INTERPRETACJA WYNIKU SCYNTYGRAFII NEREK

napisał/a: pusia9719 2014-03-01 21:16
Na poczatku dodam ze mam niecale 17 lat, i jestem dziewczyną
Nerki połozone typowo. nerka prawa nieco mniejsza od lewej. obie nerki o dosc rownych zarysach i rownomiernym rozmieszczeniu znacznika w miąszu, sprawnie groadzą i wydalaj znacznik. UKM obustronnie nieco poszerzone.
ERPF: nerka lewa: 54% nerka prawa 46%
wnioski: Różnice wielkosci nerek- prawa mniejsza, dyskretnie obustronne poszerzone UKM, funkcja wydalnicza i wydzielnicza obu nerek w granicach normy.
W usg ukm i wielkosc bylo w normie. tylko zaleganie moczu w pecherzu po mikcji- 15 ml.
napisał/a: aaggaa3 2014-03-02 11:00
Hej Pusia, poszerzone UKMy mogą świadczyć o refluksie pęcherzowo-moczowodowym, również śwaidczyć może o tym zaleganie moczu po mikcji. Badaniem, które mogłoby pokazac co się tam dzieje jest cystouretrografia mikcyjna. Badanie niestety mimo, że w sumie niebolesne do przyjemnych nie należy :(

Moja córka miała je wykonane 2 razy, zlecono je kiedy po kolejnym usg okazało się, że po mikcji znów zalega sporo moczu.

Badanie pomogło postawić diagnozę.

Często miewasz zakażenia dróg moczowych?

Co do nerek, czasem zdarza sie, że jedna jet nieco mniejsza, ale może to też być wynikiem np. refluksu
Najważniejsze, że obie nerki działaja prawidłowo :)
napisał/a: pusia9719 2014-03-02 11:12
Tak, Zum czesto miewałam/miewam. jednak nie było badan baktriologicznych(nie wiem czy dobrze napisałam ;p). Ostatnio mi robili i znalezli w moczu( chyba tez w drogach rodnych) ecoli i enterococcus. dostawalam antybiotyk dozylnie, potem doustnie. ale wizyta w poradni ginekologicznej na maj, a nefrologia dopiero koniec pazdziernika. Lecze się w CZD w Warszawie. nie wiem czy te zumy mogą miec tez zwiazek z wysokim poziomem ASO.
Lekarz nawet nic nie powiedzial o ukm. Mam też częstomocz, i prawdopodobnie na koniec roku urodynamiczne badanie :/
napisał/a: pusia9719 2014-03-02 17:14
a cystografię miksyjną miałąm, i było ok, tylko zlaganie moczu.
tak, to badanie jest baardzo nieprzyjemne, szczegolnie to sikanie na lezaco, ktore niestesty nie udało sie umnie ;//