jak powiedziec komuś że może miec depresję?

napisał/a: pacynka1@ 2011-12-20 14:34
Witam,pisałam juz kiedyś o kimś z rodziny który prowadzi bardzo "leniwy" tryb życia. Mineło trochę czasu a ta osoba nadal siedzi w domu,nie wykonuje żadnych obowiązków domowych,nie zajmuje się dziecmi...całymi dniami ogląda Tv. W odpowiedzi na tamten wątek dostałam podpowiedz ze moze problem tkwi w głowie. Zaczełam więc szukac informacji na temat depresji i wynika że ta osoba moze miec depresję. Wszystkie objawy sie zgadzają..nawet osoatnio bardzo schudła. Problem jest taki ze to taka osoba która uważa ze lekarz psychiatra jest tylko dla wariatów-brzydko mówiąc.Nie mam pojecia jak nakłonic taką osobę zeby poszła właśnie do takiego specjalisty. Wiem ze gdy powiem ze moze miec depresję,odbierze to jako atak i nie dopusci do siebie takiej myśli. Ale cała ta sytuacja trwa już ponad 3 miesiące. Nie mam pojęcia co rozbic,czuję ze muszę zareagowac,żeby czegoś nie przegapic,żeby nie stało sie za pózno...
napisał/a: viki71 2011-12-21 19:17
Jestes pewna,że to depresja a nie zwykłe lenistwo albo po prostu obojetność?W depresji i to takiej ciężkiej,człowieka nic nie interesuje,telewizja także.Raczej chyba trzebaby znaleść sposób,żeby tę osobę jakoś rozruszać,zainteresować czymś,gdzieś wyciągnąć.Niestey im mniej robimy,tym mniej nam sie chce,prawie każdy człowiek tak ma.Jak sie jest na wysokich obrotach to nie do pomyslenia jest,żeby zwolnić ale jak zwolnimy i zwalniamy dalej,to potem ciężko jest nam znowu sie nakręcic.
napisał/a: pacynka1@ 2011-12-22 08:41
Moje spostrzeżenia to własnie takie że to zwykłe lenistwo. Ale jak chciałam się poradzic kogoś więcej to kilka osób powiedzało ze może to byc depresja,bo to nie mozliwe zby człowiek potrafił tak nic nie robic. No więc ,pomyślałam ze zle by było zbagatelizowac sprawę. Niestety a moze stety, uważam ze to lenistwo. Bo ta osoba poprostu nie musi ni robic bo jest wyręczana przez innego domownika we wszystkim. I tym sposobem całymi dniami siedzi i ogląda Tv. Wydaje mi sie że gdyby miała depresje to nie chciała by się ubierac,a ona się ubiera codzienie ładnie. Dzięki za odpowiedz :)
napisał/a: viki71 2011-12-22 17:08
Myslę,że rozumowanie jest prawidłowe.Człowiek z depresją nie interesuje się ani swoim wygladem ani w zasadzie niczym.Jest mu obojetne,jak wyglada,nie ma apetytu,nie interesuje się tym,czym interesował się dotychczas.Taka osoba chodzi smutna,popłakuje i widac,że jest jej żle.Jeśli Twoja znajoma osoba dba o siebie,interesuje się tym,co oglada w telewizji,nie wyglada na przygnebiona,to w depresji nie jest.Ale prawda jest taka,że nie jest dobrze mieć za dużo wolnego czasu,który spędza sie tak bezproduktywnie.Jakos musisz zmusic tę osobe do jakiegos wysiłku,zeby sprzatneła,wyprała,poszła z psem na spacer,cokolwiek.