jakie badania konkretnie zrobić ? tarczyca

napisał/a: bassfreak 2015-12-06 17:09
Witam

w końcu mam trochę kasy "na zbyciu" i postanowiłem zrobić sobie dokładne badania tarczycy bo moje TSH zawsze było w górnej normie

co dokładnie powinienem zrobić ? tsh , t3 , t4 , ft3 , ft4 , anty TPO ? po prostu chcę mieć czarno na białym czy ze mną wszystko ok a nie chcę wywalić kasy w błoto na badania :P oczywiście wkleję tutaj wyniki do interpretacji ;) do tych badań trzeba być na czczo ?
napisał/a: theblackcat 2015-12-06 17:54
TSH, ft3 i ft4.
Możesz też zrobić przeciwciała atpo i antytg.

Ale najważniejsze: masz jakieś objawy?
napisał/a: bassfreak 2015-12-06 20:08
w sumie to raczej nie trochę słabo sypiam i chodzę przemęczony ale to przez stres , za dużo siłowni i do tego praca nie wyrabiam po prostu , odkąd pamiętam TSH mam 4.2 (norma do 4.4) ale chcę spać spokojnie dlatego chcę badania zrobić
napisał/a: theblackcat 2015-12-06 20:36
Rzeczywiście TSH spore.
Ja mając Hashimoto najwyższe miałam 3,54.
Dlatego warto w Twoim przypadku zrobić TSH oraz ft3, ft4 i przeciwciała anty-tpo i anty-tg.

Pozatym nie kieruj sie normą, bo TSH do 30rż nie powinno przekraczać 3. Ale nawet po 30rż dobrze jak jest niższe.
napisał/a: bassfreak 2015-12-06 20:38
słyszałem i czytałem że TSH jest zbyt ogólnikowe i nie koniecznie może oznaczać choroby tarczycy dlatego chcę zrobić dokładniejsze badania
napisał/a: theblackcat 2015-12-06 20:44
W związku z tym warto sprawdzić hormony tarczycy (tj. ft3 i ft4), które pokażą czy tarczyca jest temu winna.
Ona jest najbardziej prawdopodobna.
napisał/a: bassfreak 2015-12-19 18:25
czyli podsumowując :

TSH
FT 3
FT 4
przeciwciała anty tpo
przeciwciała anty tg

dodatkowo zrobię kortyzol bo od 4 miesięcy żyję w okrutnym stresie niemalże w depresji

do tych badan na czczo czyli ostatnie jedzenie 8 godzin przed pobieraniem krwi ? dopytuję się dokładnie bo we wtorek rano idę a w środę powinny być wyniki , oczywiście wkleję tutaj do wglądu :)

i jeszcze jedno pytanie , dlaczego w Polsce nie używa się T3 w leczeniu niedoczynności ? (np Cytomel) przecież samo T4 jest lipne bo słabo konwertuje w T3 , są podobno endokrynolodzy którzy również przypisują T3 i samopoczucie oraz wyniki są o wiele lepsze

jeśli jednak będzie mnie czekać wizyta u endokrynologa to popytam z tym T3 bo mam dostęp do tego że tak powiem
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-20 19:40
TSH, Ft3 i fT4 oraz przeciwciał nie musisz robić na czczo. Ale jak robisz inne wyniki to oczywiście, niektóre wymagają bycia na psuty żołądek.

Endokrynolodzy przepisują zazwyczaj T4 z dwóch powodów. Po pierwsze T3 jest dużo silniejsze i daje bardzo dużo negatywnych objawów, szczególnie na początku leczenia. Na Commed połowa piszących, bardzo źle znosi na początku leczenia małe dawki T4, wiesz co by było jakby dostali T3 lub mix T4 i T3? No i trzeba dodać że w Polsce T3 nie jest zarejestrowane jako lek, więc na receptę T3 nie dostaniesz. A ta druga sprawa to niestety lekarze święcie wierzą, że ta konwersja z T4 do T3 u każdego przebiega idealnie co prawdą oczywiście nie jest.
napisał/a: magda-1988 2015-12-22 12:35
Dużo robią w temacie diagnostyki i terapii w Noma Medica -www.medicavolla.eu. Ja jestem umówiona do nich na darmowe badania skanerem, ponoć nic nie bolą, a dużo są w stanie pokazać jeśli chodzi o działanie organizmu.
napisał/a: bassfreak 2015-12-23 15:09
djfafa masz zagadkę

ja się pytam jakim cudem ? :D http://www5.zippyshare.com/v/CrsM02Fn/file.html

od czego w takim razie mogę mieć objawy typowe dla niedoczynności skoro wyniki są perfekcyjne ?


a kortyzol będzie dopiero po świętach bo gdzieś to muszą wysłać
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-23 18:17
Wyniki masz w sumie bardzo dobre. Tutaj naprawdę na siłę by trzeba było szukać jakieś choroby tarczycy.
napisał/a: bassfreak 2015-12-23 20:37
miałem na myśli to jakim cudem TSH spadło tak sobie z prawie 4 do 2,3 od lutego :D


stres mnie chyba wyniszcza ciężko mi funkcjonować nawet najprostsze czynności ...

jakość snu jest do d.... nawet jak śpię 8-9 godzin , jedzenie czasem potrafi zalegać na żołądku długo , czasem chodzę taki ztyrany jak bym pracował po 18 godzin w kopalni