Jak rozpoznać czy pora udać się do specjalisty?

napisał/a: Martynna 2012-01-02 12:41
Witam,
od pewnego czasu mam pewien problem. Od ponad dwóch miesięcy męczy mnie uczucie obserwowania przez otoczenie, w każdym momencie. Dręczy mnie poczucie, że osoby znajdujące się obok mogą znać moje myśli, jak również po przebudzeniu, że znają moje sny. Wszystko zaczęło się jak pisałam jakieś dwa miesiące temu kiedy byłam poddana wyjątkowo stresującej dla mnie sytuacji. Początkowo myślałam, że jest to związane własnie ze stresem i że w końcu pozbędę się tego uczucia (początkowo było to tylko uczucie bycia obserwowanym i dotyczyło konkretnej, aczkolwiek dużej grupy ludzi), jednak z czasem uczucie to zaczęło mi towarzyszyć podczas wizyt w innym mieście, a nawet podczas wyjazdu za granicę. Doszło do tego uczucie że inni słyszą myśli, a ostatnio że znają sny. Mam świadomość że obawy te są irracjonalne, ale wywołują u mnie zdenerwowanie, nudności, próbę kontrolowania własnych myśli. Uczucie to utrudnia mi powoli funkcjonowanie. Wychodzenie z domu, wyjście wieczorem, jazda autobusem, proste czynności są stresujące. Jestem w ciągłym stresie (o różnym natężeniu), gwałtownie schudłam. Zdarza mi się uwolnić od tych obaw, ale nie na długo. Wydaje mi się, że powinnam się udać po poradę do specjalisty, jednak czy są to wystarczające objawy czy powinnam jeszcze ile mogę spróbować się wyciszyć i uspokoić. Nie wiem czy są aż tak niepokojące by udawać się do poradni. Zwłaszcza że wiąże się to wydatkami, a nie stać mnie na to w obecnej chwili. Dlatego właśnie chciałam zapytać czy lęki te mogą być oznaką jakiejś choroby? Czy jakiegoś chwilowego problemu?