Jakie badania w diagnostyce cukrzycy?

napisał/a: Agneska1 2014-01-12 21:49
Witam. Jakiś czas temu ojciec bardzo schudł. W ogóle nie ma apetytu, mógłby cały dzień nie jeść. Za to może przespać większość dnia i nocy i jest niewyspany. Herbate, kawe słodzi nawet 4-5łyżeczek cukru. Z napojów najchetniej wybiera colę.Jest epileptykiem. Z innych objawów to ma b. suchą skórę, kłopoty z koncentracja i pamięcią. Jest bardzo nerwowy.

Jakis czas temu wysłałam go na badania TSH,Ft3, Ft4, morfologia i glukoza i na chwile obecna nie pamietam dokłądnie wyniku glukozy ale wydaje mi się, że było to 7,2 mmol/l gdzie górna granica normy 5,5mmol/l. Reszta wyników była ok(-konsultowałam z endokrynologiem), badanie to nie zostało powtórzone,bo tata chodzić do lekrza niezbyt lubi, a u lekrza trzeba sie prosić o skierowanie na badania niestety.

Wysłałam go znów na badania tym razem pod katem cukrzycy.
Po lekturze w internecie prywatnie zrobił: glukoza na czczo z krwi, HbA1C, mocz glukoza i ciała ketonowe, lipidogram. Myślałam jeszcze o badaniu peptyd C, ale pani stwierdziła, że nie robią. Wyników jeszcze nie ma.

Początkowo myślałam o krzywej cukrowej i ewentualnie insulinowej ale z tego co czytałam w internecie to nie spotkałam się z informacją żeby przy glukozie z krwi ponad 7 robić krzywą- raczej zalecane było 2krotne powtórzenie badania steżenia glukozy w surowicy. A krzywa zalecana była dla osób u których glukoza wynosiła nieco ponad 6mmol/l przy normie 5,5.
Nie wiem ile w tym prawdy jednak odstąpiłam od tego aby nie doszło do jakiś skutków ubocznych.

Moje pytania do Państwa brzmią: czy te badania są wystarczające?czy może jednak zrobić tą krzywą?, w jakim terminie powinno się wykonać 2 badanie glukozy w surowicy aby (jeżeli to 1 wyjdzie np znów ponad 7 czy wiecej) mówić o cukrzycy?

Większość z osób wie jak jest z wypisywaniem skierowań na badania przez lekArzy i samymi kolejkami do nich. Choc moze to niewiarygodne ale w mojej miejscowości chcąc umówić sie do lekarza 1 kontaktu i dzwoniąc w poniedziałek pani stwierdza, ze miejsce jest na piątek! dodam, ze ów lekarz nie jest jedynym lek 1 kontaktu w tej placówce oraz ze przyjmuje codziennie.

Dlatego chciałam aby tata zrobił badania prywatnie a do lek rodzinnego poszedł z wynikami po skierowanie lub jeśli do diabetologów długie kolejki na NFZ (na chwile obecna nie jestem zorientowana) to od razu z wynikami żeby poszedł do diabetologa prywatnie.

Dodam,iz nie wiem czy w jego rodzinie występowała cukrzyca. Wiem, że występują natomiast choroby tarczycy.

Z góry dziekuję za wszelkie sugestie, rady itp.