Jak się dostać do endokrynologa na NFZ

napisał/a: tobola 2010-07-30 12:11
Może mi ktoś doradzi jak się dostać do endokrynologa na NFZ we Wrocławiu . Ma skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, Wynik TSH powyżej 4,00 tj 21,88. Obdzowniłam wszystkie przychodnie nie już do końca roku żadnych miejsc. I teraz niewiem czy powinam to leczyć czy cierpliwie poczekąć aż się znajdą miejsca za rok lub za dwa lata. Może to jest nie groźna choroba i ja nie potrzebnie panikuje.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-07-30 12:24
Wynik jest dość wysoki, więc nie czekałbym latami na wizytę.
Masz dwa wyjścia albo iść prywatnie albo wrócić do lekarza rodzinnego i poprosić o przepisanie leków. Do czasu wizyty u endo wielu lekarzy rodzinnych wdraża lecznie.
napisał/a: tobola 2010-07-30 13:01
Ale lekarz pierwszego kontaktu powiedział że tej choroby on nie leczy i natym się nie zna i powinam zrobić jeszcze inne badania dlatego dał mi skierowanie do endokrynolga. Prywatnie w każdej chwili mogę być przyjęta, ale czy ja pracując nie płace za ubezpieczenie zdrowotne że nie mogę się leczyć przychodni na NFZ. to chyba jest porażka z naszym lecznictwem.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-07-30 19:13
Wiec jak Cię stać idź prywatnie, o systemie nie będziemy rozmawiać bo każdy wie jak jest. A lekarz rodzinny bez problemu może Ci przepisać Euthyrox, przy takim wyniku należy zacząć od dawki min. 50 mikrogram lewotyroksyny i to możesz mu zasugerować. Na forum mieliśmy wielu pacjentów którzy czekajac na wizytę u specjalisty dostało leki od lekarza pierwszego kontaktu.
napisał/a: tobola 2010-08-01 10:56
Ja byłam u lekarza pierwszego kontaktu i dał mi tylko skierowanie do poradni endokrynologicznej i żadnych leków, powiedział że on nic już więcej nie może zrobić , a żeby się dalej leczyć muszę zrobić jeszcze inne badania a yo już zleca endokrynolog. I teraz nie wiem czy powinam jeszcze raz iść do lekarza i twardzo powiedzieć żeby mi wypisał jakieś leki zanim się dostanę do endokrynologa. A może ktoś mi jeszcze powie jakie są powikłania nie leczenia tarczycy , bo narazie jednym z objawów jest suchość skóry na dłoniach i na łokciach od 10 lat żaden dermatolog nie umiał mi pomóc do tej pory. I jedna pani dermatolog dla świętego spokoju zaleciłami zrobienie TSH i w tym momencie wyszło że to jest niechoroba skóry ale tarczyca, nie mówiąc o tym że moje paznokcie są miękie i łamliwe.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-08-01 17:58
Powikłania? Wiele od tycia i zatrzymania miesiączki po wola tarczycowe.
napisał/a: tobola 2010-08-03 10:22
Wczoraj była u lekarza internisty , i przepisał mi Euthyrox 50 , ale muszę najpierw zrobić badanie USG tarczycy bo nie wiadomo czym wole, albo guzki na tarczycy. Chciałabym jeszcze wiedzieć czy niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na bezsenność, ciągle się budzę w nocy co dwie godziny, a nadranem mogłabym spać w najlepsze.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-08-03 10:34
No widzisz czyli jednak przepisał. Na poczatku (2 tygodnie) proponuję brać połowę tabletki aby zminimalizować problemy kardiologiczne, pamiętaj że bierzemy ją naczczo.
Bezsenność występuje raczej przy nadczynności, przy niedoczynności zazwyczaj dużo się śpi.