Jaki to rodzaj wyprysku?

napisał/a: egalisse 2006-08-17 21:23
Mam taki problem: nie jestem w stanie zidentyfikować rodzaju wyprysku występującego od kilku lat, a to raczej nie trądzik (nie ma charakterystycznych dla niego czerwonych krost, intensywności i "zakresu terytorialnego", poza tym mam "aż" 21 lat).

Oto objawy:

-najpierw pojawia się miejscowe uczucie ucisku i w tym punkcie wybrzusza się drobna, powoli rosnąca w górę gulka połączona z zaczerwienieniem skóry (spowodowanym prawdopodobnie tym uciskiem), lekko bolesna po naciśnięciu;

-wkrótce na czubku wybrzuszenia staje się widoczna biała zawartość wyprysku, której jest coraz więcej i więcej (jakby stopniowo przemieszczała się do góry z tej wewnętrznej gulki);

-kiedy eksperymentalnie wycisnęłam pojedynczy wyprysk, okazało się, że białej wydzieliny jest dosyć sporo;

-wypryski tego rodzaju pojawiają się pojedynczo, na dowolnym obszarze twarzy, dosyć często, czasami również na podrażnionym rejonie skóry.

Dodam jeszcze, że problem dotyczy cery wrażliwej, trudno gojącej się, o bardzo jasnej karnacji, tłustej w rejonie "T" (zwłaszcza na nosie), regularnie ale delikatnie oczyszczanej, bez stosowania jakiegokolwiek makijażu. Raczej nie wchodzi w grę odżywianie ani niedobór witamin czy soli mineralnych (co najwyżej nadmiar :D).

Jaki to typ wyprysku i czym może być spowodowany? I czy jest jakiś sposób na pozbycie się go? Z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: plb1985 2006-08-18 03:39
a czym do tej pory było to leczone?
trudno określić, ale raczej to też trądzik, może z dodatkowym zakażeniem
napisał/a: egalisse 2006-08-18 21:49
Byłam przekonana, że ta przypadłość związana jest z androgenizacją, miałam przepisane leki antyandrogenowe, jednak pomimo długotrwałej kuracji tego typu objawy wciąż się pojawiają.
napisał/a: plb1985 2006-08-19 02:47
a co konkretnie zażywałaś? diane-35?
najlepiej, abyś udała się do dermatologa i on po obejrzeniu zmian może wypisać stosowne skierowanie na badania i/lub leki
czy teraz stosujesz coś na te zmiany?
napisał/a: egalisse 2006-08-24 20:51
Endokrynolog przepisał mi Androcur i Diane-35 (czyli bardzo silną "mieszankę").

Obecnie traktuję podobne wypryski żelem z kwasem salicylowym i za każdym razem czekam, aż się złuszczą... Oprócz tego regularnie zapobiegawczo przemywam twarz Davercinem.
napisał/a: plb1985 2006-08-26 19:23
ja bym Tobie zalecił punktowo benzacne
na dzień klindacin T (lub inna klindamycyna) w żeu
na noc metronidazol w żelu
napisał/a: iza23w 2006-12-30 13:48
Kobieto!!! to zwykły pryszcz