Jajniki policystyczne

napisał/a: papiaxxxxxx 2015-10-07 21:50
Witam,
Chcialabym zadac kilka pytan na temat tego schorzenia, ale od poczatku. Mam 21 lat, z powodu nieregularnych cykli (najkrotszy 26 najdluzszy 35) i bolow podbrzusza zglosilam sie do Ginekologa. Pani Dr po USG zdiagnozowala jajniki policystyczne. Decyzje o leczeniu tabletkami anty przenioslam na inny termin- Pani Dr nie miala czasu, by opowiedziec mi na czym polega schorzenie, mialam przeczytac w internecie. Ta wiadomosc jest dla mnie szokiem, duzy odsetek kobiet z tym schorzeniem jest bezplodnych... w zwiazku z tym mam kilka pytan:
1. Czy schorzenie mozna nabyc czy ma sie je od urodzenia? Pytam, poniewaz w wieku 18-tu lat zaszlam w ciaze (mozna sie domyslic, ze nie do konca planowana ;) ), wowczas moje cykle do upierdliwosci wynosily 29 dni. Wlasnie po ciazy moje cykle nie wrocily juz do takiej regularnosci.
2. Jak wyglada leczenie w przypadku starania sie o dziecko? Jakie sa szanse na dziecko?
3. Czy do pelnej diagnozy, niezbedne sa badania hormonalne?
4. Czytalam, ze leki powoduja redukcje wagi. Co z moja waga jesli nie jestem osoba otyla, moje BMI jest wrecz w dolnej granicy normy- nie chce bardziej schudnac. Czy to nieuniknione?
5. U kogo prowadzic leczenie, ginekologa czy endokrynologa?
6. Jaki wplyw na ogolne zdrowie ma choroba?
7. Jak to mozliwe, ze nikt wczesniej tego nie zauwazyl? Rok temu bylam na kontrolnym USG, ktore wyszlo dobrze...
Dodam jeszcze, ze procz nieregularnych cykli, boli podbrzusza, nie odczuwam innych objawow choroby.

Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
napisał/a: jpkrk 2015-10-14 08:22
Cześć mam nadzieje ze moje odpowiedzi Ci pomogą. Mam również policystyczne jajniki które zostały u mnie w wieku 18 lat.
1. Policystyczne jajniki ma się od urodzenia, taka jaka się urodziłas tego nie zmienisz, tez nie wiedziałam że mam coś takiego bo nikt z rodziny nie miał nigdy problemów z czymś takim
2.wszystkozalezy od tego w jakim stopniu schorzenie jest pogłębione.
3. Należy wykonać szereg badań aby potwierdzić ta chorobę badania na cukier tarczyce przede wszystkim badania krwi lekarz powinien Cię skierować na badania.
4. Wszystko zależy od tego jak hormony na Ciebie wpłyną
5. Najlepiej u endokrynologa bo jest bardziej zorientowany w tej sprawie.
6.zalezy od organizmu danej osoby bo każdy może mieć inaczej.
7. Albo osoba musiała się nie znać na tym schorzeniu albo udawała ze nic nie widzi
napisał/a: jpkrk 2015-10-14 08:24
Jeśli będziesz mieć jakieś pytania jeszcze to pisz postaram się odpowiedzieć :)