Jaki stabilizator kolana?

napisał/a: pmarszal84 2011-05-22 02:50
Witam;
jaki stabilizator kolana kupić po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych. Rekonstrukcja odbyła się 5 lat temu i leczenie oraz rehabilitacja są już dawno zakończone, potrzebuje stabilizatora profilaktycznie do aktywnego uprawiania sportu. Do tej pory raczej się oszczędzałem, a chciałbym np. na rolkach pojeździć, nartach, snowbordzie, pograć w tenisa, piłkę nożną itp. chciałbym zminimalizować ryzyko ponownego uszkodzenia kolana podczas uprawiania sportów, w których szczególnie narażone są więzadła krzyżowe kolana. Zależy mi aby był to dobry w miarę profesjonalny stabilizator. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale mam teraz 26 lat, kolano prawe, miałem całkowiecie zerwane więzadła krzyżowe przednie i boczne. Kolano nie boli i nie dokucza w żaden sposób, lekarz stwierdził że leczenie i rehabilitacja przebiegły bardzo sprawnie.

Bardzo proszę o podpowiedź jakiś konkretnych modeli, lub przynajmniej o naprowadzenie mnie na jakiś trop ...
napisał/a: ulna 2011-05-23 21:10
Witam

aby ograniczyć ewentualną możliwość kolejnych uszkodzeń należy przede wszystkim ciągle pracować szczególnie nad siłą mięśnia czwrogłowego i dwugłowego i nad ich prawidłową proporcją - żaden stabilizator nie zadziała tak dobrze, jak właśnie mięśnie, a stabilizator jest osłabia......, więc nie polecam, a jeśli miałby już być koniecznie to np. ten http://www.med-orth.pl/push/stabilizator-stawu-kolanowego-push-ortho-acl.html lub ten http://kappa-medyczny.pl/stabilizator-kolana-z-policentrycznymi-podwojnymi-zawiasami-oppo-1136.html
napisał/a: pmarszal84 2011-05-29 21:18
Ten pierwszy wydaje sie najlepszy z tych co widzialem, i troche inaczej zbudowany od reszty, wydaje mi sie ze najlepiej spisze sie jako dodatkowe zabezpiecznie, oprocz miesni oczywiscie. Chyba najmniej ogranicza ruchy. Chyba sie zdecyduję:)

A moze jakies jeszcze ze dwa linki??? :) ale najlepiej z takimi lepszymi jak ten z pierwszego linku :)

Dzieki:)

Pozdrawiam Piotr M
napisał/a: slawek705 2012-06-25 15:27
Mam podobną sytuację jak pmarszal84, miałem 5 lat temu rekonstrukcję ACL i do tej pory grałem w piłke w stabilizatorze jednak On mi się zniszczył i byłem dziś u ortopedy po receptę na inny, to mi powiedział, ze wogóle nie powinienem w nim grać, czy to prawda ze stabilizatory są niepotrzebne, a może nawet szkodzą?
Dodał też żebym wzmocnił mięsnie ud, czy może ktoś polecić jakieś ćwiczenia ?
napisał/a: fizjotka 2012-12-17 09:01
Tak stabilizatory w sporcie szkodzą - ale tylko te stare wymysły ortopedyczne, które ograniczają ruchy. Mi po rekonstrukcji ACL (przeszczep syntetyczny) lekarz zalecił model ZAMST ZK7. Jest fajny pod tym względem, że nie ma żadnych metalowych fiszbin i nic podczas trenigu się nie wyłamie ani nie wbije w ciało. Stabilizacja krzyżowa jest taśmami elastycznymi. A tak poza tym, to mięśnia czworogłowego się nie powinno wzmacniać po uszkodzeniu ACL, jest to podstawowy szkolny błąd lekarzy i rehabilitantów nazwijmy to starej daty :). Dlaczego - ponieważ napięcie mięśnia czworogłowego powoduje taki ślizg w stawie kolanowym, który zamiast sprzyjać regeneracji ścięgna powoduje jego nadwyrężanie. A co do wypowiedzi szanownych Panów Ortopedów - weź pod uwagę, że z ich punku widzenia Twoja ochrona stawu przed kolejnym urazem jest bez sensu - jak znowu coś uszkodzisz będą mogli znów Cię pociąć i ...zarobić! Oczywiście nie generalizujmy, jest wielu bardzo dobrych lekarzy sportowych, którzy zalecą stabilizator sportowy. Wracając do tematu modelu - ja gram w ZK7 Zamsta i bardzo sobie chwalę.
napisał/a: phisiophil 2018-04-09 12:01
pmarszal84 napisal(a): Witam;
jaki stabilizator kolana kupić po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych. Rekonstrukcja odbyła się 5 lat temu i leczenie oraz rehabilitacja są już dawno zakończone, potrzebuje stabilizatora profilaktycznie do aktywnego uprawiania sportu. Do tej pory raczej się oszczędzałem, a chciałbym np. na rolkach pojeździć, nartach, snowbordzie, pograć w tenisa, piłkę nożną itp. chciałbym zminimalizować ryzyko ponownego uszkodzenia kolana podczas uprawiania sportów, w których szczególnie narażone są więzadła krzyżowe kolana. Zależy mi aby był to dobry w miarę profesjonalny stabilizator. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale mam teraz 26 lat, kolano prawe, miałem całkowiecie zerwane więzadła krzyżowe przednie i boczne. Kolano nie boli i nie dokucza w żaden sposób, lekarz stwierdził że leczenie i rehabilitacja przebiegły bardzo sprawnie.

Bardzo proszę o podpowiedź jakiś konkretnych modeli, lub przynajmniej o naprowadzenie mnie na jakiś trop ...

Cześć, chciałbym wrócić trochę do tematu zabezpieczenia kolana po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego ACL. Gdyż jest to częste pytanie, które otrzymuję od moich pacjentów.
Pamiętajmy najważniejsza jest zawsze odpowiednio prowadzona fizjoterapia, zarówno przed zabiegiem, jak i po rekonstrukcji ACL. Odpowiednio dobrana orteza więzadłowa, może bardzo pomóc w ochronie stawu kolanowego na każdym etapie terapii. Szczególnie gdy więzadło jest całkowicie zerwane i czekamy na jego przeszczep, ale również po zabiegu rekonstrukcyjnym, w momencie remodelowania się "nowego" więzadła krzyżowego. Jeśli zaś chodzi o wybranie tego "jedynego" najlepszego stabilizatora więzadłowego, nie jest to łatwe, ani konieczne:) Gdyż dziś na rynku dostępnych jest sporo profesjonalnych ortez, które spełniają wszystkie wymagania medyczne i sportowe - tutaj można zobaczyć niektóre z nich https://e-medicalbroker.com/pol_m_Ortezy_Ortezy-stawu-kolanowego_ortezy-wiezadlowe-348.html
Pozdrawiam serdecznie.