Jak uzyskać skierowanie.

napisał/a: OtóżTo 2014-12-22 14:15
Witam. Proszę o wyrozumiałość jeśli moje pytanie sugeruje że jestem ignorantem i odpowiedź bo to ważne dla mnie. Mam obecnie 23 lata i martwi mnie mój stan wewnętrzny. Wiele ze swoich dolegliwości jestem w stanie wytłumaczyć np. uzależnieniem lecz jednej sprawy nie potrafię. Mianowicie odkąd sięgam pamięcią jestem po prostu kuriozalnie tchórzliwy. Nie chcę się na ten temat rozpisywać gdyż jak się domyślacie to przywołuje wiele złych wspomnień z okresu bagatela 23 lat :/ To samo dotyczy koncentracji. Od chwili rozpoczęcia edukacji zostaję w tyle z materiałem. Dlatego chciałbym zapytać czy istnieje hormon lub ich grupa które odpowiadają konkretnie za te dwie cechy? Spełniam też inne objawy typowe dla niedoczynności tarczycy lecz jak już wspomniałem one wystąpiły później i można je w inny sposób wyjaśnić. Po nowym roku zamierzam umówić wizytę u lekarza, liczę że wystawi mi skierowanie na odpowiednie badania ale prawdę mówiąc to będzie moja pierwsza samodzielna wizyta x.x Niestety nie mogę tym razem zaangażować w to matki ponieważ według niej za powyższe dolegliwości odpowiada lenistwo/słaby charakter. Wskażcie mi proszę jakie dokumenty są potrzebne na ten cel. Pierwotnie chciałem zapisać się u endokrynologa ale podobno są strasznie zajęci a u niektórych terminy są pozajmowane na wiele miesięcy do przodu :( U lekarza jakiej specjalności najłatwiej zdobyć skierowanie na badania hormonów? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
napisał/a: soaring 2014-12-22 14:52
rodzinny może Ci wystawi skierowanie na tsh, czyli badanie przesiewowe chorób tarczycy. ale jak sobie poczytasz, często nei jest to badanie wystarczające. niestety szczegółowe badania hormonów i przeciwciał musi zlecić specjalista: endokrynolog, androlog. ale faktycznie dostępność na nfz specjalistów pozostawia do życzenia, więc raczej nastaw się na badania i wizyty odpłatne.
napisał/a: OtóżTo 2014-12-22 19:02
Tak jak sądziłem, trzeba długo czekać na ochłapy. A dostarczenia jakich dokumentów wymagają prywatni specjaliści? :)
napisał/a: soaring 2014-12-23 09:45
nie wymagają niczego, ale chyba taniej, a na pewno szybciej wychodzi, jak na płatną wizytę idziesz z chociaż wstępnymi wynikami badań, niż bez niczego, bo wtedy pierwsza wizyta nie upływa tylko na rozeznaniu i skierowaniu na badania (które często i tak musisz odpłatnie zrobić, zależy od endo).
przy Twoich objawach zbadałabym tsh, ft4 i anty-tpo w kierunku niedoczynności tarczycy lub/i hashimoto.
natomiast ogólnie napisałeś o sobie niewiele, wszystko enigmatyczne, więc innych wskazań nie jestem w stanie udzielić.
napisał/a: OtóżTo 2014-12-23 12:41
Napisałem niewiele bo i nie ma o czym :p Objawów zewnętrznych brak oprócz często suchych ust. Dawniej miałem przez wiele lat uciążliwy trądzik i pryszcze i bielejące paznokcie ale to minęło już kilka lat temu. Są też częste bóle czoła ale to skutek nadmiernego picia herbaty. Wystarczyło ją odstawić na kilka dni i problem znikł :) Jestem nieco zrezygnowany i depresyjny ale kiedyś było zupełnie inaczej. Po prostu nie mogłem znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami i się wycofałem. Zawsze byłem histeryczny, po usunięciu się spośród ludzi to oczywiście zmalało bo nie ma przy kim tak się zachowywać :D Ale czuję że nadal taki jestem. Są pewne trudności z porozumiewaniem ale dlaczego - patrz wyżej. No i dwaj najwięksi wrogowie. Pierwszy odkąd musiałem oddawać walkowerem wszystkie zabawki a następny od pierwszych zajęć szkolnych kiedy to jeszcze oceniano kolorowymi znaczkami :/ To chyba tyle.