatów magnezu z B6 będących lekami jest teraz naprawdę dużo, zapytaj w aptece - na pewno polecą coś dobrego (np. Magne-B6).


Tak w kwestii formalnej leki są od leczenia, w tym przypadku nie mamy informacji że autor postu ma zdiagnozowany niedobór jakieś substancji, pyta o uzupełnienie diety więc jak najbardziej suplementy diety można polecić.
Dwa, bzdurą jest że witaminy i minerały się wykluczają, wręcz jest odwrotnie co sam/sama zauważyłaś/eś polecając magnez w połączeniu z witaminą B6.
napisał/a: iza451 2012-11-09 22:56
Jeśli można wtrącić 3 grosze na temat magnezu:) Ludzie raczej mają jego niedobór, bo w normalnej diecie jest go za mało. Kupując preparat magnezu trzeba wziąc pod uwagę, że dzienne zapotrzebowanie wynosi 300 mg. Większość tak szumnie reklamowanych suplementów zawiera o wiele mniejsze ilości, zwykle jest to 50 mg, przy zaleceniu na ulotce, żeby brać 2 razy dziennie:) Taniej jest kupić preparat o zawartości 300 mg i brać go raz na dobe, niż 50 mg i brac 6 razy. Oczywiście nie podam żadnej nazwy, bo to by była kryptoreklama.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-09 23:09
Dzienne zapotrzebowanie to ok. 375 mg.
napisał/a: araucaria 2012-11-10 13:04
djfafa napisal(a):Tak w kwestii formalnej leki są od leczenia, w tym przypadku nie mamy informacji że autor postu ma zdiagnozowany niedobór jakieś substancji, pyta o uzupełnienie diety więc jak najbardziej suplementy diety można polecić.
Dwa, bzdurą jest że witaminy i minerały się wykluczają, wręcz jest odwrotnie co sam/sama zauważyłaś/eś polecając magnez w połączeniu z witaminą B6.

Nie wiem, skąd czerpiesz informację, że to bzdura. Mnie na studiach uczono zupełnie inaczej... Np. magnez zmniejsza wchłanianie cynku, cynk żelaza, wapń hamuje wchłanianie magnezu, glin i magnez obniżają wchłanianie fosforu. Wystarczy otworzyć pierwszy lepszy podręcznik do farmakologii. Więc daruj sobie pisanie, że to głupoty, bo działa to w obie strony - niektóre substancje działają na siebie wspomagająco (jak B6 i magnez) a inne dokładnie odwrotnie.

Co do suplementów - moje zdanie jest takie, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nikt nie sprawdza ich składów, nie kontroluje stopnia wchłanialności substancji w nich zawartych, nie monitoruje skutków ich zażywania, działania. Często też zawierają trudno przyswajalne postaci związków, jak np. dla tego magnezu - tlenek, zamiast lepszych form organicznych. Oczywiście to wybór każdej osoby, ja mówię nim zazwyczaj "nie, dziękuję".
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-10 15:46
Odnosiłem się to tego stwierdzenia:

araucaria napisal(a):Poza tym witaminy i minerały lepiej przyjmować w osobnych lekach


Co oczywiście jest bzdurą, bo oczywiście żadna witamina nie przeszkadza minerałom a w większości przypadków jest to wręcz synergistyczne połącznie. Może Ci chodziło że niektóre minerały faktycznie "się nie lubią" ale trzeba było pisać o minerałach a nie mieszać z witaminami tak że ktoś może pomyśleć że tak jest faktycznie.
napisał/a: araucaria 2012-11-11 11:44
djfafa napisal(a):Odnosiłem się to tego stwierdzenia:

araucaria napisal(a):Poza tym witaminy i minerały lepiej przyjmować w osobnych lekach


Co oczywiście jest bzdurą, bo oczywiście żadna witamina nie przeszkadza minerałom a w większości przypadków jest to wręcz synergistyczne połącznie. Może Ci chodziło że niektóre minerały faktycznie "się nie lubią" ale trzeba było pisać o minerałach a nie mieszać z witaminami tak że ktoś może pomyśleć że tak jest faktycznie.

Pomijasz ważny fakt, że preparaty multiwitaminowe najczęściej są właśnie połączone z minerałami - a więc takie produkty są mało użyteczne, bo w praktycznie każdym dochodzi do jakichś wzajemnych zaburzeń wchłaniania. Produkty zawierające wszystko na "hurra" są po prostu mało lub nic nie warte. A autor pytał o witaminy i minerały właśnie, więc napisałam, że lepiej to porozdzielać na osobne produkty.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-11 11:52
To co wg Ciebie nie jest nic warte zapobiega np. nowotworom u mężczyzn:

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1380451

Takich badań jest sporo. A jak z Ciebie taki expert od suplementów, powinnaś wiedzieć że minerały w formach organicznych wchłaniają się bardzo dobrze dobrze nawet jak są w jednym produkcie.