jakie badania? łysienie androgenowe

napisał/a: ise166 2013-04-14 09:17
Witam. mam 20 lat. ostatnio podczas wizyty u dermatologa lekarka stwierdziła, że mam problem z łysieniem typu męskiego. skierowała mnie do ginekologa, aby zrobić pełną diagnostykę. wizytę mam w połowie maja dopiero, więc chciałabym już pójść z wynikami. jakie hormony powinnam zrobić? dodam, że mam problemy z owłosieniem na ciele-brzuch, ręce, plecy ;/ i czy to, że nie mam miesiączki wpłynie jakoś na wyniki hormonów? (powodem są odstawione tabletki anty brane przez 2,5 roku lub zbytnie schudnięcie). Dziękuję za odp i pozdrawiam :)
napisał/a: wikam2 2013-04-16 08:07
Problemy jak Twoje mogą być czasem związane z żażywaniem anty.
Słuchaj na Twoim miejscy wstrzymałabym się z badaniami bo nie wiadomo jakie wyniki konkretne będą inetersować lekarza, czy będzie chciał sprawdzać pracę wszystkich hormonów płciowych, ile wyników potrzeba mu do postawienia diagnozy itp.
Na teraz powinno się niby zbadać testosteron, androstendion, dhea, shgb, estrogen, tsh, ferrytyna. Może jednak jw. lekarz nie będzie potrzebował tylu wyników, albo będzie chciał określić coś jeszcze. No i ... da zapewne skierowanie. A przede wszystkim przeprowadzi odpowiedni i kompleksowy wywiad z pacjentem :)
napisał/a: ise166 2013-04-17 21:14
czyli jednak się wstrzymam do wizyty u gin, dziękuję za odp :) a problemy z tymi włoskami to miałm już przed braniem anty, to chyba skłonności po ojcu-hojnie obdarzony owłosieniem na ciele, niestety akurat to musiałam odziedziczyć ;/
napisał/a: pauka 2013-04-18 19:12
Po tym co ja przeżyłam podczas leczenia hirsutyzmu przez ginekologa, to mam nadzieję, że trafisz na odpowiedzialnego ginekologa, znającego się na rzeczy...
Właściwie to najnowsze standardy mówią o leczeniu opisywanych przez Ciebie problemów nie u ginekologa, lecz przez endokrynologa, gdyż wiele przypadków hirsutyzmu wiąże się z hyperandrogenizmem pochodzenia nadnerczowego lub mieszanego, czyli jajnikowo - nadnerczowego.

W każdym razie - nie daj sobie wcisnąć w ciemno tabletek hormonalnych, szczególnie Diane (jest to nagminna praktyka ginekologów).

W diagnozowaniu hirsutyzmu i łysienia typu męskiego bada się:
- testosteron
- androstendion
- glukoza, ew. krzywa cukrowa, insulinowa
- prolaktynę
- 17KS, 17OH - mocz
- DHEAS
- SHGB
- kortyzol
- ACTH
- hamowanie hormonów dexamethasonem
- usg jajników
- tsh