Jak obniżyć cukier na czczo?

napisał/a: chłopczyca 2013-02-21 12:18
Witam. Kilka dni temu mojemu mężowi, koleżanka chora na cukrzycę zmierzyła cukier glukometrem. Było to około 1,5h po posiłku, wieczorem ok.21.00, dodam iż wcześniej zjadł obfity posiłek,spożywał słodycze,wypił dwa piwka, jednym słowem bez diety :) Cukier wyszedł 264mg. Znajoma była w szoku, więc kazała mu z rana ponownie zmierzyć na czczo, moja teściowa choruje na cukrzycę już 16lat. Wynik na czczo 165mg. Kupiłam więc glukometr i zaczęliśmy mierzyć mu cukier regularnie i natychmiast wprowadziłam dietę z 5 regularnymi posiłkami i niskim indeksie glikemicznym. Jest po czterech dniach stosowania diety. Pierwszego dnia cukier po 2h po posiłku wychodził: 178mg, 212mg, 174mg. Drugiego dnia na czczo 183mg, 2h po posiłku 281mg, 176mg, a przed posiłkiem 138mg. Trzeciego dnia na czczo 169mg, natomiast 2h po posiłkach i przed posiłkami już w normie czyli: 109mg,117mg,122mg,114mg. Jednak czwartego dnia na czczo 133mg, w dzień ponownie wyniki prawidłowe. Jedno co zauważyłam to to iż po umyciu zębów pastą wynik wzrasta ok.15-20 jednostek. Wynik przed snem, od tego z rana na czczo różni się niewiele, przed snem np.137mg, z rana 126mg. Nie wiem co możemy jeszcze zrobić by wynik z rana był niższy? Na koniec kilka informacji: mąż ma 41lat, 172cm, ok.95kg. Wstaje ok. 5.00, idzie spać ok.21.00-22.00. Przestał słodzić, spożywać napoje gazowane i alkoholowe, słodyczy również nie je. Posiłki je raczej regularnie (od czterech dni oczywiście) ok. 5.30, 9.00, 12.30, 16.00, 19.30. Do tej pory jednak jadł nieregularnie w dzień, więc wieczorem nadrabiał, lubi boczek i słodycze, nigdy się nie oszczędzał. Jego samopoczucie nie zmieniło się w ciągu ostatnich lat (przytył kilkanaście kilo na przełomie 6lat) żadnych objawów cukrzycy nie ma. Ma skłonność do zasypiania wieczorem w salonie na sofie, ale miał tak zawsze nawet 16lat temu i tłumaczy iż wynika to z jego wczesnego wstawania ( po 12-13h na nogach ma prawo chcieć mu się spać). Czy jesteśmy zbyt niecierpliwi, by oczekiwać że jego wyniki poprawią się w tak krótkim czasie? Mąż jest kierowcą zawodowym, badania robi regularnie, jego ostatnie wyniki były b.dobre. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
napisał/a: malutka40 2013-02-21 12:37
Uważam że mąż z wynikami powinien odwiedzić diabetologa i dostać skierowanie na badanie glukozy z krwi.Dla mnie są to początki cukrzycy.
napisał/a: trynek 2013-03-18 12:54
Może warto spróbować takiego suplementu http://www.insulan.pl/insulan/o-produkcie/ ? Słyszałem, że jest bardzo dobry w obniżaniu poziomu cukru, więc możę twoj mąż to zastosuje. Naturalny skład, więc nie powinno być skutków ubocznych
napisał/a: OlgaSIWEK 2014-05-10 21:15
PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH:
Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne. (Max. 30 dni).

PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

WAŻNE.
GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER:
Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą.

KOD 7 TJ. BIAŁKA, TŁUSZCZE, WĘGLOWODANY, WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, BŁONNIK, WODA:
Wymienione substancje są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, komórki odpowiednio się tworzyły i regenerowały, w przeciwnym bowiem razie nowo powstające, są coraz gorszej jakości, w wyniku czego dochodzi najpierw do dolegliwości, następnie do rozlicznych chorób, szybkiej starości, aż w końcu do przedwczesnej śmierci. Długość życia komórek jest zróżnicowana np. leukocyty (białe krwinki) żyją około 10 dni, niektóre kubki smakowe na języku tylko kilka godzin, komórki mięśni kilka miesięcy, a komórki kości żyją aż 7-8 lat. W naszym organizmie następuje ciągły proces odnawiania się, czyli odbudowy. Aby mógł on przebiegać racjonalnie, musi być dostarczony materiał do budowy tychże komórek. Materiałem są oczywiście związki pokarmowe i składniki odżywcze, pozyskiwane przez nasz organizm wraz ze zjadanym pożywieniem.

W ODŻYWIANIU PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM JEST TO CO JEMY, A NIE O KTÓREJ GODZINIE I W JAKICH PORCJACH:
Organizm zakodowany jest genetycznie tak, aby oddziaływać na spożyty produkt żywnościowy adekwatnie co do składu tego produktu i wobec którego poszczególne narządy organizmu wykonują; zaprogramowane ewolucyjnym życiem na Ziemi reakcje (wyuczone przez miliony lat). Nieistotnym czynnikiem jest godzina, a pomniejszym ilość spożywanego pokarmu: liczy się zawsze skład pierwiastkowy „produktu” zjedzonego przez człowieka. Wszystkie czynniki inne niż skład mają znaczenia drugorzędne i można je nawet wstępnie pominąć. P. S. Pora spożywania posiłków nie jest istotna, a ich ilość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu.