Jak długo można stosować probiotyki?

napisał/a: silentthunder 2011-08-07 16:43
Chciałbym spytać, czy istnieje jakieś ograniczenie co do długości czasu w jakim stosuje się probiotyki? Od pewnego czasu (około 3 tygodnie) zażywam Multilac w celu naprawy flory bakteryjnej jelit i poprawienia ich pracy (zaznaczę, iż nie byłem wcześniej leczony antybiotykami). W tym czasie zauważyłem poprawę - problemy trawienne są mniej męczące, czuję się pod tym względem lepiej. Jak długo mogę stosować ten probiotyk (a właściwie synbiotyk)? Nie chcę odstawiać Multilacu, gdyż obawiam się, że moje problemy trawienne powrócą. Jak długo powinienem go stosować by efekty były długotrwałe? O ile wiem, stres powoduje uszkodzenia flory bakteryjnej jelit - sam niestety często byłem i jestem narażony na stres, dlatego nie chciałbym ponownie zaburzyć flory i znów borykać się z problemami wynikającymi z tego.
napisał/a: alchemik1 2011-08-07 21:02
Multilac jest o tyle dobry, że bierze się 1 tabletkę dziennie więc świetny wybór. Generalnie nie ma określonego czasu jak długo można stosować probiotyk. Generalnie się przyjmuje, że na czas antybiotykoterapii i ewentualnie jakiś czas po, tylko, że w niektórych sytuacjach antybiotykoterapia jest bardzo długa (np. ryzyko boreliozy (kleszcze), w ciąży w ryzyku zarażenia toksoplazmozą) więc na dobrą sprawę nie wiadomo jak długo można. Uważam jednak, że po 3 tygodniach stosowania z florą bakteryjną układu pokarmowego jest wszystko w porządku i można odstawić Multilac. Na pewno szkodliwy w każdym razie nie jest i zawsze można do niego wrócić.
napisał/a: gunga 2013-09-30 15:45
Teraz robię swoim dzieciom kilkunastodniową kurację Acidolakiem, później robię ok. 2 tygodni przerwy i znowu podaję. Tak mi zalecił lekarz pediatra.