interpretacji wyników badań prolaktyny i DHEA-S

napisał/a: vojtechus 2013-12-17 18:45
Witam, mam niespełna 21 lat i podejrzenie, że jest coś nie tak z moimi hormonami. A więc zrobiłem badania, oto wyniki:
testosteron: 19.9 (8.64-29.00)
prolaktyna: 18.50 (4.04-15.2)
DHEA-S: 192.6 (211.00-492.00)
cholesterol i cukier w normie.

Dodam, że mam bardzo słaby zarost, sporo tłuszczu na udach i pośladkach (na reszcie ciała bardzo mało tłuszczu), brak energii w ciągu dnia, zdarzają się problemy ze wzwodem. Czy powinienem z tym iść do endokrynologa? Czy powinienem wykonać jeszcze jakieś badania? Dodam, że byłem ostatnio u seksuologa, który powiedział, że te wyniki nie są takie złe.

Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-12-17 19:06
A masz jakies objawy tarczycowe? Takie jak tycie, stany depresyjne itp.?
napisał/a: vojtechus 2013-12-17 19:21
Jeśli chodzi o tycie to raczej nie, jedynie mam sporo tkanki tłuszczowej na udach i pośladkach (na pośladkach chyba nawet jest celulit). Zdarzają się stany depresyjne. Bardzo często brak energii w ciągu dnia, znajomi proponują imprezy, itp, a ja najczęściej odmawiam i zostaję w domu. W wieku 21 lat powinienem chyba "kipieć" testosteronem..
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-12-17 19:27
Zrób jeszcze TSH może masz niedoczynność tarczycy. A jak wynik będzie ok. to i tak wymagasz leczenia. Taki poziom PRL nie jest normalny i tutaj lekarz który mówi że jest ok. to porażka.
napisał/a: vojtechus 2013-12-17 19:31
Dobrze, wykonam badanie TSH. Później powinienem zwrócić się do endokrynologa czy jakiegoś innego lekarza? I czy jest ktoś, kto mógłby polecić mi dobrego lekarza we Wrocławiu?
Dzięki djfafa
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-12-17 19:54
Wyłącznie endokrynolog. Zrób badanie TSH i wklej tutaj to zobaczymy co dalej.
napisał/a: vojtechus 2013-12-18 19:39
A, jeszcze mam pytanko.. Czy powinienem jeszcze zbadać progesteron, LH i SHBG? Czy powtórzyć badanie testosteronu, prolaktyny i DHEA-S, aby się upewnić, że problem istnieje? Czy poziomy tych hormonów nie mają prawa aż tak bardzo się wahać? Chodzi mi o to, że jednego dnia poziom tych hormonów może być wyższy a drugiego dnia (np inna pora badania, inna ilość snu przed badaniem, itp).
napisał/a: vojtechus 2013-12-19 20:39
Aa, zapomniałem napisać o jednej rzeczy. Od ponad trzech lat mam problemy z zasypianiem (co jest dziwne, bo w ciągu dnia często jestem senny). Stosowałem kiedyś przez miesiąc melatoninę, ale pomogła mi na krótki okres. Czy ten problem może mieć coś wspólnego z tymi hormonami lub z tarczycą?
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-12-19 20:49
Senność może być związana z niedoczynnością oczywiście. Co do kłopotów z zasypianiem to naprawdę jest tyle powodów że trudno gdybać. Sam po 12 godzinach w pracy i siłowni często nie mogę zasnąć ale wtedy łykam 3 gramy Gaby i śpie od razu.

Co do wcześniejszego pytania. Oczywiście że pełny panel hormonalny więcej nam powie niż jedno czy dwa badania, ale ja nie lubię od razu ludziom kazać robić X badań żeby stracili ponad 100 zł gdzie na trop można natrafić już po 1 badaniu za 20 zł. U Ciebie priorytet to TSH bo to tak samo jak prolaktyna jest to hormon przysadkowy i jak nie będzie on w normie to wtedy wiemy gdzie leży przyczyna.
napisał/a: vojtechus 2013-12-20 18:13
TSH w normie, z dala od dolnej i gornej granic. Zbadalem jeszcze LH- obniżone, ale w normie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-12-20 18:22
jaki jest ten TSH?
napisał/a: vojtechus 2013-12-20 18:40
2.96 mikroIU/ml (0.27-4.20)