Jakie badania z krwi zrobić pod kątem RZS?

napisał/a: Malwinaa1 2014-05-13 23:20
Witam.

Chciałabym się poradzić w pewnej kwestii.
Podejrzewana jest u mnie choroba RZS. (Reumatoidalne zapalenie stawów)
Mam już poumawiane wizyty u reumatologa, oraz zrobione następujące badania RTG nogi, badanie ogólne moczu i krwi oraz za chwilę będę miała badanie Scyntygrafii kośćca dynamiczna.
Wyczytałam też w Internecie, że dobrze mieć na pierwszą wizytę badanie z krwi OB i CRP. Jak wspomniałam wyżej nie dawno robiłam badanie krwi i moczu jednak tych badań OB i CRP akurat nie miałam.
Chciałam się zapytać jakie jeszcze badania z krwi warto by było zrobić pod kątem tej choroby?
W internecie wyczytałam, że warto mieć zrobione badania: - morfologia krwi,
- OB,
- CRP,
- poziom kwasu moczowego,
- kreatyniny,
- Alat, Aspat,
- proteinogram,
- poziom czynnika reumatoidalnego,
- przeciwciał przeciwjądrowych,
- badanie ogólne moczu

i teraz niby wszystko jasne tylko nie wiem które badania z tych powyższych mam już zrobione przy ostatnim badaniu krwi, a których nie mam. Wiem, że na pewno nie mam tego OB i CRP ale co z innymi?
Na wynikach badań jest wszystko opisane skrótami, może mógłby ktoś mi te powyższe badania opisać tymi symbolami, bo może je mam na wynikach badań nie musiałbym ich robić?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
napisał/a: Ramadik001 2014-05-14 09:27
Dodatkowo aso zrób. poziom czynnika reumatoidalnego (RF) przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) Kwas moczowy to poprostu kwas moczowy, kreatynina to kreatynina, ALT,AST, Proteinogram byś zauważyła, bo jest długi, są w nim między innymi Alfa globuliny, beta globuliny gamma globuliny. Podejrzewam że masz zwykłą morfologie z rozmazem
napisał/a: Vattier 2014-05-14 18:00
napisal(a):W internecie wyczytałam, że warto mieć zrobione badania: - morfologia krwi,
- OB,
- CRP,
- poziom kwasu moczowego,
- kreatyniny,
- Alat, Aspat,
- proteinogram,
- poziom czynnika reumatoidalnego,
- przeciwciał przeciwjądrowych,
- badanie ogólne moczu
Morfologia krwi, żeby wykluczyć niedokrwistość chorób przewlekłych, leukocytozę i zaburzenia w zakresie płytek krwi. Z badań reumatologicznych: RF (czynnik reumatoidalny), anty-CCP (przeciwciała antycytrulinowe) i ANA (przeciwciała przeciwjądrowe). Dodatkowo ewentualnie badanie ogólne moczu.