Jak uniknać białaczki i być wegetarianką?

napisał/a: O.N.A_17 2007-10-01 18:53
Witam, mój problem polega na tym iż jestem wegetarianką od 3 lat, moja kuzynka jest wege od 8 lat.. ostatnim czasem trafiła do szpitala. Objawem było spuchnięcie nogi. Okazało się że ma zanik szpiku kostnego, za mało krawinek czerwonych czyli podejrzenie białaczki. Kazano jej jeść mięso, gdyż według lekarzy to włąsnie wegetarianizm zaszkodził "młodemu organizmowi" Że jej organizm jest za młody na takie "zabawy" wegetariańskie. Ma ona 21 lat, ja mam 17 lat. Boję się, że mnie tez to może dopaść. Co robić żeby nie wpaść w białaczke jak moja kuzynka i dalej stosować wegetarianizm ? czy to występuje u wszystkich wegetarian ? czy to wszystko zależy od organizmów. Czy faktycznie wchodzi w gre młody wiek ? Za wszystkie odpowedzi, bardzo dziękje.
napisał/a: nammartam 2007-10-31 11:46
żelazo znajduje sie w podrobach zwierzęcych (np. wątróbka), ale także w warzywach (sałata, warzywa strączkowe), suszonych morelach, rodzynkach, w chlebie pełnoziarnistym, w żółtku jaja. Organizm ludzki lepiej przyswaja żelazo pochodzenia zwierzęcego niż zelazo pochodzenia roślinnego. Są także preparaty, które moze przepisać lekarz na podwyższenie zelaza (np. tabletki Hemofer), oraz zelazo w zastrzykach.

Do niedoboru żelaza dochodzi w wyniku:
* dużej lub długotrwałej utraty krwi;
* zwiększonego zapotrzebowania na żelazo w ciąży i okresie karmienia piersią oraz u dziewcząt w okresie wzrostu;
* zbyt długiego karmienia niemowląt wyłącznie mlekiem;
* stosowania niektórych diet eliminacyjnych;
* chorób żołądka lub jelit, w których żelazo jest źle przyswajane.
napisał/a: AgataS. 2007-11-06 00:11
Znam wielu wegetarian i nigdy nie słyszałam żeby wegetarianizm mógł wywoływać białaczkę. Mam też koleżankę, która jest wegetarianką do 13 roku zycia i właśnie urodziła drugie zdrowe dziecko.
Na pewno warto podejść do tematu z głową i zaopatrzyć się w stosowną literaturę. Spis książek o wegetarianizmie znajdziesz np. na vege.pl.