Interpretacja wyników

djfafa
napisał/a: djfafa 2016-12-12 20:47
vandeloppa napisal(a):Dostałam Letrox przez pierwsze dwa tygodnie 25 mg, a od piątku mam brać 50 mg, i selen i D3. Tyle...


Poczytałem Twoje wcześniejsze posty i chyba miałaś też inne problemy niż tylko z tarczycą?

Uważam, że warto brać to co zalecił lekarz. Powinnaś zacząć czuj się lepiej. No i trzeba ogarnąć dietę, bo chyba miałaś problemy z insuliną?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-12-12 20:49
vandeloppa napisal(a):Usg tarczycy da odpowiedź???


I tak i nie. W początkowej fazie choroby tarczyca może nie być na tyle zmieniona aby wyszło to w USG. Ale jeżeli córka ma już dłuższy czas niepokojące objawy to ew. Hashi powinno już wyjść.
napisał/a: vandeloppa 2016-12-12 20:52
Jutro idę z nią do lekarza pierwszego kontaktu, ciekawe co powie... W takim razie muszę jej zbadać anty Tpo i anty TG. Dzięki temu będzie wiadomo co się dzieje, czy tak? Czy może to świadczyć o innym zaburzeniu? Co jeszcze mogę zrobić, zbadać?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-12-12 20:58
vandeloppa napisal(a):Jutro idę z nią do lekarza pierwszego kontaktu, ciekawe co powie... W takim razie muszę jej zbadać anty Tpo i anty TG. Dzięki temu będzie wiadomo co się dzieje, czy tak? Czy może to świadczyć o innym zaburzeniu? Co jeszcze mogę zrobić, zbadać?


Nie znając pacjenta, trudno Ci napisać czy objawy mogą być od czegoś innego (moja 7 letnia córka ma średnio co kilka minut wahania nastroju i to od radości po płacz, ale ja nie wiążę tego z chorobą tylko wiekiem, szkołą itp.), na pewno warto obserować córkę.
Przeciwciała Anty TPO i Anty TG sprawdzają się prawie w 100% przypadków choroby autoimmunologicznej tarczycy (szczególnie Hashimoto), dlatego warto je zbadać kiedy wyniki nie są idealne (lub niejednoznaczne) a coś nas niepokoi w zachowaniu czy objawach.
napisał/a: vandeloppa 2017-01-02 14:24
Witam serdecznie ponownie!
Zrobiłam córce usg tarczycy i wygląda nieciekawie :
Płat prawy 10x14x38 mm
Płat lewy 11x13x38 mm
Cieśń 1mm
W obrębie płata lewego kilka płynowych struktur wielkości do 2x1 mm
Tarczyca o wzmożonym przepływie w opcji doppler

Czyli wygląda na to, że objętość ma 5,3 ml.
Czekam na wizytę u endokrynologa, ale proszę o pomoc w interpretacji tego usg. :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-01-02 19:56
vandeloppa napisal(a):Witam serdecznie ponownie!
Zrobiłam córce usg tarczycy i wygląda nieciekawie :
Płat prawy 10x14x38 mm
Płat lewy 11x13x38 mm
Cieśń 1mm
W obrębie płata lewego kilka płynowych struktur wielkości do 2x1 mm
Tarczyca o wzmożonym przepływie w opcji doppler

Czyli wygląda na to, że objętość ma 5,3 ml.
Czekam na wizytę u endokrynologa, ale proszę o pomoc w interpretacji tego usg. :)


Wzmożony przepływ może oznaczać chorobę autoimmunologiczną. Ale jeżeli to początek choroby to zmian zapalnych jeszcze może nie być widać. Konsultacja endokrynologiczna to dobry pomysł.
napisał/a: vandeloppa 2017-01-03 08:12
Dziękuję!!!! Dam znać co i jak powie endokrynolog. W czwartek wizyta.
napisał/a: vandeloppa 2017-01-10 20:54
Witam serdecznie! Byłam z córką u endo i stwierdził niedoczynność tarczycy, polecił córce zażywać Letrox przez dwa tygodnie 25mg a po dwóch tygodniach 50mg. Dał też skierowanie na ATG i ATPO żeby sprawdzić czy to nie hashimoto.
Dzisiaj odebrałam wyniki, i wygląda to tak:

P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) 12,39 IU/ml 0 — 115

P/c przeciw peroksydazie tarczycowejn(ATPO) (O09) 14,18 IU/ml < 34.
Proszę o interpretację co to znaczy że są jakieś antyciała, czy to dużo czy mało....
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-01-10 21:16
Dawka leku jak na takie wyniki jest za duża. 25 mcg na pewno powinno być podawane dłużej niż 2 tygodnie. No ale to takie klasyczne podejście i tutaj oczywiście leczenie jest standardowe. Przeciwciała w normie raczej wykluczają chorobę Hashimoto, ale to tak na 95% bo na 100% niestety nie, przy takim obrazie tarczycy.

Uważam, że jest duża szansa, że po 2-3 miesiącach leczenia jednak będzie wsio ok. i może lekarz zdecyduje się na odstawienie leku.

Tylko taka moja uwaga, jakby na tych 50 mcg córka czuła się źle, to niech wróci do 25 mcg. Ba na początku może brać nawet 12,5 mcg aby serce się przyzwyczaiło, bo może mieć podwyższony puls, ciśnienie i może być rozdrażniona.
napisał/a: vandeloppa 2017-01-10 21:45
Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź... Będę bacznie obserwować córeczkę i dłużej napewno będę podawać jej te 25 mg, bo już niestety zaczęła je brać...
Czyli wygląda na to że nie ma (raczej) hashimoto, to byłoby super, tylko dlaczego ta Tarczyca jej jest taka mała 5,3 ml? Czy mała bo taka jej uroda, a jeśli to raczej nie jest możliwe to dlaczego?
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-01-11 07:43
Wiesz niekoniecznie trzeba patrzeć na wymiary jakie podają w necie. Osoby drobne siłą rzeczy będą miały mniejszą tarczycę. Na forum sporo osób było z mniejszymi tarczycami i wyniki miało super.
napisał/a: vandeloppa 2017-01-11 09:35
Dziękuję! To mnie uspokaja!!!