Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego głowy

napisał/a: ulcia30 2014-09-15 23:47
Proszę o interpretację wyniku rezonansu głowy:"... drobne podkorowe ognisko 4,5mm o sygnale płynowym leżące w biegunie przednim płata skroniowego lewego - najprawdopodobniej zmiana naczyniopochodna. ... Akcentacja przestrzeni przymózgowej okolic czołowo-ciemieniowych i bruzd bocznych. Odcinkowe zgrubienie śluzówki w zatoce szczękowej lewej."
Rezonans był wykonywany osobie w wieku 40 lat z powodu kłopotów z pamięcią.
napisał/a: karolajn911 2014-09-18 22:46
Witaj :)
Musisz się udać na konsultację do neurologa który obejrzy Twój zapis MRI. Nie każdy opis jest zgodny z badaniem.
Zmiana naczyniowa o której piszesz jest nie duża bo 4,5 mm może to "taka uroda" niektórzy tak mają jak to mówi mój lekarz. Albo miałaś kiedyś incydent naczyniowy jakieś krwawienie itp. Dla porównania ja mam dużo małych zmian naczyniopochodnych i z tym cały czas chodzę :)

Masz zgrubienie w zatoce szczekowej moze mialas stan zapalny
napisał/a: serdelek1986 2014-10-25 10:32
Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników MR głowy z kontrastem .Wyniki są mojej mamy 53 lata - dodam jeszcze iż wynik tzn guz nie zmienił rozmiarów od dwóch lat.
Badanie MR mózgowia wykonanow sekwencjach TSE w obrazach T1 i T2 zależnych , sekwencji FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach PD/T2 zależnych w płaszczyźnie strzałkowej oraz w obrazach T1 zależnych po dożylnym podaniu SK.
W korze lewego hipokampa widoczne ognisko o wym 13x9mm o podwyższonej intensywności sygnału w sekwencji T2 zależnej i obniżonej w sekwencji T1zależnej, nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu po dożylnym podaniu SK-zmiana może odpowiadać niewielkiemu glejakowi o wysokim stopniu zróźnicowania.
W porównaniu do badania poprzedniego obraz stabilny.
Poza tym w istocie białej prawego płata czołowedo podkorowo widoczne jest delikatne hiperintensywne ognisko o śr.10mm o niejasnym charakterze-prawdopodobnie zmiana naczyniopochodna.
Podmiotowo zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału nie stwierdza się .
W sekwencjach dyfuzyjnych świeżych ognisk niedokrwiennych nie uwidoczniono.
Szerokość układu komorowego prawidłowa.Cech przemieszczania i ucisku komór nie stwierdza sie.
Prawidłowy obraz MR struktur pnia mózgu.
Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach obu półkul mózgu prawidłowej szerokości.

Błagam o pomoc
napisał/a: michalll2 2014-10-25 10:45
Dzień dobry,
Również proszę o interpretację wyników rezonansu głowy. Mam 27 lat i średnio raz na tydzień mam bardzo silny ból głowy w płacie czołowym i w skroniach. Zdarzają się również zawroty głowy.
Konsultację u neurologa mam dopiero za tydzień, a opis badania trochę mnie zmartwił.

Poniżej kluczowe zdanie z opisu rezonansu przez radiologa:
"Badanie MR głowy wykazuje w przyśrodkowo-dolnej części prawego płata skroniowego w sąsiedztwie blaszki czworaczej obecnośćo walnego ogniska o śr. 7mm o sygnale płynowymo charakterze torbieli pajączynówki - wariant rozwojowy."

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: karolajn911 2014-11-06 19:42
serdelek1986 napisal(a):Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników MR głowy z kontrastem .Wyniki są mojej mamy 53 lata - dodam jeszcze iż wynik tzn guz nie zmienił rozmiarów od dwóch lat.
Badanie MR mózgowia wykonanow sekwencjach TSE w obrazach T1 i T2 zależnych , sekwencji FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach PD/T2 zależnych w płaszczyźnie strzałkowej oraz w obrazach T1 zależnych po dożylnym podaniu SK.
W korze lewego hipokampa widoczne ognisko o wym 13x9mm o podwyższonej intensywności sygnału w sekwencji T2 zależnej i obniżonej w sekwencji T1zależnej, nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu po dożylnym podaniu SK-zmiana może odpowiadać niewielkiemu glejakowi o wysokim stopniu zróźnicowania.
W porównaniu do badania poprzedniego obraz stabilny.
Poza tym w istocie białej prawego płata czołowedo podkorowo widoczne jest delikatne hiperintensywne ognisko o śr.10mm o niejasnym charakterze-prawdopodobnie zmiana naczyniopochodna.
Podmiotowo zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału nie stwierdza się .
W sekwencjach dyfuzyjnych świeżych ognisk niedokrwiennych nie uwidoczniono.
Szerokość układu komorowego prawidłowa.Cech przemieszczania i ucisku komór nie stwierdza sie.
Prawidłowy obraz MR struktur pnia mózgu.
Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach obu półkul mózgu prawidłowej szerokości.

Błagam o pomoc


Znaczy to, że w hipocampie znaleziono guza który prawdopodobnie odpowiada glejakowi (nie wiadomo jakiemu). Piszesz ze nie rośnie to super!!! znaczy ze nic z nim sie niedzieje czasem nie rosnie przez cale zycie.
to sr 10mm to zmiana naczynipochodna nie ma tez niepokoju.
Udaj sie do neurochirurga by to zobaczyl i ocenil :)
napisał/a: karolajn911 2014-11-06 19:45
michalll napisal(a):Dzień dobry,
Również proszę o interpretację wyników rezonansu głowy. Mam 27 lat i średnio raz na tydzień mam bardzo silny ból głowy w płacie czołowym i w skroniach. Zdarzają się również zawroty głowy.
Konsultację u neurologa mam dopiero za tydzień, a opis badania trochę mnie zmartwił.

Poniżej kluczowe zdanie z opisu rezonansu przez radiologa:
"Badanie MR głowy wykazuje w przyśrodkowo-dolnej części prawego płata skroniowego w sąsiedztwie blaszki czworaczej obecnośćo walnego ogniska o śr. 7mm o sygnale płynowymo charakterze torbieli pajączynówki - wariant rozwojowy."

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam


Znaczy to ze masz torbiel pajęczynówki na pewno bóli głowy nie masz od tego.
Jest to bardzo malutkie sr 7 mm nie masz co sie martwic to się monitoruje
a torbiel pajęczynówki zawsze ma plyn bo to plyn mozgowo rdzeniowy.
Zrób EEG głowy i zarejestruj sie do neurochirurga bo neurolog ci nic na to nie pomoże nawet tego nie oceni.

Torbiele pajeczynówki najczesciej ma sie od urodzenia, pozdrawiam