jak wzmocnić zęby po chorobie?

napisał/a: neptun25 2014-02-09 10:57
Witam.

Już na wstępie zaznaczam,że jestem lewy w sprawach stomatologicznych,tak że prosze o wyrozumiałość.

A więc.Od X lat leczę się na (...).Niestety,organizm dość szybko uodparnia mi się na lekarstwa,przez co lekarz od czasu do czasu zmieniał mi lekarstwa.W czasie brania jednych z leków pojawił się u mnie problem-wysypka na skórze oraz wypadanie włosów.Oczywiście poinformowałem o tym lekarza,a leki zostały zmienione.Z tym wypadaniem włosów nic nie robiłem,bo po odstawieniu keków przestały wypadać.Obawiam się,że te lekarstwa zadziałały też negatywnie na zęby,bo zęby jakoś tak nagle zaczęły mnie podrażniać... .Pani stomatolog poleciła mi jakąś pastę,bo jej zdaniem,mam nadwrażliwość zębów.Niestety,to nic nie pomogło.Zęby mnie bolały,zrobiły się dość słabe,kilka zębów musiałem dać usunąć,bo się ruszały.Najbardziej przeraziło mnie to,że 6 zębów mi się poprostu połamało-raz złamał mi się ząb na spaniu :( .Teraz od przodu mam ułamane 3 zęby,i to w miejscu widocznym.Stomatolog dawał mi tam jakieś pręty,bo korzenie są zdrowe,tak że zdaniem stomatologa,można dorobić te zęby.Problem w tym,że dorobienie 3 zębów,to wydatek 600zl,a na chwilę obecna nie stać mnie na to.Zastanawiam się,w jaki sposób mógł by ratować resztę zębów,da się je w ogóle jakoś ratować? .Dodam,że żeby są wrażliwe na ciepłe,zimnie napoje,na część potraw oraz najbardziej na to,co słodkie (np.ja piję herbatę z cukrem to czuję podrażnienia na niektórych zębach) .Tak dla wyjaśnienia,dbam o zęby,bo jestem kierowcą,tak ze musze o nie dbać.Z resztą,nawet pani stomatolog była zdziwiona,że mam w miarę zadbane żeby(nie pije za dużo kawy i nie palę),a mimo wszystko są jakieś słabe.
Mógł by mi ktoś jakoś poradzić?
Jak wzmocnić te zęby co mi pozostały?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
napisał/a: ~Anonymous 2014-02-10 00:28
Co z twoimi dziąsłami? Czy ty masz(chwiejące zęby) zaawansowaną paradontozę? Powinieneś poddać się remineralizacji szkliwa u stomatologa.Kosztów nie znam. Możesz zakupić w aptece Elmex Gel(ok. 30zł). Używamy go raz w tygodniu przed spaniem,nakładając jak każdą inną pastę ale nie spłukujemy tylko wypluwamy nadmiar.
Jedz dużo pokarmów zawierających wapń a przynajmniej zacznij go dostarczać chociażby w dobrej jakości tabletkach.Płucz płynami przeciwbakteryjnymi. Jedna z lepszych to Eludrir na bazie chlorheksydyny-2 tygodnie a później przerwa. Dodam że nie można tego łączyć z fluorem,odstęp 2-godzinny trzeba zachować.
Na noc jeśli masz obawy przed złamaniami postaraj się o specjalną szynę ochronną.
Generalnie może to być przypadłość genetyczna ale skoro zażywasz leki które mogą mieć takie działanie jak np. kortykosteroridy hamujące wchłanianie wapnia to skutkiem ubocznym mogą być również problemy z uzębieniem.
Napisz na co się leczysz i jakimi lekami. Inaczej nikt tu Ci nie pomoże.Pozdrawiam.