Jakie badania okresowe powinien robić dorosły człowiek?

napisał/a: Bartoszek 2011-06-14 14:13
Z góry przepraszam, jeżeli coś podobnego już się gdzieś na forum pojawiło lub też "można znaleźć w Google". Ja nie mogłem znaleźć i w internecie i na tym forum.

Pytanie moje jest dokładnie takie jak w temacie - jakie? co ile? u kogo?

Na przykład prosiłbym uprzejmie o udzielenie mi informacji na temat badania krwi (to chyba można właśnie wykonać u lekarza rodzinnego, prawda?), co ile czasu należy to robić itd.

Podobnie z wizytami u dentysty itp.

Chętnie dowiedziałbym się również, jak nazywa się takie "typowe" badanie (wzrost, waga i inne takie oczywistości, które bada lekarz) i co ile czasu należy je wykonywać.

Im więcej napiszecie (na temat oczywiście! ;) ), tym bardziej będę Wam wdzięczny.

Z pewnością Tym, Którzy się znają na rzeczy, moje pytania mogą wydać się niezbyt mądre (łagodnie powiedziane!), ale z przyjemnością zostanę pouczony. ;)

Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi,

Bartoszek ;)
napisał/a: agata198711 2011-06-14 14:22
odnośnie krwi - u zdrowej dorosłej osoby raz w roku wraz z moczem
Wizyta u dentysty co ok. pół roku kontrolna, no i usuwanie kamienia co jakiś czas (średnio co 1,5roku/2 lata ale o tym decyduje indywidualnie stomatolog)
Wzrost można zmierzyć samemu w każdej chwili :) Wystarczy miara i druga osoba. Podobnie z wagą :).
Ciśnienie raz do roku u zdrowej osoby, która z nim nie ma problemów.
napisał/a: Bartoszek 2011-06-14 14:53
Hmm, dziękuję, zawsze już coś tam wiem. ;)

Czyli krew i mocz - raz w roku (to się robi u rodzinnego? :D czy gdzie? :D wybaczcie - jest absolutnym zerem w tej kwestii)

Stomatolog - co pół.

Ciśnienie chyba można w domu. ;)

Być może niejasno wyraziłem się co do "wzrost i waga", aczkolwiek niezupełnie o to mi chodziło. ;) Być może pamiętacie, że np. jeszcze w szkole w gabinecie lekarskim brano uczniów na taki "przegląd". :D Czy coś takiego należy robić? Co ile?

Chciałbym jeszcze dowiedzieć się o badanie wzroku, słuchu, skóry. Ewentualnie jeśli możecie napisać coś jeszcze (nie tylko o tym, co wymieniłem), to bardzo bardzo bym o to prosił. ;)

Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie! :)
napisał/a: agata198711 2011-06-14 14:57
Te badania to u rodzinnego.
napisał/a: Bartoszek 2011-06-14 15:05
No to pozostaje mi się wybrać do rodzinnego i do stomatologa, jak sądzę. ;)

Baaardzo dziękuję za pomoc Alden. ;)

Jeśli nie ma nic więcej do dodania to temat swobodnie możecie zamknąć i nawet usunąć. Dziękuję. :)
napisał/a: Vattier 2011-06-15 13:18
Chciałbym zobaczyć lekarza rodzinnego, który wypisuje skierowanie na badania młodemu człowieku (a zakładam, że taką osobą jest Bartoszek) bez żadnych objawów klinicznych, bo chce je zrobić po prostu profilaktycznie. ;) Obawiam się, że najprawdopodobniej będziesz się musiał zgłosić prywatnie, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Pojedynczy pomiar ciśnienia raz do roku nic nie daje - ciśnienie, nawet u zdrowej pod tym względem osoby, może ulegać dość znacznym wahaniom, dlatego bardziej sensowne jest wykonywanie powtarzalnych pomiarów, o tej samej porze, np. przez tydzień - wówczas można już coś powiedzieć (np. czy należy zacząć je kontrolować częściej, czy wybrać się do lekarza, itp). Nie jest to również badanie pod żadnym względem problematyczne - można je wykonywać w warunkach domowych, nie trwa długo i jest bezbolesne.
napisał/a: agata198711 2011-06-16 14:55
Wiesz Viatter to zależy od lekarza :) U mnie w przychodni jedna pani doktor bez problemu daje skierowanie na różne badania (krew,mocz,USG etc.) o ile nie prosisz o nie za często :)
napisał/a: Siatkareczka 2014-05-23 21:13
ja uważam, że każdy z Nas powinien chociaz raz w roku robić badania profilaktyczne warto skontrolować m.in. pracę serca, nerek, tarczycy i układu pokarmowego, poziom cholesterolu i glukozy w organizmie. Dzięki nim odpowiednio wcześnie można wykryć najczęstsze choroby cywilizacyjne, m.in. układu krążenia czy nowotwory, np. piersi i szyjki macicy – jedne z głównych przyczyn zgonów kobiet w Polsce. Do tego polecam konsultacje z okulistą, kardiologiem a dla kobiet z ginekologiem.