Interpretacja wyniku: echo serca

napisał/a: Marina00 2016-08-16 19:31
Witam! Będę wdzięczna, jeśli ktoś zerknie na moje wyniki echa serca:

LP - 30 MM, AoW - 21 MM, PMK - 7 MM, LKr - 44 MM, LKs - 18 MM, TSc - 8 MM, PK - 24 MM, TP- 13 MM

Wymiary jam serca w normie.
Grubość mięśnia lewej komory w normie.
Funkcja skurczowa i rozkurczowa mięśnia lewej komory zachowana, EF 70%.
Morfologia zastawek prawidłowa.
Śladowa niedomykalność mitralna i trójdzielna. RVSP 36 MM HG.
Szerokość pnia płucnego w normie.
Szerokość żyły głównej dolnej w normie - 11 MM.
Aorta wstępująca prawidłowej szerokości, aorta w łuku - 15 MM.
Bez patologicznej ilości płynu w jamie osierdzia.
Wiotka przegroda między przedsionkowa, przecieku nie uwidoczniono.
napisał/a: Anna35 2016-08-30 22:58
Przy braku przecieków wiotką przegrodą miedzyprzedsionkową nie należy się przejmować. Sladową niedomykalność zastawek ma około 90% populacji - żyją i mają się dobrze. RVSP do interpretacji kardiologa.
Z jakiego powodu było robione badanie?
napisał/a: Marina00 2016-08-31 09:12
Dziękuję za odpowiedź. Najbardziej dokucza mi bardzo szybkie bicie serca codziennie po przebudzeniu. Co dziwne, objaw ten ustępuje po kilkunastu minutach od obudzenia, wstania, ale zawsze występuje gdy się budzę. Budzę się zmęczona, jakbym serce całą noc tak pracowało i w ogóle nie wypoczywam. Dzieje się tak, mimo że przyjmuję concor. W dodatku sporadycznie zdarzają się kołatania serca.
napisał/a: Anna35 2016-09-01 17:06
Może bezdech senny?

Może nocne spadki ciśnienia? Czy mierzone było rano ciśnienie po przebudzeniu? Koniecznie należy zachować 15 minut spoczynku przed dokonaniem pomiaru. Koniecznie ciśnieniomierzem naramiennym, nie nadgarstkowym.
Warto zapytać też kardiologa o wykonanie holtera EKG - wykaże jaki jest trend rytmu serca w czasie snu - koniecznie wtedy zanotować godzinę położenia się spać i wybudzenia oraz ustąpienia dolegliwości. Może wzrost tętna jest tylko chwilowy i wywołany dźwiękiem budzika? Na wizycie dokładnie opisać kiedy dolegliwości występują, skoro są związane z określoną porą dnia.

Przyczyną dolegliwości nie są śladowe niedomykalności zastawek, ani wiotka przegroda.
napisał/a: Marina00 2016-09-02 14:56
Bezdech senny raczej u mnie odpada, ponieważ czytałam, że jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest głośne chrapanie, ja nie chrapię w ogóle.
Ciśnienie wielokrotnie mierzyłam rano, jaki i puls. Ciśnienie z reguły niskie, ale to akurat jest u mnie spowodowane przyjmowaniem concoru. (Mierzyłam ciśnieniomierzem nadgarstkowym, więc nie wiem czy wyniki są wiarygodne, ale zamieszczam kilka przykładowych pomiarów: 95/51, 75/43, 129/45) Dodam jeszcze, że bardzo szybki poranny puls występował także zanim zaczęłam brać concor i niezależnie czy budzę się z budzikiem, czy bez. Występuje nawet przy półgodzinnej drzemce.
Dziękuję za wskazówki, mam jeszcze pytanie czy w takim razie RVSP może być powodem moich dolegliwości? Czytałam, że może oznaczać nadciśnienie płucne...
napisał/a: Anna35 2016-09-04 01:08
Nadgarstkowe są do niczego. Pomiar ciśnienia wykonuje się na ramieniu i jego dotyczą normy.

75/43, 95/51 to jest hipotensja, jeżeli tylko są wiarygodne. Prawidłowe ciśnienie mierzone w warunkach domowych to 100/60 do 139/89 włącznie. Organizm czując, że jest słabo dokrwiony wysyła impuls sercu, by to przyspieszyło rytm. Holter EKG (wystarczy najprostszy - 3-kanałowy) można zrobić już od 100zł prywatnie, a na pewno rzuci trochę światła na sprawę. Tylko należy noc przespać i działać zarówno w dzień jak i w nocy podobnie do normalnego dnia.

Przy takim ciśnieniu warto kardiologa zapytać też o tzw holter ciśnieniowy. Te badania nie bolą. Są trochę uciążliwe (przyklejone elektrody, w ten dzień nie można się umyć, skóra potem się klei tam gdzie były elektrody), jednak jest to badanie serca dosyć nowoczesne. Przed holterem ciśnieniowym jednak warto zrobić domowe pomiary sprawnym i wiarygodnym ciśnieniomierzem (np. omron - te są wiarygodne).

Nie każdy bezdech senny można wykluczyć brakiem chrapania.
Tu trochę o tym po angielsku: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/central-sleep-apnea/home/ovc-20209486

Jeżeli przyczyna leży w centralnym układzie nerwowym - to nie można. Niskie ciśnienie krwi jednak uprawdopodobnia, że nie ma bezdechu sennego. Osoby z bezdechem mają raczej wysokie ciśnienie krwi.

Spadki ciśnienia i wzrosty tętna mogą też być spowodowane przegrzaniem ciała np. pod zbyt grubą kołdrą. Gdy jest zbyt ciepło żyły i tętnice rozszerają się przez co spada zarówno "dolne" jak i "górne" ciśnienie, a tętno wtedy przyspiesza. Może warto zrobić prosty test - przespać się jedną noc pod kocem?

Ale trudno mówić o tym przy braku wiarygodnych pomiarów ciśnienia i tętna oraz braku obrazu dobowego oraz obserwacji - np. czy w sobotę bez budzika też to występuje?

Z jakiego powodu Concor? Nadciśnienie, czy szybkie tętno (inaczej tachykardia, częstoskurcz), czy inna choroba?