INterpretacja Wyniku EKG

napisał/a: alexangreta 2012-03-19 08:26
Witam serdecznie ! Mam 35 lat , kobieta miałam ostatnio robione EKG z powodu silnych kłuć w sercu , dostałam EKG z następującym opisem : Rytm zatokowy 60/min, Lewogram uniesienie ST o 1mm w III i a VF co to oznacza ?
napisał/a: augustyn888 2012-03-19 12:51
alexangreta napisal(a):Witam serdecznie ! Mam 35 lat , kobieta miałam ostatnio robione EKG z powodu silnych kłuć w sercu , dostałam EKG z następującym opisem : Rytm zatokowy 60/min, Lewogram uniesienie ST o 1mm w III i a VF co to oznacza ?



Badanie EKG wykazało lewogram,czyli przesunięcie osi elektrycznej serca w lewo w stosunku do prawidłowej osi serca.Nie jest to jakaś nadzwyczajna patologia,gdyż takie zmiany obserwuje się u zupełnie zdrowych ludzi,a zależą one od licznych okoliczności .Rytm zatokowy(jego częstość) nie odbiega od standardowej normy ,określanej w granicach od 60 do 100 uderzeń.Natomiast oznaczenia typu aVF oznacza w standardowym badaniu EKG jakie końcówki i ilość jest wykorzystywana w badaniu.Chodzi konkretnie o 3 jednobiegunowe końcówki wzmocnione Gildbergera.Takie kłucia w okolicy serca mogą powstawać na tle nerwowym.
Pozdrawiam:)
napisał/a: xpro94 2012-03-19 13:10
Witam mam 17 lat, brak bólów w okolicach klatki itp. EKG robiłem z powodu wymogów trenera.
Wstawiam zdjęcia EKG jeśli ktoś mógłby odczytać i napisać byłbym wdzięczny pozdrawiam ;)
http://imageshack.us/g/35/dsc0049cn.jpg/
napisał/a: alexangreta 2012-03-19 15:21
a co oznaczenie uniesienie o 1mm w odprowadzeniu III i aVF ?
napisał/a: Vattier 2012-03-19 17:28
napisal(a):dostałam EKG z następującym opisem : Rytm zatokowy 60/min, Lewogram uniesienie ST o 1mm w III i a VF co to oznacza ?
Czy to jest opis komputerowy? Jeśli tak, to jest on z reguły bezwartościowy. EKG należy interpretować na podstawie pełnego zapisu czynności elektrycznej serca, a nie w oparciu o interpretację komputerową - to jest tylko i wyłącznie wskazówka dla lekarza.

napisal(a):uniesienie ST o 1mm w III i a VF
Uniesienie ST może świadczyć o niedokrwieniu ale tylko wtedy, gdy jest ono istotne. Istotne uniesienie ST definiuje się jako uniesienie większe niż 1mm w odprowadzeniach innych niż przedsercowe (czyli np. w podanych przez Ciebie III i aVF). Czy u Ciebie jest to już uniesienie istotne? Nie sposób stwierdzić bez zapisu.

napisal(a):Badanie EKG wykazało lewogram,czyli przesunięcie osi elektrycznej serca w lewo w stosunku do prawidłowej osi serca.Nie jest to jakaś nadzwyczajna patologia
Lewogram może występować min. w zawale ściany dolnej. Ze względu na uniesienie ST w odprowadzeniach znad ściany dolnej (tj. III, aVF) należy dokonać diagnostyki pod kątem zawału/niedokrwienia. Na podstawie tego opisu uważam, że EKG powinno zostać bezwzględnie obejrzane przez kardiologa.

napisal(a):Takie kłucia w okolicy serca mogą powstawać na tle nerwowym.
Mogą też być oznaką poważnych dolegliwości! Diagnoza bólu w klatce piersiowej o podłożu neurogennym jest diagnozą z wykluczenia i może być postawiona tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną wyeliminowane inne, poważniejsze choroby. Zdaję sobie sprawę, że dostęp do Internetu ma każdy i wiele można wyczytać z Wikipedii, ale postaraj się nie udzielać rad, które mogą więcej zaszkodzić niż pomóc.
napisał/a: Vattier 2012-03-19 18:01
Częstość 75/min - prawidłowa.
Rytm zatokowy - prawidłowo.
Oś: normogram - prawidłowo.
Odstęp PQ < 200 ms - prawidłowo.
Zespoły QRS nieposzerzone - ok.
Cechy przerostu: brak - ok.
Cechy niedokrwienia: uniesienie ST w V3-V6 (1mm) - mieści się to w granicach normy.
EKG wygląda na prawidłowe.
napisał/a: alexangreta 2012-03-20 09:35
Witam ten opis jest od lekarza nie komputerowy, zapisałam sie jeszcze na Echo serca . Pozdrawiam
napisał/a: augustyn888 2012-03-20 14:27
Vattier napisal(a):
napisal(a):dostałam EKG z następującym opisem : Rytm zatokowy 60/min, Lewogram uniesienie ST o 1mm w III i a VF co to oznacza ?
Czy to jest opis komputerowy? Jeśli tak, to jest on z reguły bezwartościowy. EKG należy interpretować na podstawie pełnego zapisu czynności elektrycznej serca, a nie w oparciu o interpretację komputerową - to jest tylko i wyłącznie wskazówka dla lekarza.

napisal(a):uniesienie ST o 1mm w III i a VF
Uniesienie ST może świadczyć o niedokrwieniu ale tylko wtedy, gdy jest ono istotne. Istotne uniesienie ST definiuje się jako uniesienie większe niż 1mm w odprowadzeniach innych niż przedsercowe (czyli np. w podanych przez Ciebie III i aVF). Czy u Ciebie jest to już uniesienie istotne? Nie sposób stwierdzić bez zapisu.

napisal(a):Badanie EKG wykazało lewogram,czyli przesunięcie osi elektrycznej serca w lewo w stosunku do prawidłowej osi serca.Nie jest to jakaś nadzwyczajna patologia
Lewogram może występować min. w zawale ściany dolnej. Ze względu na uniesienie ST w odprowadzeniach znad ściany dolnej (tj. III, aVF) należy dokonać diagnostyki pod kątem zawału/niedokrwienia. Na podstawie tego opisu uważam, że EKG powinno zostać bezwzględnie obejrzane przez kardiologa.

napisal(a):Takie kłucia w okolicy serca mogą powstawać na tle nerwowym.
Mogą też być oznaką poważnych dolegliwości! Diagnoza bólu w klatce piersiowej o podłożu neurogennym jest diagnozą z wykluczenia i może być postawiona tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną wyeliminowane inne, poważniejsze choroby. Zdaję sobie sprawę, że dostęp do Internetu ma każdy i wiele można wyczytać z Wikipedii, ale postaraj się nie udzielać rad, które mogą więcej zaszkodzić niż pomóc.



Daruj sobie takie uwagi,tylko przeczytaj dobrze co pisze pacjentka.Nie pisze o bólu w klatce piersiowej,chociaż okolice serca to też klatka piersiowa(pewnie rozumiesz że od razu za mostkiem),tylko o kłuciu w sercu lub okolicy,a to jest bardzo istotna różnica.Z kolei co ja takiego udzieliłem co by mogło zaszkodzić?Proszę o jasne wyjaśnienie.To chyba zrozumiałe że każdy zapis EKG powinien obejrzeć "ekspert" w dziedzinie kardiologii.I na koniec, chyba nie myślisz że każdy piszący tu o poradę, ufa bezgranicznie udzielającemu odpowiedzi,ale potwierdza to wizyta u lekarza.Takie kłucia mogą być przyczyną wielu innych dolegliwości,a typowe objawy zawały na pewno są inne,i nie są mi obce.Nie rozumiem skąd sugestia że ten zapis jest komputerowy,bo ja od razu sądziłem że jest tak jak napisała" alexangreta"!!!
napisał/a: Vattier 2012-03-21 11:56
napisal(a):Z kolei co ja takiego udzieliłem co by mogło zaszkodzić?Proszę o jasne wyjaśnienie.
Jeśli piszesz pacjentowi, że podłoże może być błahe (a takie właśnie jest "tło nerwowe"), to z reguły zbagatelizuje sprawę i nie pójdzie do specjalisty. Zwłoka w postawieniu diagnozy mogłaby się skończyć ze szkodą dla pacjenta. Sugestia podłoża neurogennego w przypadku silnego bólu serca w wywiadzie i co najmniej wątpliwego opisu EKG, mogącego sugerować niedokrwienie nie jest podejrzeniem, które powinno paść na początku.

napisal(a):I na koniec, chyba nie myślisz że każdy piszący tu o poradę, ufa bezgranicznie udzielającemu odpowiedzi,ale potwierdza to wizyta u lekarza.
Chyba nie myślisz, że każdy tutaj szuka potwierdzenia u lekarza? Zapewniam Cię, że różni są ludzie i różnie podchodzą do porad internetowych - niektórzy wierzą w nie bardziej niż w słowa lekarzy.

napisal(a):a typowe objawy zawały na pewno są inne,i nie są mi obce
A nietypowe? Zdajesz sobie chyba doskonale sprawę, że większość chorób nie przebiega książkowo, prawda? Słyszałeś o maskach? Wiesz, że w około 10-15% zawał może być bezobjawowy? Może zapytam w ten sposób - ile zapisów EKG (lub opisów) przedstawiających zawał lub niedokrwienie oglądałeś w swoim życiu?

napisal(a):Takie kłucia mogą być przyczyną wielu innych dolegliwości
Mogą, ale zaczyna sie zawsze od eliminacji najpoważniejszych.

napisal(a):Nie rozumiem skąd sugestia że ten zapis jest komputerowy
Opisy komputerowe mogą podawać częstość, szerokości i amplitudę załamków, oś serca, czasem sugestię na co zwrócić uwagę (np. zmiany ST-T, wydłużony QRS lub inne).

Tyle ode mnie w tym temacie.
napisał/a: augustyn888 2012-03-21 12:15
Vattier napisal(a):
napisal(a):Z kolei co ja takiego udzieliłem co by mogło zaszkodzić?Proszę o jasne wyjaśnienie.
Jeśli piszesz pacjentowi, że podłoże może być błahe (a takie właśnie jest "tło nerwowe"), to z reguły zbagatelizuje sprawę i nie pójdzie do specjalisty. Zwłoka w postawieniu diagnozy mogłaby się skończyć ze szkodą dla pacjenta. Sugestia podłoża neurogennego w przypadku silnego bólu serca w wywiadzie i co najmniej wątpliwego opisu EKG, mogącego sugerować niedokrwienie nie jest podejrzeniem, które powinno paść na początku.

napisal(a):I na koniec, chyba nie myślisz że każdy piszący tu o poradę, ufa bezgranicznie udzielającemu odpowiedzi,ale potwierdza to wizyta u lekarza.
Chyba nie myślisz, że każdy tutaj szuka potwierdzenia u lekarza? Zapewniam Cię, że różni są ludzie i różnie podchodzą do porad internetowych - niektórzy wierzą w nie bardziej niż w słowa lekarzy.

napisal(a):a typowe objawy zawały na pewno są inne,i nie są mi obce
A nietypowe? Zdajesz sobie chyba doskonale sprawę, że większość chorób nie przebiega książkowo, prawda? Słyszałeś o maskach? Wiesz, że w około 10-15% zawał może być bezobjawowy? Może zapytam w ten sposób - ile zapisów EKG (lub opisów) przedstawiających zawał lub niedokrwienie oglądałeś w swoim życiu?

napisal(a):Takie kłucia mogą być przyczyną wielu innych dolegliwości
Mogą, ale zaczyna sie zawsze od eliminacji najpoważniejszych.

napisal(a):Nie rozumiem skąd sugestia że ten zapis jest komputerowy
Opisy komputerowe mogą podawać częstość, szerokości i amplitudę załamków, oś serca, czasem sugestię na co zwrócić uwagę (np. zmiany ST-T, wydłużony QRS lub inne).

Tyle ode mnie w tym temacie.


A nietypowe? Zdajesz sobie chyba doskonale sprawę, że większość chorób nie przebiega książkowo, prawda? Słyszałeś o maskach? Wiesz, że w około 10-15% zawał może być bezobjawowy? Może zapytam w ten sposób - ile zapisów EKG (lub opisów) przedstawiających zawał lub niedokrwienie oglądałeś w swoim życiu?

Skoro pytasz to odpowiem.Zapisów oglądałem wiele i trudno je wyliczyć.Natomiast odnośnie objawów,to są one zawsze takie same,tylko uzależnione od tego jak ciężki jest zawał.Nie ma zawałów bezobjawowych,są tylko zbyt często bagatelizowane,a przykład mam ze swojego "podwórka".Kiedy moja żona miała zawał i trafiła do szpitala,to przypomniałem sobie, że objawy były takie same jak wcześniej, przed kilkoma laty,które zostały po prostu zbagatelizowane.I można by je nazwać bezobjawowe chociaż takie nie były,ale tak zostały właśnie ocenione przez specjalistów badających żonę przy drugim zawale.Te objawy zawsze są,tylko są na tyle słabe by pacjent się zorientował że to właśnie zawał.Ale kłucia w okolicy serca(czego nie sugeruję by tak myśleć jak ja),to z pewnością nie są objawy zawału.To tyle.Pozdrawiam i starajmy się, by w drugim człowieku(pacjencie)odnaleźć jeszcze więcej człowieka:)))
napisał/a: Agent 123 2012-10-08 14:45
Również podepnę się pod temat i również proszę interpretację wyniku, badanie robione w celu pracy w nocy na produkcji
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/91370d54622e64df.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e35f602a62dfa128.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c69af731f47d184.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c573936a0bcdb81.html
napisał/a: delinka79 2012-10-09 09:31
smieszy mnie wypowiedz zibiego ze kazde ekg powinien obejrzec expert w dziedzinie kardiologii widac ze gosc ma tyle do czynienia z medycyna co ja z gornictwem