jakie badania wykonać przed ciążą?

napisał/a: sensations69 2014-09-09 14:34
Witam serdecznie,

jutro wybieram się do kliniki na pobranie krwi w celu zbadania morfologii ogólnej oraz poziomu TSH.
Jestem okropną panikarą i obawiam się, że niestety poziom TSH będzie stanowczo ZA wysoki. Od grudnia chcemy z mężem starać się o dziecko, więc już teraz dostałam powera, żeby wykonać najpotrzebniejsze badania.
Co zaraz obok TSH jest najbardziej miarodajnym wynikiem? Ft3 czy Ft4 a może antyTPO? Co obok TSH powinnam wykonać?

Na różnych forach naczytałam się o "odpowiednim" poziomie TSH pozwalającym na zajście w ciążę. Ufam tylko commed dlatego pytam Was, ekspertów. Jaki poziom TSH jest bezpieczny? Faktycznie poniżej 1? 2.5? A może poniżej 2?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-09-09 19:39
Ale masz jakiś trop że Twoja tarczyca niedomaga?
Jak nie to samo TSH wystarczy. I w zależności od wyniku można ew. rozszerzyć diagnostykę.
napisał/a: sensations69 2014-09-10 09:15
Nie! Czuję się świetnie. Nie jestem zmęczona, ospała, nie mam suchej skóry, nie wypadają mi garściami włosy jest naprawdę okej. Badam się, bo widzę ile kobiet w trakcie ciąży dowiaduje się o podwyższonym TSH, wolałabym tego uniknąć i "zbić" go za wczasu.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-09-10 09:22
Nie zbija się TSH tylko leczy się niedoczynność tarczycy jeżeli takowa jest ;)

Skoro nie masz objawów "tarczycowych" wg mnie wystarczy w zupełności samo TSH.
napisał/a: sensations69 2014-09-10 09:34
DZIĘKUJE! :)
a co z tym "odpowiednim" przedziałem przed planowaną ciąża? Czy to prawda, że TSH powinno być bliskie jeden?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-09-10 09:49
Powtórzę: leczy się niedoczynność tarczycy a nie TSH. Jak będziesz miała zdrową tarczycę i TSH 2 to co chcesz brać do końca życia brać lek aby przed ciążą zejść do TSH 1?

Optymalny poziom TSH dla osób zdrowych to 1,0-2,5 i jak będziesz miała w tym przedziale możesz starać się o ciążę ;)