Jak zredukować podrażnienia po goleniu?

napisał/a: piękny 2013-05-13 14:56
Witam,
mam taki denerwujący problem, że po goleniu mam mnóstwo podrażnień, które utrzymują się przez dobrych kilka godzin… Wstyd mi trochę wychodzić tak na ulicę, więc zacząłem golić się na noc. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie…. Może ktoś z Was mógłby mi coś poradzić? Co robić, żeby mieć mniej tych podrażnień? Aha, golę się zwykłymi nożykami, ale dobrych firm
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-05-13 19:16
Ja golę się jednorazówkami - Gillette mach III potem nakładam balsam Bond i jest elegancjo od 4 lat nie miałem podrażnień :D Balsam starcza na 2-3 tygodnie i kosztuje ok 10 zł .
napisał/a: Nya desu 2013-05-13 21:04
W kwestii podrażnień, to najważniejsze sprawy - czystość i jakość sprzętu do golenia. Bez tego ani rusz :) Maszynka powinna być ostra, a ostrza maszynki przecieram wacikiem nasączonym spirytusem. Ważne jest też golenie z włosem, a nie pod włos. Możesz mieć również uczulenie na te paski nawilżające na maszynce, albo na kosmetyki do golenia. A może lepiej sprawdziłaby się maszynka elektryczna? ;)

Jeszcze jedną mam ciekawostkę - ponieważ mojemu lubemu padła golarka elektryczna, to podzieliłam się z nim moimi maszynkami do golenia. Używam żeńskich jednorazówek Wilkinson (http://alma24.pl/pr_images/4027800510412.jpg). Mężczyźnie mojemu się spodobały, ponoć najlepsze maszynki, jakimi się golił - delikatne i dokładne. Gdy moje różowe maszynki się już skończyły, to kupiliśmy ich męski odpowiednik na spółę - mi tam nie robi różnicy, czym golę nogi (o takie: http://images.okazje.info.pl/p/uroda/4559/wilkinson-sword-xtreme-3-comfort-plus-sensitive-maszynki-do-golenia-3-plus-1-szt-.jpg). Generalnie męski odpowiednik szarpie strasznie podczas golenia i zaciera skórę (obserwacje zarówno moje jak i partnera). Puenta jest taka, że póki nie znajdziemy czegoś jeszcze lepszego, to mój luby goli się damskimi maszynkami ;)

Ja na wszystkie podrażnienia (i wszystkie zatarcia, obtarcia i rany) używam maści cynkowej. Jest tania i rewelacyjnie regeneruje skórę/naskórek. Trzeba uważać tylko, bo może wysuszyć skórę, dlatego ja zawsze nakładam maść na jakiś czas, potem ją ścieram i nakładam coś nawilżajacego.
napisał/a: pgrabowski_76 2013-05-14 11:09
Być może masz taki rodzaj skóry, który jest podatny na podrażnienia, wtedy żadna zwykła maszynka Ci nie pomoże. Tak jak pisze Nya desu - zainwestuj w elektryczną golarkę, to powinno być lepiej. Szczególnie jak golisz się do zera, bo to powoduje najwięcej podrażnień. Ja akurat korzystam tylko z trymera (zarost utrzymuję stale 3,4-dniowy), ale mój brat lubi golić się na gładko, to coś w temacie wie. Niedawno kupił sobie nowego Philipsa i jest zadowolony. Golenie trwa szybciej i podobno podrażnień jest mniej.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-05-14 22:45
Przed goleniem ważne jest aby umyć dokładnie twarz - może być zwykłe mydło jak i mydło szare hipoalergiczne.
Podczas golenia najlepiej nałożyć piankę.
Po goleniu zdezynfekować skórę - spirytus salicylowy i balsam - jeżeli nie mamy balsamu, pomocna jest również oliwa z oliwek.
napisał/a: larix 2013-05-20 22:42
Przede wszystkim przygotuj swój zarost odpowiednio do golenia. To bardzo ważne. Niestety wielu facetów o tym nie wie, traktuje golenie jako czynność mechaniczną. To jest błąd - trzeba na to poświęcić trochę więcej uwagi i czasu - potraktować jako rytuał.

Jeśli twoja skóra ma skłonność do podrażnień, to nie myj jej gorącą wodą, bo to sprzyja podrażnieniom i zacięciom. W takim wypadku trzeba myć wodą ciepłą. Nie używaj mydła, bo ono wysusza i podrażnia skórę. Zamiast mydła możesz użyć żelu do mycia twarzy. Golić się powinno po wzięciu prysznica.

Możesz skorzystać z dedykowanego kremu przed i po goleniu dla skóry wrażliwej tzw. preshave, którego celem jest ograniczenie powstawania podrażnień albo olejku preshave. Te produkty znajdziesz w sklepach internetowych z akcesoriami do golenia.

Nie używaj pianki z puszki. Pianki z reguły wysuszają skórę (nawet jeśli na etykiecie jest napisane, że nawilżają). Zamiast pianki kup sobie krem do golenia o dobrych właściwościach nawilżających i natłuszczających (np. Proraso czerwone albo białe do skóry wrażliwej) . Do używania kremu oczywiście potrzebny jest pędzel.

Zwróć uwagę na technikę golenia. Ogranicz przejścia do dwóch lub trzech.

Jeśli te rady nie pomogą zmień maszynkę. Im mniej ostrzy, tym mniej podrażnień.
napisał/a: szymon201 2013-05-21 23:21
Przed goleniem zawsze używam szarego mydła do twarzy. Zmiękczam tym samym zarost. Następnie dezynfekuję spirytusem maszynkę i golę się. Po goleniu najczęściej płyn po goleniu Adidasa oraz balsam Nivea. Od bardzo dawna nie miałem podrażnień. Może masz po prostu delikatną skórę lub jakąś alergię?
napisał/a: larix 2013-05-22 08:32
Mateusze napisal(a):Przed goleniem zawsze używam szarego mydła do twarzy. Zmiękczam tym samym zarost. Następnie dezynfekuję spirytusem maszynkę i golę się. Po goleniu najczęściej płyn po goleniu Adidasa oraz balsam Nivea. Od bardzo dawna nie miałem podrażnień. Może masz po prostu delikatną skórę lub jakąś alergię?


Każdy ma inną cerę. U Ciebie ta metoda może się sprawdzić, ale w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do alergii trzeba postępować inaczej, dobierać kosmetyki i metody pod siebie.
Gdzie zakupiłeś szare mydło? Szare mydło to mydło potasowe. Aktualnie produkowane mydła są mydłami sodowymi a nie potasowymi i mają inne właściwości niż szare mydło. Sprawdź czy twoje mydełko zawiera sole potasowe... Niektórzy producenci np. Barwa nazywają swoje mydło szarym, a wcale ono szare nie jest, bo zawiera tylko sole sodowe.
Do nawilżenia skóry przed goleniem może się także sprawdzić mydło glicerynowe.

Ja po balsamie Nivea miałem alergię. Jako aftershave można użyć wód AA Cosmetics, które są hypoalergiczne.
napisał/a: filippo1 2013-05-28 13:45
Mateusze napisal(a):Przed goleniem zawsze używam szarego mydła do twarzy. Zmiękczam tym samym zarost. Następnie dezynfekuję spirytusem maszynkę i golę się. Po goleniu najczęściej płyn po goleniu Adidasa oraz balsam Nivea. Od bardzo dawna nie miałem podrażnień. Może masz po prostu delikatną skórę lub jakąś alergię?

No wlasnie, może jesteś uczulony na nikiel? Ostrza jednorazowek,tradycyjnych maszynek (nawet tych "lepszych") i niektorych golarek są czesto pokrywane niklem i to baaaardzo podraznia skóre. Dlatego jeśli masz dużo podraznień, to radze sie zastanowic nad kupnem dobrej maszynki elektrycznej (najlepiej znanej i sprawdzonej marki), w ktorej te glowice które gola są zrobione ze stali szlachetnej, a nie innego tworzywa pokrytego niklem. To naprawde ma znaczenie. Pozdrawiam.
napisał/a: HotChocolate 2014-07-23 22:03
na podrażnienia po goleniu bardzo dobry jest Sudocrem. Mój mąż go stosował jakiś czas i teraz już nie ma tego problemu, a jeśli co jakiś czas się pojawi to Sudocrem znowu idzie w ruch. Kupował wcześniej kremy i balsamy przeznaczone typowo na podrażnienia po goleniu ale nie dały takiego efektu jak sudocrem. Co prawda jest on dość tłusty i najlepiej zastosować go na noc, ale w awaryjnych sytuacjach mocniej wsmarowany również dość szybko się wchłonie.