Jak zyć z padaczką?

napisał/a: komornikzmc 2009-10-18 11:36
Mówi sie że osoba z padaczką nie może robić takich rzeczy jak ... Patrzec na błyski (np. dyskoteka, monitor czyt telewizor) ,pic alkoholu i kawy , nie wykonawać ciezkich sportów ??

1. Czy osoba z padaczką ma to oggraniczyć w 100% (czy np. może na wesleu wypić kieliszek na zdrowie panny młodej :D )??
2. Czy z padaczki da sie wyrosnąć/ wyleczyć ?? nie mam już 5 lat napadów
3. Jakich rzeczy nie powinna robic osoba z padaczką oprócz tych kilku co napisałem na górze??
napisał/a: kordian1 2009-10-18 15:00
podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych spożywanie alkoholu nie jest wskazane a także po ich odstawieniu, oczywiście są osoby z padaczką przyjmujących alkohol w sporadycznych ilościach, ale należy pamiętać że każdy organizm inaczej na niego reaguje.
badania wykazały że aktywność fizyczna hamuje występowanie ataków, jednakże każde uprawianie sportu rekreacyjnie należy skonsultować z lekarzem. Jazda na rowerze obowiązkowo w kasku, pływanie tylko z osobą towarzyszącą poinformowaną o chorobie. Skoki z trampoliny i nurkowanie zabronione. Każdy sport w którym istnieje możliwośc bezpośredniego urazu głowy nie jest wskazany (wspinaczka, boks, judo). Kąpiel w wannie tylko wtedy gdy w domu jest ktoś inny obecny, prysznic bardziej wskazany z zastrzeżeniem że ścianki kabiny prysznicowej są z plastiku a nie ze szkła.

w niektórych środowiskach mówi się ze padaczka jest chorobą nieuleczalną ale jak sam wiesz napady można znacznie ograniczyć, w wielu przypadkach odstawienie leków powoduje nawrót napadów po roku od odstawienia leków
po 5 latach od odstawienia nawroty raczej nie występują.
napisał/a: komornikzmc 2009-10-20 16:31
a osobie z padaczką mońa pić enargy drinki???
napisał/a: kordian1 2009-10-20 22:17
energy drinki zawierają znaczne ilości kofeiny lub składników podobnie działających na mózg (pobudzająco), w swojej diecie powinieneś unikać: Mięsa, kofeiny, kakao, alkoholi, przypraw, białego pieczywa.
Uważać na niektóre sezonowe owoce (czerwone porzeczki, winogrona, jagody i warzywa – pomidory, pestki dyni), zaobserwować jak indywidualnie wpływają na zdrowotną kondycję.
Orzeszki ziemne, (poza tym wszystkie inne orzechy są wskazane)
napisał/a: nitka3 2009-10-20 22:31
Hmmm a co powiedział Ci lekarz? Rozumiem że kontrolujesz się u jakiegoś? Z informacji od neurologa: jeśli przez trzy lata nie wystąpią ataki można, pod okiem lekarza oczywiście, próbować odstawiać leki. Pomęcz o to lekarza... może skonsultuj jeszcze z jakimś... może już nie masz padaczki.
pozdrawiam
napisał/a: komornikzmc 2009-10-21 14:34
ataków nie mam 5 lat ale.. mojemu lekazrowi nie podobają sie wyniki eeg ;/
napisał/a: dimedicus 2009-10-21 18:43
Masz te wyniki eeg?
napisał/a: komornikzmc 2009-10-21 20:11
Opis badania:
Badanie wykonano w czuwaniu .Zapis zróźnicowany przestrzennie .czynnosc podstawowa w odprowadzeniach ciemniowo-potylicznych przez fale alfa 9-10 MH o amp.do 60uV. Reakcja zatrymania obecna. W okolicach czołowo -przednioskroniowych obustronnie ze zmaina przewaga stron zarejstarowano okreoswo wyładowania polimorficznych fal wolnych 3-5Hz ,fal ostrych o amp do 150uV trwajace 1-2 sek. W sennosci zwieksza sie liczba .amplituda oraz czas trwania wyzej opisanych zmian .
Fotostymulacja nie aktywuje zapisu . Hiperwentylacja nasila zmiany zarejstrowane w zapisie spoczynkowyem

Orzeczenie:
Zapis nieprawidłowy ze zmianmi napdowymi z okolic czołowo-przednioskroniowych obustronnie .


Niestety nie mam mowliwosci wklejenia zapisu eeg bo nie mam skanera
napisał/a: dimedicus 2009-10-21 21:21
Fale alfa można zarejestrować głównie z okolicy potyliczno-ciemieniowej i charakteryzują się one zmienna amplitudą a u Ciebie są zwiększone na wykresie(opis 150 mikrovoltów,prawidłowe ok 50 mikrovoltow)i wskazują na zmiany desynchronizacji aktywności bioelektrycznej.Zgadzam się z lekarzem,ze wynik badania nie jest dobry gdyż mogą wystąpić zmiany zachowawcze w ośrodkach czucia i wzroku,czyli pod wpływem bodźców odczuciowych i wzrokowych mogą wystąpić objawy padaczkowe>Czy stosujesz dalej leczenie?
napisał/a: komornikzmc 2009-10-22 09:37
tak , boire leki ale co jakis czas lekaz zminoiejsz dawki
napisał/a: dimedicus 2009-10-22 13:38
Słusznie,jeśli nie ma napadów można sukcesywnie obniżać stosowanie leków.Powodzenia